בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

8 הרגלי שינה הרעים לעורכם

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

8 הרגלי שינה הרעים לעורכם
כולנו ידועים עד כמה השינה חשובה. היא טובה למען האנרגיה, הריכוז, לחשיבה החיובית, למערכת החיסונית ולבריאות באופן כולל. זאת הסיבה לכך שרבים מאיתנו יוצרים הרגלי שינה מסויימים שעוזרים לנו להירדם, או לתת לנו תחושה נעימה יותר.

אולם, לפעמים להרגלים הללו עלולים להיות תופעות לוואי במקומות אחרים. אם אתם מתעוררים עם עור מגורה והתרפצויות שונות בעור, זה הזמן להעיף מבט טוב וארוך על מה אתם עושים לפני שאתם הולכים לישון.

להלן 8 הרגלי שינה שאינם טובים לעורכם

אי החלפת המצעים לעתים קרובות מספיק

לא משנה איך המצעים שלכם נראים, העובדה היא שהשינה עליהם כל לילה, גורמת ללכלוך להצטבר עליהם, וכל פעם כשישנים עליהם, הם צוברים לאט לאט יותר שומן ולכלוך מגופכם, מה שעלול לגרום לפצעונים. לכן, אין פלא שזה רע כל כך לעור?

לדבריו של הרופא והדרמטולוג, Desmond Shipp, השימוש באותו כיסוי כרית מדי לילה מבלי להחליפו, גורמת לזיהומו בעת השלת תאי העור, הבקטריות הרעות והשאריות שנותרו ממהלך היום. כל פיסת לכלוך שאספתם, ידבקו לכרית, ובמיוחד ממה שמצטבר על השיער.
דמיינו לעצמכם – מה קורה לאדם הממוצע ב- 8 שעות השינה בלילה, כש-16 שעות מסתובבים וצוברים זיהומים שעוברים למצעים שלכם !

הדרמטולוגית ד"ר Jill Waibel ממליצה לכבס את המצעים לפחות פעם בשבוע. אם זה יותר מדי בשבילכם, שטפו לפחות את כיסויי הכריות פעם בשבוע, כדי למנוע אקנה וגירויים בעור.

שינה בטמפרטורות לא מתאימות

מפתיע, אבל הטמפרטורה היא חלק חשוב כדי להבטיח שינה טובה, טמפרטורה לא מתאימה, עלולה לגרום להשפעות שליליות משמעותיות על העור, ואפילו על איכות השינה באופן כללי. אם החדר חם מדי, או נוטה להיות חם מדי כשהולכים לישון, אתם תזיעו במשך הלילה. אם אתם ברי מזל, לא תתעוררו כתוצאה מאותה הזעה, אך גם אם לא, זה אומר שמצעיכם יצברו לכלוך במהירות.

  • הזעה משחררת בקטריות, לכלוך, תאי עור מתים ושומן על פני העור, או בנקבוביות.
  • התחושה הנעימה היא אמנם נפלאה, אך חימום יתר שגורם להזעה, זה כבר יותר מדי.
  • גם בלילות קרים, החום עלול לגרום להשפעות של יובש על העור.

ומה באמת לגבי חדר שהוא קר מדי? זה רע באותה מידה. חדר קר עלול לגרום לעור יבש. זאת מאחר וסוג של קור כזה, ובמיוחד כשהמזגן דולק, עלול לשאוב את הלחות מעורכם. כדי לקבל תוצאות יותר חיוביות, חדר השינה אמור להיות עם טמפרטורה נוחה, שאינה חמה מדי או קרה מדי.

כתבות שבריא לדעת
היתרונות של זרעי צ'יה

היתרונות הבריאותיים של זרעי צ׳יה

ריח רע מהפה

10 דברים שיפתיעו אתכם שגורמים לריח רע מהפה

האם זה אומר שהחדר שלכם לא אמור להיות קר בכלל? כמובן שלא ! למעשה, מחקר גילה שהגוף מסוגל ליהנות מתוצאות טובות יותר מהשינה בטמפרטורות קרות, רק לא באופן מוגזם, שזה טוב יותר.
האם לוותר על המזגן, או על החימום? השתמשו באדים, כדי להחליף את הלחות שהולכת לאיבוד, כך שעורכם לא יתייבש יותר מדי.

דילוג על טיפוח העור

חלקכם עשויים לוותר על שיגרת טיפוח העור בלילה. זה יכול להיות בגלל שאתם חשים עייפים מדי, או אולי בגלל שלא לקחתם בחשבון עד כמה זה חשוב, אך זה אסור.

כדי להתחיל בכך, ללכת לישון עם איפור, ומבלי להסירו לפני השינה, זאת דרך בטוחה להתעורר ביום למחרת עם פצעונים. אך איננו מדברים כאן רק על האיפור.

ניקוי פנים הוא אחד מהדברים החשובים ביותר שצריך לעשות למען העור, וגם כשהוא ללא איפור, גם אם אינכם חושבים שצריך. העור צריך נואשות ניקוי כזה, מאחר והעור ממשיך לעבוד כדי לתקן את עצמו ולבנות עצמו מחדש. לכן, אם יש הצטברות של לכלוך, אבק ודברים אחרים על העור, זה עלול להזיק לאותו תהליך חיובי.

יש לנסות ולא לדלג על השימוש בלחות. גם מי שסובלים מעור שמן, אמורים וצריכים להפיק תועלת מסוג זה של מוצרים, ולא רק למטרות אנטי-אייג'ינג, וזה בהחלט לא רק עבור עור יבש. פשוט עברו לנוסחאות של מוצרים המיועדים לסוג העור שלכם, וכך תיהנו מעור זוהר, לח וצעיר כל בוקר.

  • יש לזכור עם זאת, שלא לנקות את העור יתר על המידה. זה עלול להרוס את המיקרואורגניזמים שעל העור ולחסל את ההגנה הטבעית והלחות הקיימים על העור.
  • דבקו בהסרת השאריות, אך לא עד כדי היפטרות מהבקטריות הטובות המגנות עליו מפני אקנה ודלקתיות.

שינה עם שיער ארוך

יתכן וקשה לישון כשהשיער מהודק. זה יכול להיות לא נוח בתנוחות שינה מסויימות. אולם, שינה כשהשיער משוחרר, משאירה את העור על הפנים כשהוא מועד יותר לבעיות. שיער ארוך משאיר שומן, שאריות ואפילו את מוצרי הטיפוח של השיער, על עור הפנים, וגורם לסתימת הנקבוביות ולאדמומיות.
לדברי רופאת העור המוסמך, Joel Schlessinger, כבר צורת הנחת השיער על המיטה, עלולה להוביל לקמטים עם היקיצה. הדבר הטוב ביותר הוא לקשור את השיער בצורת זנב סוס, או לחמניה, ובצורה משוחררת, כדי לא להזיק לשורשים.

אם השיער מאד מסולסל, השתמשו בכובע סאטן כדי להגן עליו, ומפני הקמטים שעלולים להיגרם תוך שמירה על הסלסול בצורה טובה. כמו כן, הסאטן הרך בכובע, יכול לעזור לעורכם שיסבול פחות משבירה פוטנציאלית.

השימוש בכיסויי כרית גסות

איננו תמיד שמים לב לכיסויי הכריות ולחומר ולמרקם שלהם. אולם, כריות בעלות כיסוי מחוספס, הם דווקא אלו העשויות מכותנה טהורה – והן גסות מדי, הגורמות לחיכוך עור הפנים במהלך השינה. זה עלול לגרום לשבירת קולאגן, להיווצרות קמטים ואפילו לאקנה.

כיסויי הכריות הטובים ביותר, הם אלו העשויים ממשי . חומרים עדינים כאלה יכולים לערוב לכך שעור פניכם יהיה בטוח ומוגן, ואפילו יש להם השפעות חיוביות על השיער. הם פחות קשים ונוטים פחות לגרום לחיכוך, וגירוי, ויש להם נטייה להיות היפואלרגניים, והם, בדרך כלל, נושמים הרבה יותר.

שינה על הבטן או הצד

יש תנוחות רבות לשינה, וכל אחת מהן היא בעדיפות אישית. אולם, הבחירה בתנוחת שינה על הבטן או הצד, היא בעלת השפעות שליליות. ראשית, לגבי השינה על הבטן. לדברי הפסיכולוג הקליני והרופא, Michael Breus, שינה על הבטן עלולה לגרום לקמטים בפנים בגלל הלחץ המופעל על הפנים כנגד הכרית. זה חמור כל כך, עד שמי שישן בצורה כזאת, סביר שיסבול מיותר חריצים שנראים על המצח.

מעל לכל, זוהי גם לא בדיוק תנוחה טובה לגב, אלא, בנוסף, שהעור המונח על כרית עלול לגרום לפריצה. יתכן ואתם כבר רואים קמטים לאורך צווארכם והחזה, אם אתם ישנים בתנוחה כזאת.

שינה על הצד טובה יותר מאשר על הבטן, אך עדיין זאת לא הצורה הטובה ביותר. ד"ר Ava Shamban דרמטולוגית, אומרת שהשינה על הצד עלולה לגרום לחריצים עמוקים לאורך צידי הפנים. בדרך כלל, יתחילו להופיע קמטים וחריצים על הלחיים כשהלחץ מופעל עליהם – ואפילו לאורך השיער עד קו הלסת !

זה אומר שצורת השינה הטובה ביותר הינה על הגב. אם אתם בכל זאת מתקשים לישון עם הפנים למעלה, נסו להשתמש בכריות רכות יותר, וממשי, כדי לצמצם את היווצרות הקמטים על פניכם.

שתייה לפני השינה

אנשים רבים מוצאים שלגימת יין או משקה אלכוהולי דומה לפני השינה, עוזר להם לישון. זוהי גם הדרך שבה בוחרים כהפוגה לאחר יום קשה שנמשך עד שעה מאוחרת במשרד. לא רק שהאלכוהול משבש את מחזורי השינה, אלא הוא גם דבר רע לעור, כפי שאומרת מנהלת ה-CCSP ושגרירת השינה, Nancy H. Rothstein.

בעיקרון, אותה כוס של יין, עלולה להפריע לחלוטין למחזורי השינה, ולמנוע מגופכם להיכנס למחזור שינה משקם וחיובי. זה בתורו, עוצר את הגוף כולו מפני ההתאוששות מכל היום, וזה כולל גם את העור.

  • לכן, כשאתם מתעוררים בבוקר לאחר לילה כזה, יתכן ותשימו לב שנוצרו עיגולים שחורים סביב העיניים ונקודות, קווים וקמטים ואפילו להתפרצות של אקנה.
  • הטוב ביותר הוא להימנע מכל משקה אלכוהולי ומקפאין, כגון קולה, קפה ותה – בסביבות 3 או 4 שעות לפני השינה.
  • התחילו לשתות מים במקום זה, באותו הזמן !

אינכם ישנים מספיק

אנו זקוקים לכמות מסויימת של שינה מדי יום. גם אם אתם חשים שמספיקות לכם 5 שעות שינה בלו"ז העמוס שלכם, גופכם חולק על כך.

פחות מ-6 שעות שינה בלילה, עלולים לגרום לבעיות בעור, מאחר וזה מונע מהגוף לתקן את עצמו במהלך שלבי השינה הרגועים במחזור השינה הטבעי שלכם. זה אומר שעורכם לא מסוגל לבנות את עצמו מחדש, לאחר יום ארוך. אתם תגלו קמטים, צבע עור אפרפר, ואפילו תבחינו בנקודות שחורות.

אתם אמורים לישון לפחות 7 שעות בלילה, למרות שמספר השעות משתנה, תלוי בגיל. השיקולים הם שהשינה עוזרת מאד לאנשים – החל מתפקוד קוגניטיבי וריכוז, חשיבה חיובית ומצב רוח וברמות האנרגיה החיוביות – מפתיע לדעת ש-40% מהאנשים בארה"ב ישנים פחות מ-7 השעות המומלצות לעצימת העין בכל לילה.

הגוף דורש לחלוטין שתאפשרו לו מספיק זמן לנוח, כדי להתאושש, ולתקן עצמו בכל לילה. דרך תהליך זה, הקולאגן יכול לשפר את מחזור הייצור שלו ולהתמודד עם בעיות של חיסוניות הגוף – כל הדברים שעלולים להשפיע על בריאות העור.

מחשבות אחרות על הרגלי השינה הרעים לעורכם

לא כל ההרגלים הם טובים, והבחירה בלא טובים, לשיגרת הלילה שלכם, עלולה לגרום לבעיות בריאות. בכך שנמנעים מאותם 8 הרגלי מיטה הרעים לעור, תוכלו להתעורר בתחושה ומראה רעננים. כך תוכלו לומר שלום לכל הדברים השליליים שמתפרצים לאקנה ולברך לשלום את העור הזוהר והמאושר !

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

שמן זית עוזר להורדה במשקל
דיאטה

7 מזונות שלא ידענו שיכולים לחסל את השומנים שלנו

היתרונות של ההליכה

15 היתרונות הטמונים בהליכה תוך כדי ביצוע מדיטציה (ואיך להתחיל)

5 דרכים שבהם הל יכול לעזור לך לרדת במשקל

פלפל חריף עוזר לשרוף שומנים

10 מזונות בריאים שעוזרים לשרוף שומנים

באותו נושא