14 סימנים למחסור בחלבון שלא כדאי להתעלם מהם !

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

למה חלבון חשוב? אין דבר חשוב יותר בגופנו מאשר חלבון.

זה מאבני הבניין של השרירים, זה מגביר את חילוף החומרים בגוף ועוזר בשריפת שומן. יתר על כן, חלבון מסייע לבנות רקמות תאים בריאים. חלבון שומר על הגוף שלנו בריא. למרות מגוון רחב של מקורות חלבון שזמינים כיום, זה נפוץ למצוא אנשים רבים שיש להם מחסור בחלבון בשל חוסר צריכת חלבון ראוי.

חלק מהסיבות העיקריות אשר תורמות למחסור בחלבון, שייתכן שאפילו אתם לא מודעים אליהם כוללים; דיאטות מגבילות מאוד, תרופות ותסמינים הקשורים למחלות בסיס אחרות. אנשים רבים אפילו לא מבינים שהם לא מקבלים מספיק מהמזון החשוב הזה אבל לגוף שלכם יש דרכים להודיע לכם שאתם צריכים להוסיף יותר חלבון לתזונה. האם אתם תוהים וחושבים שאולי אתם לוקחים פחות ממה שצריך?

להלן כמה תסמינים לכך שחסר לכם חלבון:

1. התכווצות של רקמות שרירים

חלבונים הם אבני הבניין של רקמות השריר. אם בדיאטה שלכם יש חוסר של חלבון לתקופות ארוכות, הגוף שלכם יפנה לשרירים בשביל לקבל את החלבון שהוא צריך. זה גורם לשרירים להתכווץ ולהיחלש.

2. הרגשה של עייפות וחולשה
חוסר בחלבון גורם לריפיון שרירים בגוף בכדי לספק לגוף מספיק חלבון, מה שמוביל לאובדן אנרגיה וכוח.

3. רמות כולסטרול גבוהות 

כולסטרול גבוה וטריגליצרידים נגרמים על ידי אכילת מזונות שומניים. חוץ מזה, הם נגרמים על ידי חוסר איזון הורמונלי מוגבר, דלקת ודיאטות סוכר מעובד . אם אתם אוכלים יותר פחמימות מעודנות, חטיפים מתוקים, מזונות מעובדים במקום מזונות חלבונים, רמת הכולסטרול בגוף שלכם יעלו.

4. אבדן שיער

חוסר בחלבון גורם לאובדן שיער או דילול. כפי שצוין קודם לכן, חלבון הוא אבני הבניין של כל תאי הגוף שלכם כולל זקיקי השיער. כאשר הגוף שלכם לא מקבל כמות נאותה של חלבון, השיער יתחיל לרזות ואפילו לנשור.

5. אי ספיקת איברים

זהו אחד הסימנים החמורים ביותר של מחסור בחלבון. חוסר חלבון בתזונה שלכם ישלול מהגוף את הדלק הדרוש בשביל לתחזק ולתקן ספיקת איברים. זה גורם לתפקוד איברים מוגבל ובמקרים הגרועים ביותר לאי ספיקת איברים.

6. הרגלי שינה גרועים

שינה ירודה ונדודי שינה נוטים יותר להיגרם על ידי תנודות רמות הסוכר בדם, ירידה בייצור הסרוטונין ועלייה בקורטיזול. פחמימות דורשות הרבה יותר אינסולין לעומת שומן או חלבון. אכילת מזונות עשירים בחלבון לפני השינה יכולה להגביר את הייצור של טריפטופן וסרוטונין, ויש להם השפעה מינימלית על רמות הגלוקוז בדם; למעשה, חלבון מאט את ספיגת הסוכר במהלך הארוחה.

 

7. חרדה ודכדוך

חומצות אמינו שכוללות חלבונים הן אבני הבניין של נוירוטרנסמיטרים אשר אחראים לשליטה במצב הרוח. חלבונים מסייעים למוח לסנתז הורמונים כגון סרוטונין ודופאמין המסייעים להביא רגשות חיוביים כמו רוגע, התרגשות ופוזיטיביות. חוסר בחלבון רק מעכב את הייצור של הורמונים אלה ומכאן גורמת לחרדה ומצב רוח רע.

8. מחזור לא סדיר

הגורם העיקרי למחזורים לא סדירים אצל נשים הוא מצב המכונה תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS). נשים עם השמנת יתר וסוכרת נמצאות בסיכון גבוה יותר לסבול מתסמונת זו. לרוב הנשים עם PCOS יש מצב המכונה עמידות לאינסולין הנגרמת על ידי חלבון נמוך ודיאטות פחמימות גבוהה. מחסור בחלבון גורם לעייפות, דלקת ועלייה במשקל המשבשת את האיזון העדין של ההורמונים הנשיים הדרושים לקיום מחזור קבוע.

9. בצקת

זהו הצטברות של נוזל מתחת לעור במיוחד באזורי הרגל והקרסול. חלבון מסייע לשמור על איזון מים בגוף שלכם, כאשר חוסר צריכה מספק מאותו אלמנט, העור שלכם עשוי לאחסן מים בצורה לא נכונה.

10. אתם חווים "ערפל מוחי"

חלבון מגביר את תפקוד המוח הנוירולוגי. רמות נמוכות של נוירוטרנסמיטורים כגון אפינפרין, דופמין, סרוטונין ונוראפינפרין הנחוצים למיקוד מביאים לערפל מוחי, למוטיבציה ירודה, לחוסר ריכוז ולבעיות בהוראת מידע חדש. דיאטה עשירה בחלבון מגדילה את רמת הנוירוטרנסמיטרים המסונתזים במוח באמצעות חומצות אמינו בכדי לשפר את ביצועי העבודה, הלמידה והכישורים המוטוריים.

11. ציפורניים חלשות ועור קשקשי

חלבון חיוני לצמיחה של ציפורניים ותאי העור. כשיש מחסור בחלבון , הציפורניים ייחלשו והעור עשוי להיות קשקשי. מחסור בחלבונים עלול גם לגרום לפריחות ובעיות דרמטולוגיות אחרות.

12. השתוקקות למתוק

זוהי התגובה הראשונה של הגוף כאשר קיים מחסור בחלבון. חלבון מווסת את רמת הסוכר בדם ולכן אם יש מחסור , רמת הגלוקוז יתנודד באופן משמעותי, שגורם להשתוקק לממתקים.

13. בעיות נפשיות

מחסור בחלבון קשור בבעיות בריאות הנפש השונות כגון , חרדה ודיכאון.

14. אתם נהיים חולים בקלות ולעתים קרובות

חלבון חיוני בבניית מרכיבים של המערכת החיסונית שלנו. אם אתם לא אוכלים מספיק חלבון, המערכת החיסונית שלכם תיחלש מאוד עד לנקודה שהיא לא תוכל להילחם בזיהומים.

אז מה אתם צריכים לעשות אם אתם חושדים שיש לכם מחסור בחלבון? כמובן הדרך הקלה ביותר כדי לתקן את הבעיה היא לקבל יותר חלבון לתוך הדיאטה שלכם. אתם יכולים להתחיל עם כמה מאכלים עשירים בחלבונים הכוללים: עדשים מיובשים ואגוזים וזרעים.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.