7 דרכים להפחית את רמות הקורטיזול בגוף שלכם

שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
לפני שאתה ממשיכים לקרוא, שמרו את מקומכם איתנו בקבוצות הוואטסאפ
קבוצות הוואטסאפ

הורמון הלחץ, קורטיזול, הוא "האויב מספר אחת" של בריאות הציבור. מדענים יודעים מזה שנים כי רמות גבוהות של קורטיזול מפריעות ללמידה וזיכרון, הפונקציה החיסונית נמוכה וצפיפות העצם יורדת, כמו כן גם עלייה במשקל, לחץ דם, כולסטרול, מחלות לב … הרשימה נמשכת עוד ועוד.

קורטיזול מסייע לשמור על חיינו על ידי שמירה על הומאוסטזיס של הגוף שלנו (איזון). זה עוזר לווסת את רמות לחץ הדם, פעילות מטבולית, תגובות המערכת החיסונית, לחץ דם, דלקת, תפקודי הלב, תפקוד כלי הדם, ופעילות מערכת העצבים המרכזית.

עם זאת, רמות מתח גבוהות יכול לגרום לגוף שלנו לייצר יותר מדי מההורמון הזה. כאשר זה קורה, הגוף סובל ממספר תופעות לוואי בלתי רצויות, הכוללות: לחץ דם גבוה, עלייה במשקל, כולסטרול גבוה, מחלות לב, חרדה ודיכאון, נזק למערכת החיסונית, בעיות קוגניטיביות כגון קשיי למידה וזיכרון לקוי.

הנה 7 דרכים להפחתת הקורטיזול בגוף:

1. פעילות גופנית

פעילות גופנית יכולה לעזור להפחית את הקורטיזול על ידי "שחרור" המתח המוגבר או רגשות אחרים.

תיאוריה אחת היא שהפחד מגביר את הקורטיזול, וכי באמצעות פעילות גופנית אנו מתבססים על כוחנו, עמידותנו וביטחוננו העצמי … מנטרלים ביעילות את הפחד הפוטנציאלי ומפחיתים את רמות הקורטיזול. ועם תיאוריות בצד, אימון גופני בכל צורה שהיא הוא דרך מצוינת להפחית את רמות הקורטיזול.

2. תרגול או מדיטציה

כל סוג של מדיטציה או תרגול תשומת לב יכולים להוריד את רמות הקורטיזול. אפילו כמה נשימות עמוקות באמצע יום עבודה קדחתני יכולות להפחית את החרדה ואת הלחץ שלנו.

3. קשר עם אחרים

חוקרים באוניברסיטת ג'ונס הופקינס גילו קשר בין בידוד חברתי לבין רמות גבוהות של קורטיזול בעכברים.

מחקר זה מאשר מה שמדענים רבים כבר ידעו: הקשרים האנושיים חשובים לבריאות גופנית ונפשית בכל גיל. קשרים משפחתיים, חברויות ויחסים אינטימיים מועילים ללחצים ובכך מפחיתים את רמת הקורטיזול.

4. צחוק

"צחוק הוא התרופה הטובה ביותר." כמה פעמים שמענו את זה לאורך כל חיינו? ד"ר וויליאם פרי, פסיכיאטר התנהגותי שחקר את השפעות הצחוק כבר למעלה מ -30 שנה, קובע כי הצחוק קשור קשר הדוק למספר יתרונות פיזיים ונפשיים.

אחד היתרונות של צחוק הוא ההשפעה חיובית על רמות הורמון הלחץ.

5. להקשיב למוזיקה

עובדה: המוסיקה מגדילה את מספר האנדורפינים (כימיקלים שגורמים לנו "להרגיש טוב") ומקטינה את כמות הורמוני הלחץ במוח.

6. אוכל בריא

מאכלים מסוימים כגון ביצים, דגים, בשר, זרעי פשתן, פירות הדר, פירות יער ועלים ירוקים יכולים לסייע בהורדת רמות הקורטיזול. עוד רעיון טוב להורדת מתח והורדת קורטיזול הוא לשלב חמש ארוחות קטנות ביום. זה עוזר להדוף את הרעב ולהפחית את התשוקה למזון הנובעת מרמות גבוהות של קורטיזול.

7. תשנו מספיק

זה פשוט להסבר. לא לקבל שינה מספקת (7 עד 9 שעות בלילה) מייצר תגובה שלילית באופן שיטתי בגוף. אנו נוטים לליקוי קוגניטיבי ולחוסר סבלנות כלפי הסביבה סביבנו – שני הדברים האלה הם מאוד רעים עבור מתח.

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.
שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו