בריא לדעת
Search
Close this search box.
היתרונות של ההליכה

15 היתרונות הטמונים בהליכה תוך כדי ביצוע מדיטציה (ואיך להתחיל)

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

כשסר אייזיק ניוטון תיאר את חוק הטבע של התנועה, הוא ציין שגופים בתנועה נוטים להישאר בתנועה, אלא אם כן כוחות אחרים פועלים עליהם. ניוטון התייחס לגופים שמיימיים, אך אותו חוק חל גם על גוף האדם. האם אתם שומרים באופן קבוע על תנועת גופכם, או שאתם מבלים בדרך כלל בישיבה? סר אייזיק קרוב לוודאי לא עשה הליכות תוך כדי מדיטציה במוח כשפיתח את התיאוריה שלו, אך אין ספק שזהו הרגל בריא שכדאי לנסותו.

מומחים לכושר גופני ממליצים על הליכה כתרגיל אידיאלי כדי לרדת במשקל ולשיפור צורת הגוף. ההליכה מהווה חלק מהפעילות היומיומית וזה משהו שכמעט כל אחד יכול לעשותו. לא צריך ציוד מיוחד ואפשר ללכת בכל מקום.

מה היא הליכה תוך כדי ביצוע מדיטציה?

אם אתם רוצים לשפר את יתרונות שגרת ההליכה, תוכלו לשקול ולהוסיף לכך מדיטציה. ביצוע מדיטציה תוך כדי הליכה, הינה דרך אידיאלית לשפר את עצמכם מבחינה גופנית, מנטלית, רגשית ורוחנית. ברגע שאתם מרגישים נוח עם מדיטציה, תגלו שזה יהפוך למשהו טבעי כמו ההליכה עצמה.

כידוע, "הליכה עם מודעות", היא מדיטציית הליכה, שזה מושג המושפע מהבודהיזם העתיק, והוא נצפה בתרבויות הבודהיסטיות במזרח אסיה ונמשך עד היום. התרבויות הקדומות הללו הבינו כבר אז את הקשר הבלתי נפרד בין הגוף, הנפש והרוח, וזאת אלפי שנים עוד לפני שהמדע המערבי הבין זאת.

להתחיל ברגל הנכונה

לא צריך הכשרה מיוחדת או ציוד יקר של חדר כושר, כדי להתחיל ולקצור את היתרונות של הליכה תוך מודעות. בין אם משוטטים ביערות, או עושים הליכה קצרה במשרד, אתם יכולים לגרום לעצמכם ולהיות תחת מודעות עם כל צעד שאתם עושים. אלו הן השיטות הבסיסיות שאפשר לשנות, ועל פי העדפותיכם.

הבחירה במקום נעים

האם אתם שואבים השראה מיופיו של הטבע והנשימות באוויר הרענן? פארקים ויערות הם מקומות מצויינים להליכה עם מדיטציה. אם יש לכם מסלול בעיר, תוכלו עדיין לשים לב לבתים הססגוניים ולכל שאר האתרים האטרקטיביים לאורך דרככם. תוכלו אפילו להתאמן כשאתם צועדים במסדרונות ארוכים, או תוך כדי עריכת קניות בקניון.

להיות מודעים לכל צעד שעושים

כתבות שבריא לדעת
ניקוי רעלים מהגוף

8 דרכים יעילות לניקוי הגוף מרעלנים

איך להרגיע סטרס

איך להוריד סטרס (תוך פחות מחמש דקות)

ההליכה מהווה חלק משמעותי מחיי היומיום, שלא צריך אפילו להקדיש לה מחשבה. האם שמתם לב פעם לדפוסים המורכבים של התנועות של גופכם? כשאתם הולכים מתוך מודעות, אתם הופכים להיות מודעים להרמת הרגליים, כשכל פעם אתם מרימים אחת מהן ,וכן אתם שמים לב להנעת הרגליים, הזרועות והראש.

תוך כדי הליכה, יש להיות מודעים לכל נשימה ולפעימות הלב. לנשום באופן טבעי ומכוון, תוך כדי ביצוע נשימות בעלות אנרגיה חיובית והוצאת הנשימות השליליות. תרגישו איך השרירים והמפרקים, פועלים ביחד, כדי להניע את הגוף קדימה.

אימון תוך כדי מיקוד המוח

כשנמצאים תוך כדי הליכה, נסו למקד את מוחכם ברגע הנוכחי. יש לשים לב לנשימות ולכל תנועה עדינה של הגוף. אם מחשבות המוח נודדות, יש להחזירן בעדינות להווה. באותו הרגע, היו אסירי תודה על מה שאתם וברכו על כל מה שסובב אתכם.

מה המהירות שלכם

אינכם צריכים להיות רצי מרתון כדי להפיק יתרון מהמדיטציה בזמן ההליכה. מומחים רפואיים ממליצים בדרך כלל על הליכה על פני הריצה, מאחר והריצה עלולה לגרום לנזק למפרקים ולעצמות. אתם יכולים להתאים לעצמכם את הקצב שלכם בין הליכה, להליכה מאומצת מהירה.

אם רגליכם וזרועותיהם נעים במהירות אחידה במשך בין 30-45 דקות, תוכלו להגיע למצב אופטימלי בשגרת הליכת המדיטציה שלכם. הרעיון הוא לגרום לגוף ולנפש להיות מסונכרנים. אינכם נמצאים בתחרות, והמטרה אינה להתיש את עצמכם.

הפכו את ההליכה תוך מודעות, להרגל על בסיס יומי

אין ספק שישנם ימים שאינכם יוצאים להליכה בחוץ, בגלל מזג האויר או לוח הזמנים העמוס. אך עדיין תוכלו להתאמן בהליכה מודעת, תוך כדי ביצוע עבודות משק הבית או במקום העבודה. פשוט היו מודעים לצעדיכם, נשימותיכם והיו נוכחים באותם רגעים.

היתרונות הפוטנציאליים הטמונים בהליכה תוך כדי מדיטציה

שלא כמו צורות מסויימות של משטרי כושר מערביים, הליכה תוך כדי מדיטציה וצורות מזרחיות אחרות, הנוקטות בגישה הוליסטית, מביאות לתחושות רווחה. מעצם ההליכה וביצוע המדיטציה של כ-10,000 צעדים ביום, תוכלו לשים לב מהר מאד להשפעה החיובית של זה. להלן עשרת היתרונות שהליכה מודעת, יכולה להציע.

סיוע בירידה במשקל וכיוונון השרירים

ההליכה היא שיטה מצויינת לירידה במשקל, להורדת לחץ הדם ולהשארת הגוף בכושר. ההליכה עוזרת לשרוף שומנים, לבנות את השרירים ולהדק את העור הרפוי. כל זמן שאתם מבצעים מדיטציה, הכירו תודה לגופכם ותיהנו מהרגע הנוכחי שהוא במצב בריאותי אופטימלי.

שיפור מחזור הדם

אם רוצים לבצע אימון אירובי יעיל בלי ללכת לחדר הכושר, ההליכה מגבירה את הדופק והנשימה, כך שאפשר להפיק תועלת לטובת הלב והריאות. השמירה על תנועות הגוף, משפרת ומגבירה גם את זרימת הדם בכל הגוף.

הורדת לחץ הדם ורמות הסוכר בדם.

כשמתאמנים בהליכה מודעת, אפשר גם להוריד את רמות הגלוקוזה בגוף. אם אתם מנסים לשלוט או למנוע סוכרת סוג 2, זוהי יכולה להיות תמיכה רבת ערך. הליכה באופן קבוע תוך ביצוע מדיטציה, הוכיחה ירידה בלחץ הדם, אם סובלים מיתר לחץ דם.

ביצוע כושר גופני תוך הנאה

השעמום הוא אויב ההרגלים הבריאותיים, כולל ההליכה. כשמערבים מדיטציה עם שגרת ההליכה, תוכלו לשים לב להרבה דברים יפים שבדרך כלל אינכם רואים. אפשר לשים לב לשמים, לעצים ולפלאי הטבע, כאילו ואתם רואים אותם בפעם הראשונה.

קבלו השראה והכירו תודה

די מהר תתחילו לחכות כדי לבצע את ההליכות היומיומיות שלכם והמדיטציות. אימון תוך הכרת תודה, גורם להנאה ומכניס הנאה לטיול. אם המוח תופס זאת כפעילות מהנה, כך תיטו יותר להפוך זאת להרגל בריא.

שיפור היצירתיות

האם קיבלתם אי פעם השראה או הסתנוורתם מרעיון מזדמן תוך כדי הליכה במסלול שלכם? הליכה מודעת עוזרת לנקות את המוח משליליות שקפאה אצלכם בזמן, ואתם יכולים לחוות בהירות נפשית טובה יותר. כמו כן, תוכלו לזכור טוב יותר את רעיונותיהם והיצירתיות הרבה שבכם.

שיפור איכות השינה

אם אתם מעייפים את עצמכם באמצעות פעילות גופנית, תהיו מוכנים יותר לקראת שנת לילה טובה. עם זאת, פטפוטי נפש אינסופיים עלולים לטלטל אתכם ולהסיח את דעתכם, ללא קשר עד כמה אתם מותשים. המיזוג בין ההליכה והמדיטציה, יכול לעזור לכם ולהרגיע את המוח, ובכך לשפר את איכות שנתכם.

שיפור תחושת הרווחה

איך אתם מרגישים בדיוק עכשיו? אם גופכם, מוחכם ורוחכם לא מאוזנים, תוכלו להרגיש את חוסר המנוחה שנמצא עמוק בתוך נשמתכם. הליכה תוך כדי ביצוע מדיטציה, מטפלת בכל שלושת הדברים הללו באישיות, מה שיכול להציע לכם תחושת רווחה שתמשיך לכל אורך האימון.

ההתרוממות מתוך הדיכאון

במשך שנים, אנשים שנאבקים בדיכאון, וחשים אי נוחות לדבר על כך, זה בגלל הגישה השלילית השוררת בחברה כלפי זה. האם אתם נמצאים בין אותו פלח משוער של 7.1 אחוזים מהאמריקאים הסובלים ממחלת נפש בצורה שכיחה? בנוסף לנטילת תרופות וטיפול, רבים מאנשי המקצוע לבריאות הנפש, ממליצים לאותם אנשים שסובלים מדיכאון להתאמן.

הליכה מתוך מודעות יכולה להגביר את ייצור הדופמין במוח, מה שיכול לשפר את מצב הרוח. במהלך מסע המדיטציה שלכם, תוכלו להתאמן על הכרת התודה שלכם ותוך מודעות. אותן פעולות יכולות לעזור לכם להתרומם מעל לענני הקדרות של הדיכאון שאתם מרגישים, כדי להרגיש את קרני השמש של ההנאה.

הפחתת החרדות

כמו הדיכאון, גם החרדה והתקפי החרדה, הן סוגיות מנטליות נוספות שאנשים בדרך כלל מסרבים לדון עליהם. החרדה היא שד דמיוני בלתי נראה שלוכד את המוח באמצעות הפחד ואי הוודאות. מחקרים רבים שנערכו, הוכיחו תוצאות חיוביות אצל מטופלים בחרדות,

תעשו מדיטציה.

החרדות שלהם ורמות ההתקפים בדרך כלל ירדו. כשמאחדים כוחות עם פעילות גופנית כגון הליכה, היתרונות נגד החרדה, בולטים.

הפחתת החרדות

בדרך כלל, ההפרעה הזאת מתממשת כהתקף חרדה שגורם לכם להרגיש כאילו ואתם עומדים למות. לפעמים, רק החשש מפני התקף חרדה שיגיע, עלול לגרום לכך שזה יקרה. הליכה מודעת היא דרך מצויינת כדי למזער את החרדות.

שיפור העיכול

האם מוכרת לכם תחושת האיטיות שנופלת עליכם כשאתם אוכלים יותר מדי? אין כל פלא שכל כך הרבה אנשים בוחרים בהליכה לאחר ארוחת ערב כבדה. ההליכה מערבת את כל הגוף בפעילות, כולל את הבטן ומערכת העיכול.

זה יכול לעוזר למזון לנוע במהירות דרך מערכות הגוף במקום להצטבר, וליצור גזים ועיכול מכאיבים. באמצעות המדיטציה תוכלו להרגיע את המוח שלכם, ולהקל על העצבים והמתח במעי הגס, ובכך גם להפחית את העצירות.

הגדלת רמות האנרגיה

רמות האנרגיה, או המטבוליזם, תלויים במשתנים פנימיים וחיצוניים רבים. אם אורח החיים שלהם הוא בישיבה, ואתם עמוסים במחשבות שליליות ואמוציונאליות, רמות האנרגיה שלכם לא במצב טוב. הטיפול בבעיות הנפשיות והגופניות יכול להיות המפתח, כדי לגרום לעלייה באנרגיה שכל כך נחוצה, ולשפרה.

ירידה בקצב החיים

אם אתם מותשים מהמצב התזזיתי שלכם מדי יום, הליכה תוך מודעות, יכולה לעודד אתכם להירגע ולהאט את קצב החיים שלכם. זה יאפשר לכם ליהנות מכל רגע בחיים.

שיפור הריכוז

כשאתם נמצאים בהליכה בחוץ ועושים מדיטציה, תוכלו לאמן את מוחכם להתרכז. המוח ילמד לסנן מחשבות תועות. תוכלו גם לראות את ההבדל כשאתם מרוכזים יותר בבית, בבית הספר, או בעבודה.

מחשבות אחרונות על לנסות הליכה תוך ביצוע מדיטציה לבריאות טובה יותר

הליכה מודעת היא דרך פשוטה ומומלצת לגוף, למוח ולרוח, כדי להתרכז. ככל שמתאמנים כל יום, כך מתחילים להרגיש את השיפורים בתחושת הרווחה, וזוהי סיבה נוספת כדי לשמור על תנועות הגוף ולרומם את הרוח.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

יתרונות וחסרונות של הדבש
תזונה

דבש מאנוקה: שימושים רפואיים, יתרונות ותופעות לוואי

מוזיקה עוזרת לישון

בהתאם לדברי פסיכולוגים, האם מוזיקה עשויה לעזור לקדם שינה טובה יותר?

מאכלים עבור התכווצות שירים

9 מזונות שיעילים להתמודדות עם התכווצויות שרירים

טיפים לשינה טובה בלילה

מה לעשות אם אתם מתעוררים באמצע הלילה: טיפים לשינה טובה יותר

באותו נושא