בריא לדעת
Search
Close this search box.
מאכלים שאסור לאכול כשיש לחץ דם גבוה

14 מוצרי מזון שיש להימנע מהם אם סובלים מלחץ דם גבוה

אם סובלים מיתר לחץ דם (לחץ דם גבוה), כדי להגיע למצב שהוא תחת שליטה, אמור להיות בראש סדר העדיפויות. כמו כן, הורדת לחץ הדם הוא דרך מצויינת להפחית את הסיכויים לסבול משבץ או התקף לב.
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

קריאת לחץ דם תקינה צריכה להיות בין 120/80mmHg ו- 139/89 mmHg, וזאת לפי ה-CDC (המרכז לבקרה על מחלות ומניעתן). קריאת לחץ הדם שהיא מעל ל-139/89 mmHg, היא גבוהה מדי. קריאה כזאת עשוייה לאותת על התגברות הסיכויים לסבול מהתקף לב חמור או שבץ.

לחץ הדם עולה ויורד באופן טבעי , תלוי ברמת הפעילות והצרכים של הלב. עם זאת, לחץ דם גבוה באופן עקבי, מעורר דאגה.

הבחירה בצורה חכמה במוצרי מזון, עושה גם את ההבדל כשזה מגיע לקבלת שליטה על לחץ הדם. במאמר זה, נפרט 14 מוצרי מזון שיש להימנע מהם, אם סובלים מלחץ דם גבוה, וכן נדגיש חלק מהמזונות שיכולים לעזור ולשפר את המצב הבריאותי.

מה הוא לחץ דם?

במהותו, לחץ דם הוא הלחץ המופעל על דפנות העורקים כשהדם נשאב מהלב לגוף. לחץ דם בריא עוזר לגוף לתפקד בצורה נאותה, בעוד שלחץ דם גבוה מדי, עלול להיות בעל ההשפעה המנוגדת. כדאי לציין שהמזונות שאנו צורכים, משחקים תפקיד קריטי באיך לחץ הדם משפיע על הגוף. למשל, תזונה עתירת שומנים ועתירת קלוריות, עלולה לגרום להשמנת יתר. אותם ק"ג עודפים, עלולים לגרום ללחץ דם גבוה. תזונה מאוזנת ובריאה, מצד שני, יכולה לעזור להוריד את לחץ הדם הגבוה.

14 מוצרי המזון העיקרים שיש להימנע מהם אם סובלים מלחץ דם גבוה

כעת, לאחר שיש לנו את ההבנה הבסיסית על יתר לחץ דם, נציג כמה מוצרי מזון שעלולים פוטנציאלית להחמיר את המצב הבריאותי.

מעדני בשר

מעדני בשר מעובדים כגון הודו,ובשר מעושן למשל, הם בדרך כלל בשרים מעושנים, מתובלים ומשומרים, הנוצרים תוך שימוש במלח. הבשרים המעובדים הללו, עלולים להעלות את לחץ הדם במהירות. כדי להמחיש עוד את הנקודה הזאת, ממוצע של 2 אונקיות במנת ארוחת הצהרים הבשרית, מכילה בדרך כלל כ-500 מ"ג של נתרן, וזה עוד לפני שמוסיפים לארוחה חמוצים, ותבלינים, שעלולים להגדיל את רמות הנתרן אפילו יותר.

לחם

כמו הבשרים המעובדים, הלחם גם עתיר בנתרן, ולכן, כדאי לצרוך אותו בצורה מתונה, אם סובלים מיתר לחץ דם. מחקרים הראו שפרוסה אחת של לחם, עשוייה להכין כ-200 מ"ג של נתרן, עוד לפני אפילו שמוסיפים לה את מעדני הבשר האהודים והתבלינים.

חמוצים

שלא כמו המלפפונים החמוצים, חמוצים עוברים תהליך שימור הדורש את השרייתם באמבטיית מלח, שבו הם נספגים בכמות משמעותית של נתרן. על פי ה-USDA (מחלקת החקלאות האמריקאית) צרור אחד שלם של שמיר, מכיל כ-390 מ"ג של נתרן, מה שהופך אותו לאחד ממוצרי המזון שמי שסובל מיתר לחץ דם, צריך להימנע מהם.

פיצה

אם אתם חובבי פיצות ואובחנתם כסובלים מיתר לחץ דם, זהו אחד ממוצרי המזון שתרצו להימנע מהם. רוב הפיצות, הקפואות או הטריות, עתירי גבינות,  ורוטב עגבניות, וכל המרכיבים הללו מכילים כמויות גדולים של נתרן. למעשה, רבים ממותגי הפיצה הפופולאריים, מכילים מעל ל-700 מ"ג של נתרן,

בשר אדום

למרות שהוא מהווה מקור מצויין לחלבון, הבשר האדום מכיל שומנים רוויים ונתרן, ששניהם גורמים ליתר לחץ דם. כדאי לציין שהשומנים הרוויים בבשר האדום, עלולים לגרום לסתימת העורקים, מה שעלול להוות את הטריגר למחלת לב, התקפי לב ושבץ מוחי.

כתבות שבריא לדעת
גורמים לעליה במשקל

6 גורמים סביבתיים שגורמים לעלייה במשקל

איך להרגע מהכעסקים

הכעס שולט בך? 9 אסטרטגיות שיעזרו לך להשתחרר

שומנים רוויים ושומני טרנס

אם סובלים מיתר לחץ דם, כדאי להימנע מכל אותם מוצרי מזון המכילים שומני טרנס ושומנים רוויים בתזונה, מאחר והם עלולים להעלות את לחץ הדם. חלק מאותם מזונות המכילים שומנים רוויים, כוללים מוצרי חלב מלאים, בשר אדום ואת עור העוף. ככל שיש מקום לדאגה מבחינת שומני הטרנס, הם נמצאים בעיקר במוצרי מזון ארוזים ומוכנים, כגון מעדני בשר וארוחות ערב מוקפאות, למשל.

מחקרים הראו שצריכה מוגזמת של כל שומני הטרנס או השומנים הרוויים, עלולים להעלות, לא רק את לחץ הדם, אלא גם את רמות הכולסטרול. אותם שומנים יכולים גם להגביר את הסיכון לפיתוח מחלת לב כלילית. באופן אידיאלי, צריך לשקול ולהחליף מוצרי שומן מן החי, רוויים ושומני טרנס בשומנים בריאים יותר המבוססים על מוצרים מהצומח, שאותם ניתן למצוא בזרעים, אגוזים, שמן זית ואבוקדו.

אלכוהול

לא רק מהמזון בפני עצמו, אלא גם צריך להימנע מאלכוהול, אם סובלים מיתר לחץ דם. למעשה, כמה מחקרים הראו שצריכה מוגזמת של אלכוהול, עלולה להפחית את יעילות התרופות שנועדו לטפל בלחץ דם גבוה. כמו כן, האלכוהול מכיל כמות עצומה של קלוריות הגורמת לעליה במשקל. אותה עליה במשקל, עלולה להוביל ליתר לחץ דם. צריכה מתונה של אלכוהול, מצד שני, יכולה לעוזר ולהוריד את לחץ הדם הגבוה. מה שטוב יותר, זה עשוי אף לספק יתרונות בריאות נוספים.

קפאין

כמו האלכוהול, גם משקאות המכילים קפאין, כגון קפה ומשקאות קלים, עלולים גם להוביל ליתר לחץ דם. לכן, כדאי להוציא אותם מהתזונה או לצרוך אותם באופן מתון. מאחר והקפאין ממריץ את העצבים, זה גורם לכלי הדם להתכווץ, מה שבתורו, גורם לעלייה בלחץ הדם.

סוכר

כמו האלכוהול, צריכה מוגזמת של סוכר, עלולה לגרום לא רק לעלייה במשקל, אלא גם ליתר לחץ דם. בין אם סובלים מיתר לחץ דם או לא, זה עדיין רעיון טוב להגביל את צריכת הסוכר באופן כללי. על פי ארגון הלב האמריקאי, גברים אמורים לצרוך לא יותר מ-36 גרם של סוכר ביום, בעוד שנשים מצד שני, אמורות להגביל את צריכת הסוכר שלהן ל-24 גרם ליום.

מרקים משומרים

למרות שהם טעימים ונוחים, יש להימנע משימורי מרקים, אם סובלים מיתר לחץ דם בגלל תכולת הנתרן הגבוהה שבהם. את אותו הדבר ניתן לומר גם על צירי רטבים ומלאי מזונות ארוזים. רבים מאותם מרקים מוכנים, צירי מרק ורטבים שנמצאים על מדפי הסופרמרקט מכילים כ-900 מ"ג של נתרן, המבוסס רק על חצי כוס מגודל המנה. מנה מלאה של מרק משומר או ארוז, צירי המרק או הרטבים, עלולים להכיל כ-2,000 מ"ג של נתרן.

מוצרי עגבניות משומרים או בבקבוקים

מוצרי עגבניות בבקבוקים ומשומרים כגון קטשופ ורוטב עגבניות למשל, יכולים להיות עתירי נתרן כמו המרקים המשומרים. כלומר, אם סובלים מיתר לחץ דם, כדאי גם להימנע מאותם מזונות בתזונה. כדי לסבר את האוזן, חצי כוס של רוטב מרינארה משומר, מכיל כ-400 מ"ג של נתרן. בכל הנוגע למוצרי עגבניות בבקבוקים, כוס אחת מבקבוק מיץ עגבניות, מכיל מעל ל-600 מ"ג של נתרן.

מלח

בהתחשב בכך שרוב המזונות כבר מכילים כמות מסויימת של נתרן, כדאי יהיה להימנע ממלח שולחן, כל פעם שאפשר. למעשה, מומלץ שאנשים מבוגרים לא יצרכו יותר מ-1,500 מ"ג של מלח מדי יום, וזאת על פי ה-CDC (המרכז לבקרה על מחלות ומניעתן).

דברי מאפה

חייבים להודות שקשה להימנע מהמוצרים הללו. עם זאת, האנשים הסובלים מיתר  נלחץ דם אמורים להגביל את מספר מוצרי המאפה שהם צורכים, מאחר והם בדרך כלל מכילים כמויות מוגזמות של סוכר. הסוכר באותם מוצרי מזון לא רק שמוסיפים לקו המותניים, אלא הם גם מוסיפים ליתר לחץ דם.

ממרח חמאת בוטנים

אם סובלים מיתר לחץ דם, ממרח חמאת בוטנים הוא מזון נוסף שצריך להימנע ממנו, מאחר והוא מכיל כמות ניכרת של שומנים רוויים. אלו הם השומנים שעלולים לגרום לסתימת עורקים, מה שמוביל ליתר לחץ דם.

בסך הכל, כדאי להימנע ממזונות עתירי שומן ונתרן, אם סובלים מיתר לחץ דם. הצורה הטובה ביותר כדי לנהל יתר לחץ דם ובסופו של דבר לגרום לו להיות תחת שליטה, היא באמצעות צריכתה של תזונה בריאה. חלק מהמזונות המומלצים ביותר עבור אנשים הסובלים מיתר לחץ דם, כוללים כדלקמן:

  • מזונות עשירים בסיבים.
  • מזונות עשירים במגנזיום.
  • מזונות עשירים באשלגן.
  • דגנים מלאים.

בנוסף, אפשר תמיד להחליף חלק מאותם מוצרי מזון עתירי הנתרן באופציות דלות נתרן זמינות. למרבה המזל, רוב יצרני מוצרי המזון, מכירים בכך שיתר לחץ דם היא בעייה אצל אנשים רבים. לכן, הם מציעים כעת חלופות דלות נתרן על רבים מהמותגים המובילים שלהם.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

6 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
מאער כהן
לפני 1 חודש

ידע מצוין

נורית
לפני 1 חודש

חסרות דוגמאות למאכלים מומלצים: דגנים, אשלגן, מגנזיום וסיבים,, מי הראוי היה לפרט מה מומלץ ולא רק מה לא מומלץ

אביבה
Reply to  נורית
לפני 1 חודש

לקרוא עד הסוף !

אורן עוזיאלי
Reply to  נורית
לפני 1 חודש

בוקר טוב, שלום אני אורן עוזיאלי עם מוגבלות בשם תסמונת דאון נורית נכון את כתבת למרות להימנע לחץ דם גבוה לכל אחד, אני אבדוק על כל מצרכים חומרי גלם במחשב ואבדוק אשר להימנע מהם ללא בהגזמה בגבוה ולא נמוכה של מצרכי גלם ולהמליץ על מאכלים בריאים לגוף ולהימנע מהם.

אוחנה רפי
לפני 1 חודש

חבל שלא ניתן פירוט יתר למזונות המומלצים ולא גק לאלו שאינם מומלצים.
איזה מזונות עשירים באשלגן,בסיבים,ובמגנזיום.
פירוט היה עוזר הרבה מאד

שולה סונסול
לפני 28 ימים

חידשתם לי הרבה לגבי לחץ דם ותזונה הולמת למניעתו. תודה

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות, נפש

10 הרגלים של אנשים אומללים (וכיצד להימנע מהם)

15 יתרונות מדעיים המבוססים על מי פרי אגוז הקוקוס

אין לכם זמן: 5 דרכים שיעזרו לכם לשרוף יותר קלוריות בזמן קצר!

8 מזונות ומשקאות שמגרים את שלפוחית ​​השתן

באותו נושא