בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יתרונות וחסרונות של הדבש

דבש מאנוקה: שימושים רפואיים, יתרונות ותופעות לוואי

דבש מאנוקה מיוצר על ידי דבורים אשר מאביקות את השיח המקומי (ידוע גם כעץ התה). כבר מימי קדם נחשב הדבש ליעיל לטיפול במספר מחלות ובסוף המאה ה-19 גילו החוקרים כי יש לו תכונות אנטיבקטריאליות טבעיות.
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

דבש מגן על הגוף מפני נזקים שונים הנגרמים על ידי חיידקים כשהוא יכול להגביר את ייצור התאים שמתקנים את הרקמות שנפגעו בשל הזיהום. לדבש מאנוקה יכולת פעילות אנטי דלקתית כאשר יכולה להקל על כאבים ודלקות. עם זאת חשוב לדעת כי לא כל סוגי הדבש זהים וכי האיכות האנטיבקטריאלית תלויה בסוג הדבש, מתי הוא נאסף ומהיכן.

רכיבים של דבש מאנוקה

החומר העיקרי אשר מעניק לדבש מאנוקה את האיכות האנטיבקטריאלית הוא מי החמצן אך כדאי לדעת שיש בו מרכיבים נוספים שמביאים איתם יתרונות משמעותיים. תרכובת מתילגליוקסל (MGO) מגיעה מהמרת תרכובת אחרת בשם דיהידרוקסיאטון (DHA) שריכוז גבוה שלה נמצא בצוף של פרחי מנוקה. ככל שריכוז ה-MGO גבוה יותר כך ההשפעה האנטיבקטריאלית חזקה גם היא.

ליצרני הדבש ישנו סולם אשר מדרג את העוצמה שלו והוא משקף את הריכוז של שלוש תרכובות המצויות בדבש המקורי: DHA, MGO ולפטוספרין. דירוג מינימלי אשר מצביע על היכולות הטיפוליות של הדבש יהיה לפחות 10. עם זאת יש לציין כי לא כל הרופאים מסכימים על כך שדירוג זה יכול להצביע על יתרונות רפואיים.

השימוש בדבש מאנוקה

השימוש הרפואי העיקרי של דבש מאנוקה הוא לצורך ריפוי פצעים וכוויות. הוא לרוב משמש לטיפול במצבים קלים וכדאי לדעת כי הוא יכול לעזור גם במצבים הבאים:

  • מחלות עור כולל אקזמה ודרמטיטיס
  • הרגעת שיעול וכאב גרון
  • שיפור תהליך העיכול

כל אלה מצבים שנאמר כי הדבש יכול לסייע להם אך לא נעשה מחקר מעמיק בכל הנוגע לשימוש ביתי. ברמה הרפואית ניתן לראות כי ישנו שימוש לדבש אך מדובר בייצור מיוחד אשר עובד תהליך עיקור מתאים. לכן, צנצנת דבש מאנוקה לא תהיה הטיפול היחיד ואלו אשר רוצים להסתמך על טיפול מקצועי חייבים לראות איש מקצוע בתחום הבריאות לצורך טיפול מתאים.

מה המדע אומר על דבש מאנוקה

ישנם מספר מחקרים אשר מעידים כל כך כי דבש מאנוקה יכול להועיל ליישום על פצעים וכיבים ברגליים. המחקרים מצביעים על כך כי השימוש בדבש יכול לעזור למלחמה בזיהום ולהגביר את קצב הריפוי. מאגר הנתונים המקיף של התרופות הטבעיות קובע כי הדבש יכול להיות יעיל לטיפול בכוויות ופצעים.

מקורות מסוימים (Cochrane Review) מציינים כי הוא יעיל להפחתת זמן הריפוי בכוויות קלות ובפצעים נוספים וזאת בהשוואה לחבישות מסורתיות. אותו מקור טוען כי יש מקום למחקר נוסף בנושא. עוד מחקר שנעשה מצא כי ישנו קשר בין הדבש לבין היכולת לסייע במניעת דלקות חניכיים ומחלות חניכיים אחרות שהמקור שלהן הוא הצטברות פלאק.

במחקרים מסוימים נמצא כי דבש מאנוקה עזר למנוע דלקת בוושט שנגרמת על ידי הקרנות וכימותרפיה המשמשות לטיפול בסרטן. עוד יתרון שיכול להיות לדבש הוא שבניגוד לאנטיביוטיקה הוא לא מוביל לעמידות החיידקים ולאן הוא אין חשש משימוש בו.

תופעות לוואי אפשריות

למרות שכתבנו כי אין חשש משימוש בדבש מאנוקה יש לציין כי אנשים אשר אלרגיים לדבורים עלולים לפתח תגובה אלרגית גם לדבש זה. כמו כן צריכה בכמות גבוהה עלולה להוביל לעלייה ברמת הסוכר בדם ואנשים אשר נוטלים תרופות כימותרפיות מסוימות עלולים להרגיש השפעה בשל ״התנגשות״ התרופות ולכן יש להתייעץ עם הרופא לפני הצריכה.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

2 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
בתיה עיני
לפני 4 ימים

היכן אפשר לרכוש את דבש מאנוקה

יורם שלם
לפני 3 ימים

היכן אפשר להשיג

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

טיפים משיטת טיפול האַיוּר וֶדַה לשינה טובה: ללכת בעקבות סוג הגוף

חמשת הדברים שגורמים למוח שלכם להזדקן מהר יותר, על פי המדע

זה הויטמין שיעזור לכם להרחיק יתושים במשך כל הקיץ

דברים שצריך דלעת על ירידה במשקל

4 דברים שחשוב לדעת אם אתם מנסים לרדת במשקל

באותו נושא