בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
סיבות להפסיק לשתות דיאט

5 סיבות מדוע צריך לוותר מיד על צריכה של משקאות דיאט מוגזים

המונח "משקאות מוגזים דיאט" נשמע אולי בריא, אבל האם ניסיתם לברר אם זה עוזר בכלל באמת? לא תהיתם אם זה עלול להזיק לבריאות יותר מאשר להועיל? התשובה טמונה כאן. משקאות מוגזים דיאטטיים הם ללא ספק ללא קלוריות, אבל הם מכילים כמות ניכרת של ממתיקים מלאכותיים וגזים, מה שהופך אותם למזיקים לבריאות בדרכים רבות.
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

אם אתם חושבים להרוות את צימאונכם בחום הקיץ באמצעות שתיית משקאות דיאט מוגזים, להלן חמש סיבות שיגרמו לכם לחשוב על זה שוב.

1. מסוכן לבריאות הלב

מחקר שנערך במכון קרולינסקה שבשבדיה, גילה שגברים ששתו שתי מנות או יותר של משקאות דיאט תוססים כל יום, היו בסיכון לפתח אי ספיקת לב עד 23%. באותו מחקר, עקבו אחרי יותר מ-42,000 גברים במשך תקופה של 12 שנה והתגלו מעל ל-3,500 מקרים שבהם הופיע קשר חיובי בין צריכה של משקאות ממותקים לבין הסיכון לפתח אי ספיקת לב. כמו כן, נצפה שהמצב הזה גרם גם למותם של מעל ל-500 גברים. המחקר לא עשה הפרדה בין משקאות דיאט תוססים לבין משקאות תוססים רגילים, אבל הוא כלל קוקה דיאט, ומשקאות נוספים שהכילו ממתיקים מלאכותיים, ולמרות שלא נעשתה הבחנה, המחקר הציג את קיומו של סיכון שווה בין שני סוגי המשקאות המוגזים.

2. הסיכון למחלת כליות

נצפה שגם משקאות דיאט מוגזים ממותקים עלולים לגרום למחלות כליות. צריכת נתרן גבוהה ומשקאות המכילים ממתיקים מלאכותיים, עלולים לגרום לתפקוד לקוי של הכליות, ובמיוחד אצל נשים. אצל נשים ששותות שניים או יותר משקאות דיאט מוגזים מדי יום, יש סיכון לירידה בתפקוד הכליות ב-30%. המחקרים עדיין ממשיכים לחקור את הקשר שבין משקאות דיאט  לבין הירידה בתפקוד הכליות. עם זאת, עדיף לבחור ולעסוק במניעה בהקדם האפשרי מאשר בריפוי.

3. סיכון לסוכרת ולתסמונת מטבולית.

אם אינכם יודעים מה המשמעות של תסמונת מטבולית, עליכם לדעת שמדובר בסיכון בריאותי חמור. תסמונת מטבולית היא המונח המשמש לגורמי הסיכון המעלים בצורה משמעותית את הסיכונים לפתח סוכרת סוג 2, שבץ לב, כולסטרול גבוה ומחלות לב אחרות וכן עליה בשומן הבטני.

מחקר שנערך באוניברסיטת מינסוטה בשנת 2008 על מעל ל-10,000 מבוגרים, גילה שמבוגרים ששתו בקבוק אחד של משקה מוגז ביום, היו בסיכון לפתח תסמונת מטבולית ב-34%. כמו כן, נמצא שרק אלו ששתו משקאות דיאט על בסיס קבוע היו בסיכון גבוה יותר לתסמונת מטבולית בגובה של 36%.עם זאת, התוצאה הנוראית הזאת, התגלתה אצל אנשים ששתו משקאות דיאט על בסיס יומי ושהיו בסיכון גבוה יותר של 67% לפתח סוכרת סוג 2 לעומת אלו שלא שתו משקאות דיאט תוססים.

4. עליה משמעותית בקו המותניים

קיימים שני מחקרים שנערכו על ידי בית הספר לרפואה באוניברסיטת טקסס במרכז המדעי לבריאות שבסן אנטוניו בשנת 2011 ו-2015, בהתאמה. שני המחקרים הבחינו ששתי מנות של משקאות דיאט תוססים על בסיס יומי הגדילו את קו המותנים לכל המעט במעל ל-3 אינץ'. כשהאנשים ששתו משקאות דיאט תוססים על בסיס קבוע ועמדו להשוואה לעומת אנשים שלא, נראה שאצל אלו ששתו משקאות דיאט תוססים  חלה עליה של 70% בהיקף קו המותניים שלהם, לעומת אלו שלא שתו. כמו כן, אצל צרכני המשקאות המוגזים הדיאטטיים שצרכו אותם על בסיס קבוע, חלה עליה בהיקף המותניים ב-500%, לעומת אלו שלא.

המחקר הבחין שממתיקים מלאכותיים שמצויים במשקאות דיאט תוססים היוו טריגר לאינסולין בגוף, מה שגרם לאחסון שומן ולעליה במשקל. כמו כן, זה הפריע ליכולת הטבעית של הגוף לווסת את צריכת הקלוריות.

5. הסיכון להיכנס לדיכאון

בממתיק מסויים בשם אספרטיים משתמשים בדיאט קולה והוא נחשב לכימיקל שעלול להיות מסוכן, מאחר והוא תורם לרעילות עצבית, ובמקרה זה הוא נמצא במקום השני אחרי הארסן. האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה גילתה שאנשים הצורכים משקאות עם ממתיקים מלאכותיים, נמצאים בסיכון גבוה של עד 30% להיכנס לדיכאון.

נצפה שהפסקת צריכתם של משקאות דיאט עם ממתיקים מלאכותיים או החלפתם בקפה לא ממותק, יכולה להפחית את הסיכויים אצל האנשים מלהיכנס לדיכאון.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

3 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
יוסי
לפני 2 חודשים

אז מה נשאר לשתות? רק מים?

דבי
Reply to  יוסי
לפני 29 ימים

אני עונה לך כאחת ש"פעם" מים לא הצליחו להיבלע לי בגרון, רק שתיה ממותקת, או קפה,
אני הרגלתי את עצמי בתחילה למהול כל שתיה ממותקת במים, בתחילה הייתי מוהלת ב40% מים, אחרי תקופה עליתי ל50%, כך עליתי ועליתי, עד שהתרגלתי למים,
גם היום אם לפעמים קשה לי מים בלבד, אני מוסיפה כמה טיפות של שתיה ממותקת בשביל הצבע והטעם,
אבל לרוב אני יכולה לשתות מים,

אילה
לפני 2 חודשים

סודה על בסיס מיםנבסדר?

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

ויטמינים

9 סימנים למחסור בויטמינים שונים אשר מופיעים על העור

5 ההסברים המדעיים לגבי איך החילבה יכולה להצמיח את השיער מהר יותר

6 התנהגויות שיוצרות אנשים אגואיסטים

פירות יבשים מעלים במשקל

15 מזונות דיאטטיים שיכולים להוביל לעלייה במשקל

באותו נושא