בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
זה מה קורה בגוף כשמפסיקים לשתות מתוק

8 דברים שקורים בגוף, כשמפסיקים לשתות משקאות ממותקים

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

עם כל כך הרבה בעיות שמתעוררות, האנשים מתחילים לשאול את עצמם מה גרם לכך מלכתחילה. האם זה מתח? תזונה? היעדר אימון גופני? תשישות נפשית? כל הגורמים הללו משחקים תפקיד בעת שחלה נסיגה בבריאות, אך צריכה מוגברת של סוכרים, אפשר לטעון, הינה אחד מהגורמים העיקריים לכך. כדי לגרום למוצרים להיות טעימים יותר, החברות מוסיפות סוכר כמעט בכל דבר.

אם מסתכלים על תוויות המוצרים, החל מהרטבים ועד לתכולות התיבול, ואפילו על חלק מהירקות המשומרים, קרוב לוודאי שתראו שאחד ממרכיביהם הוא הסוכר. הסוכר גורם למוצר להיות יותר ממכר, ולכן האנשים ירצו להמשיך ולקנות אותו.

עם זאת, מוצר אחד במיוחד מכיל כל כך הרבה סוכר שזה כמעט נראה פלילי מעצם כך שמוכרים אותו. אנו שותים משקאות קלים מהרגע שבו הם הגיעו לשוק בשנת 1885, שאותם ייצר רוקח ששמו צ'רלס אלדטרון, ושכיום הוא מוכר לנו בשם ד"ר פפר.

תאמינו או לא, המשקה הקל הוצא במקור כתרופה, כדי לרפא מחלות כגון: קלקול קיבה, אימפוטנציה, כאבי ראש ואפילו הפרעות פסיכיאטריות. עם זאת, התעשיה עשתה תפנית אפלה ולמרבה האירוניה זה גרם לדבר הפוך, מאשר לרפא אנשים.

להלן חלק מהבעיות הבריאותיות הקשורות לשתיית משקאות קלים על בסיס קבוע, וזאת על פי בית הספר הארווארד ע"ש T.H.Chan, לבריאות הציבור:

  • מחקר שנערך במשך 20 שנה על 120,000 גברים ונשים, גילה, שכשהם העלו את צריכת המשקאות הממותקים שלהם במשקה אחד שהכיל 12 גרם ביום, הם עלו במשקל – וזאת בממוצע, של ק"ג אחד כל 4 שנים – מאשר אנשים שצריכתם נותרה בעינה זהה. מחקרים נוספים גילו שיש קשר בין משקאות ממותקים ובין העלייה בהשמנה אצל ילדים. למעשה,
    מחקר אחד גילה שעל כל תוספת של 12 גרם של משקה קל בצריכה יומית אצל ילדים, הסיכוי להשמנת יתר עלה ב-60% לאחר שנה וחצי של מעקב.

 

  • אנשים שצרכו בין 1-2 פחיות או יותר של משקאות קלים ביום, עמדו בסיכון גבוה יותר של 26%, לפיתוח סוכרת מסוג 2, מאלו שצרכו אותם רק לעיתים רחוקות. הסיכון גובר אפילו יותר בקרב צעירים ואסיאתים.

 

  • מחקר שעקב אחר 40,000 גברים במשך 20 שנה, גילה שאלו שצרכו בממוצע משקה ממותק אחד ביום, עמדו בסיכון גבוה יותר של 20%, או בסיכון למוות בעקבות התקף לב, מגברים שצרכו לעתים רחוקות יותר. מחקר נוסף על נשים, הציג תוצאות דומות.

 

  • מחקר של 22 שנה שנערך על 80,000 נשים, גילה, שאנשים ששתו משקה ממותק אחד ביום, עמדו בסיכון של 75% יותר, לפיתוח פודגרה, מאשר נשים שלא שתו משקאות קלים לעתים קרובות. התוצאות היו דומות גם אצל הגברים.

הסיכונים הבריאותיים המופיעים דלעיל, רק מגרדים את פני השטח למה שהמשקאות הקלים עלולים לגרום למוח ולגוף. הגוף שלנו פשוט לא נועד לעבד כל כך הרבה סוכר בבת אחת. זה מפעיל לחץ גבוה על הכבד, הקיבה והאיברים האחרים., ובמאמר שלהלן, נעבור על מה קורה לגוף כשמוותרים על משקאות ממותקים.

להלן היתרונות שניתן להפיק מכך שמוותרים על משקאות ממותקים:

כתבות שבריא לדעת
דרכים אלטרנטיביות לדיכאון

דיכאון: אלה הטיפולים האלטרנטיביים שיכולים לעזור

זה מה שקורה לגוף שלנו כשאנו מפסיקים לשתות אלכהול

זה מה שקורה לגוף שלנו כשאנחנו מפסיקים לשתות אלכוהול

"העליה בצריכת המשקאות הממותקים, מהווה גורם עיקרי התורם למגיפת השמנת היתר

בית הספר הארווארד לבריאות הציבור.

בריאות הלב תשתפר

מחקר שנערך בשנת 2012 באוניברסיטת הארווארד, גילה שצריכתם של משקאות ממותקים, הגבירה את הסיכון בקרב האנשים לפיתוחה של מחלת לב כרונית. מחקר נוסף שנעשה בשנת 2011, גילה שמשקאות ממותקים מגבירים את לחץ הדם, ומעלים אותו ככל ששותים יתר. ירידה בצריכת המשקאות הקלים, רק במשקה אחד ביום, יכול להביא לשיפורים מבחינת לחץ הדם ובריאות הלב.

המוח מתחזק

בעוד שאנשים רבים שותים משקאות קלים כדי לקבל יותר אנרגיה וכדי שיעזור להם בעבודה או בבית הספר במהלך היום, ההשלכות בצריכתם של כל כך הרבה סוכרים, רחוקים מאד מהיתרונות. מחקר אחד גילה שצריכה על בסיס קבוע של סוכר במהלך שנים רבות, עלולה להביא לליקויים בלמידה, לבעיות זיכרון ולפלסטיות בהתנהגות.

"חקרנו מנגנון פוטנציאלי של תזונה, הדומה להרכב התזונה הטיפוסי שברוב החברות המערביות המתועשות, והעשירות בשומנים רוויים וסוכרים מזוקקים (HFS), שעלוים להשפיע על מבנה המוח ועל תפקודו דרך וויסות הנוירוטרופינים," אומרים חוקרי המחקר. הם גילו שכבעלי חיים שצרכו תזונה גבוהה בסוכר, חלה ירידה בכמויות הכימיקל שנקרא הגורם הנוירוטרופי בנגזרת המוח (BDNF). זה השפיע על יכולתם ללמוד ולזכור דברים.

מחקרים אחרים גילו שקיים קשר בין צריכתם של משקאות קלים ובין העליה בסיכון למחלת אלצהיימר, או סוגים אחרים של דמנציה. המחקרים גילו שאצל עכברים שניתנו להם משקאות ממותקים, חלה עליה בשעורי הפלאק, מה שמהווה סימן לאלצהיימר.

החיוך יהיה בהיר יותר

שתייתם של משקאות קלים, גורמת בדרך כלל לכתמים בשיניים ולבעיות דנטאליות אחרות. במקרים מסויימים, שתייה מרובה של משקאות קלים, עלולה לגרום לשחיקת השיניים, כמו בהתמכרות למת', וזאת על פי מחקר שנערך בשנת 2013. במחקר, החוקרים גילו שאשה אחת ששתתה 2 ליטרים של משקה דיאטטי ביום במשך בין 3-5 שנים, חלה שחיקה דומה בשיניים, כמו בעת צריכת סמים מתאמפטמינים, והופיעו בהן סדקים כמו בהתמכרות לקוקאין.

חומצת הלימון שבמשקאות, גורמת לשחיקת האמייל, שעלולה לגרום לחורים ולשיניים צהובות. לכן, הוויתור על שתייתם של משקאות קלים, יכול לאפשר חיוך לבן יותר ולשפר את בריאות הפה שלכם.

שלפוחית שתן בריאה יותר

משקאות קלים משתנים, שפירוש הדבר הוא שזה גורם למתן שתן תכוף יותר ולעתים קרובות, מה שעלול גם לגרום לדלקות בשלפוחית השתן ולגירוי. שתייה מים במקום משקאות קלים, תעזור לשלפוחית השתן להיות בריאה יותר ולעזור לסילוק הרעלים מהגוף.

עצמות חזקות יותר

הוויתור על משקאות קלים, יעזור לעצמותיכם להיות חזקות יותר ולהורדת הסיכון בפיתוח אוסטיאופורוזיס. צבע הקרמל של המשקאות הכהים, מכיל זרחן שנוצר באופן מלאכותי ושעלול לגרום לסידן להשתחרר מתוך העצמות. החלפת המשקאות הקלים במשקאות טבעיים כגון תה או מים, תעזור בהגנה על בריאות עצמותיכם.

התאוששות הכליות

מחקרים הראו ששתייה מרובה של משקאות קלים, עלולה לגרום למחלת כליות ואפילו לכשל כלייתי. משקאות דיאטטיים, לא מועילים יותר. חוקרים מעיתון 'מחקר הבריאות הסיעודי', גילו שנשים שצרכו הרבה מאד משקאות דיאטטיים מדי יום, סבלו מתפקוד נמוך יותר של הכבד, לעומת נשים שנמנעו מכך.

אברי הרבייה יהיו במצב טוב יותר

בעוד שחברות רבות אינן משתמשות יותר ב-BPA במוצריהן, כמה פחיות של משקאות קלים עדיין מכילים אותו. ה-BPA קשור לסיכון הגובר בסוגים מסויימים של סרטן, כמו גם בבעיות פוריות. כמה מחקרים הראו שה-BPA עלול לגרום להתבגרות מוקדמת או לאי פוריות, וכתוצאה מכך, לנזק קבוע במערכת הרבייה.

על פי 'הקרן לסרטן השד', ה-BPA מצוי בכל כך הרבה מוצרים, החל מאריזות המזון והשתייה ועד לסתימות בשיניים. זהו אסטרוגן סינתטי שמשבש את המערכת ההורמונאלית בגוף ומגביר את הסיכון לפיתוחן של מחלות כגון סרטן השד, סרטן הערמונית, להפרעות מטבוליות ואפילו לסוכרת מסוג 2.

ירידה במשקל

המשקאות הקלים מכילים הרב מאד קלוריות ריקות – שחלקן מגיע אף ל-700, וזה לא מעניק תחושת שובע, מאחר ואין בהן כל ערך תזונתי.

בהתאם לדבריה של המומחית לירידה במשקל, מאליה פריי, שהופיעו במאמר על הבריאות, הירידה בצריכת קולה של מק'דונלדס בתזונתכם היומית, יכולה לחסוך מכם בסביבות 200,000 קלוריות – כ-60 פאונדים – בשנה. לכן, אם אתם רוצים להוריד במשקל, הפסיקו לצרוך משקאות קלים, מה שיכול לעזור לכם להגיע למטרתכם ביתר מהירות.

להלן בונוס על הוויתור במשקאות קלים:

שנת הלילה שלכם תהיה ארוכה יותר.
מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת האמריקאי של בריאות הציבור, גילה שאנשים שצרכו משקאות ממותקים רבים, סבלו ממעט טלומרים בתאי החיסון. הטלומרים הם יחידות הגנה של ה-דנא בקצות הכרומוזומים, וככל שהם קצרים יותר, הם מקרבים את האדם לסוף חייו. לכן, בכך שמפחיתים את צריכת המשקאות הממותקים, אפשר להאריך את החיים קצת יותר, וכן לשפר את בריאותכם באופן כללי.

מחשבות אחרונות על הדברים שקורים כשאתם מפסיקים לצרוך משקאות ממותקים

משקאות ממותקים כגון קולה, תורמים להידרדרות בבריאותכם. אין להם כמעט כל ערך תזונתי, ויש בהם הרבה מאד קלוריות. אנשים רבים פונים למשקאות הממותקים כדי לשפר את האנרגיה שלהם, אך הסכנות הטמונות בצריכתם של משקאות כאלה על בסיס קבוע, עולים אל היתרונות כתוצאה מתכולת הקפאין.

בנוסף, הירידה באנרגיה לאחר השפעת המשקה, תותיר תחושה של עייפת, מאחר ורמות האינסולין בגוף יורדות. זה יכול להוביל רק לצריכתו של משקה נוסף. אם אתם רוצים לחוש תחושות של אנרגיה ממושכות במהלך היום, שיקלו לצרוך במקום זה, מים. כמו כן, קחו איתכם חטיפים בריאים לעבודה, כגון ירקות ופירות חתוכים.

משקאות קלים אולי טעימים, אך צריכתם צריכה להיות התפנקות של מדי פעם, ולא על בסיס יומיומי. רופאים ומדענים מסכימים על כך שמשקאות קלים מזיקים לבריאות בדרכים רבות. כתוצאה מכך, יש להפסיק את צריכתם, או לפחות לצרוך אותם פחות.
מכירות המשקאות הממותקים יורדות, ומסיבה טובה. שמרו על בריאותכם בכך שאתם מוציאים את המשקאות הקלים מתזונתכם. שימו לב עד כמה תרגישו טוב יותר לאחר שתוותרו על ההמצאה הרעילה הזאת.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

היתרונות הבריאותיים של העגבניות
תזונה

13 היתרונות של העגבניות: מוכנים ליכולות הריפוי של האדומות הללו?

איך לאכול עונתי במהלך חודשי החורף

סימנים שאתם צריכים לשתות מים

5 סימנים לכך שאתם צריכים לשתות יותר מים

אם אינכם רוצים שילדיכם יהיו גסים, תפסיקו לעשות את 5 הטעויות האלה!

באותו נושא