בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ישיבה ממושכת משפיעה על חילוף החומרים

סובלים מחילוף חומרים איטי? אלו 6 הטעויות שאתם כנראה עושים

חילוף חומרים קשור בשליטה על המשקל שלנו כשהרגלים מסוימים גורמים לנו לסבול מחילוף חומרים איטי ומתוך כך לעלייה במשקל. הנה 6 הטעויות שרבים מאיתנו עושים שמובילות לחילוף חומרים איטי ושניתן לשנות.
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

1. צמצום כמות הקלוריות

אנחנו לא אמורים לאכול קלוריות עודפות אך אכילה של מעט מידי קלוריות יכולה להשפיע על חילוף החומרים. נכון, כדי לרזות יש צורך בגירעון קלורי, אך הורדת מספר הקלוריות הנצרכות בצורה דרסטית יכולה להוביל להאטת חילוף החומרים ושריפת קלוריות מצומצמת בשעת מנוחה.

אנחנו שורפים קלוריות לא רק בזמן פעילות גופנית אלא גם כשאנחנו לא עושים דבר (ואפילו בשינה). מחקרים מצאו כי צמצום צריכת הקלוריות מתחת ל-1,000 קלוריות ביום יכול להשפיע על חילוף החומרים בשעת מנוחה בצורה שלילית.

2. חוסר בחלבון

אנו זקוקים לא רק לכמות קלוריות מסוימת אלא לתזונה עשירה כאשר חלבון מסייע להשגת משקל תקין. בנוסף לכך שהוא יוצר תחושת שובע הוא גם משפיע על קצב שריפת הקלוריות. ההשפעה התרמית של החלבון גבוהה בהרבה מזו של הפחמימות או השומנים.

העלאת כמות החלבון בארוחה משפיעה לטובה על חילוף החומרים בהשוואה לפחמימות ושומן. חלבון עוזר לשמירה על פעילות מטבולית טובה ומספק לנו אנרגיה שנדרשת לפעילות וכן תחושת שובע לאורך זמן.

3. ניהול אורח חיים ״ישבני״

ישיבה רבה במהלך היום יכולה להשפיע על מספר הקלוריות שאנחנו שורפים מדי יום. אנשים שרוב חייהם מתבצעים בישיבה יכולים להרגיש בין היתר ירידה בקצב חילוף החומרים. מעבר לכך שישנה חשיבות לפעילות גופנית קבועה גם פעילות ״קלה״ יכולה להשפיע לטובה על הגוף.

עלייה במדרגות, קימה לצורך התמתחות מדי פעם ופעולות פשוטות שכוללת הפסקה של הישיבה לטובת פעילות אחרת, כולן יכולות לסייע להפחתת קלוריות ולשיפור משמעותי של חילוף החומרים.

4. חוסר בשינה איכותית

השינה חשובה לבריאות וגם לחילוף החומרים שלנו. השינה משפיעה על התפתחות מחלות שונות כולל מחלות לב, סוכרת ודיכאון כשמחקרים שונים מצביעים על כך ששינה לא מספקת עשויה להשפיע על קצב חילוף החומרים ולהשפיע על עלייה במשקל.

מחקרים מצביעים על כך שחוסר שינה יכול להשפיע על הגוף ועל השעון הפנימי, על חילוף החומרים ועל מחלות שונות. חשוב לשים לב כי לא רק מספר שעות השינה חשובות אלא גם איכות השינה עצמה ואנחנו יכולים ליצור סביבת מנוחה בריאה שתשפיע לטובה על אספקטים שונים בחיינו.

5.שתיית משקאות ממותקים

משקאות ממותקים מזיקים לבריאות שלנו. צריכה מרובה שלהם קשורה להתפתחות מחלות שונות כולל תנגודת לאינסולין, סוכרת והשמנת יתר. למשקאות ממותקים השפעות שליליות רבות כשצריכתם מובילה בין היתר גם להאטה של חילוף החומרים שלנו.

צריכת משקאות ממותקים המכילים פרוקטוז קשורה להיווצרות עודף שומן בבטן ובכבד וכן להפחתה של קצב חילוף החומרים של הגוף שלנו.

כתבות שבריא לדעת
היתרונות של זרעי צ'יה

היתרונות הבריאותיים של זרעי צ׳יה

ריח רע מהפה

10 דברים שיפתיעו אתכם שגורמים לריח רע מהפה

6. הימנעות מאימוני כוח

מחסור באימוני כוח עלול להוביל להפחתה של חילוף החומרים בגוף שלנו. דרך מצוינת לשנות זאת היא להוסיף אימוני משקולות אשר מגבירים את הקצב. אימונים אלו מתאימים לאנשים בריאים אך לא רק כשנמצא כי גם אנשים שסובלים ממחלות לב והשמנת יתר יכולים להרוויח מהם.

אימוני כוח מגדילים את מסת השריר המהווה חלק גדול מהמסה נטולת השומן בגוף. כמות גבוהה של מסה נטולת שומן מגדילה משמעותית את מספר הקלוריות שאנחנו שורפים בשעת מנוחה. כלומר, אימונים אלו מסייעים להגברת הוצאת האנרגיה בשעת אימון ובשעת מנוחה.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

1 תגובה
Inline Feedbacks
View all comments
זהבית
לפני 5 חודשים

תודה על ההמלצות זה יעזור לי מאוד 👍

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

להתעורר עם חוסר תחושה בידיים: הגורמים והטיפולים

5 סימני אזהרה מוקדמים של הרעלת מזון (וגם איך למנוע את זה)

8 הרגלים יומיומיים שיכולים לשפר את איכות השינה שלכם

12 הדרכים בהן הגוף מודיע לנו על נזק לכבד

באותו נושא