בריא לדעת
Search
Close this search box.
תסמינים שמעידים על סוכרת

סימנים ותסמינים מוקדמים המצביעים על סוכרת

סוכרת היא מצב רפואי המתרחש כאשר הסוכר בדם גבוה מדי. הסוכר או הגלוקוז הוא מקור האנרגיה העיקרי של הגוף כאשר ישנם שני סוגי סוכרת:
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת
 • סוכרת מסוג 1 שמתרחשת כשהגוף לא מייצר מספיק אינסולין. האבחון מאופיין לרוב בקרב ילדים ונוער אך אפשר לפתח אותה בכל גיל והיא מחייבת זריקת אינסולין באופן יומי.
 • סוכרת מסוג 2 היא הנפוצה יותר שמתרחשת כשהגוף לא משתמש באינסולין בצורה הנכונה. השמנת יתר וגנטיקה מעלים את הסיכון למחלה.

סימנים שיכולים להצביע על סוכרת

ישנם מספר סימנים אשר יכולים להצביע על כך שהגוף פיתח או מפתח סוכרת כשאלו נכונים לשני הסוגים:

1. רעב מוגבר ועייפות

הגוף הופך את האוכל לגלוקוז במטרה להשתמש בו כאנרגיה זמינה, אך התאים זקוקים לאינסולין כדי לקלוט גלוקוז וכשהגוף לא מייצר מספיק ממנו או כשהתאים מתנגדים לאינסולין, הגלוקוז לא נכנס אליהם וישנה תחושה של רעב מוגבר. הדבר יכול להשפיע גם על מידת העייפות.

2. מתן שתן לעתים קרובות

אדם ממוצע ייתן שתן בין ארבע לשבע פעמים ב-24 שעות. אנשים עם סוכרת עשויים להטיל שתן לעתים תכופות יותר וזאת כיוון שהגוף סופג מחדש את הגלוקוז כשהוא עובר דרך הכליות. כאשר הסוכרת דוחפת את רמת הסוכר בדם למעלה יתכן שהכליות לא יצליחו להחזיר אותו והדבר יגרום לייצור שתן מוגבר ובעקבות כך צורך ללכת לשירותים.

3. צמא תכוף

מתן שתן לעתים קרובות יכול להוביל לתחושת גדולה של צמא. כיוון שהגוף משתמש בנוזלים כדי לתת שתן הוא לא יכול לתת לחות לדברים אחרים ולכן יכולה להיות תחושת התייבשות אשר באה לידי ביטוי בפה יבש, עור יבש ומגרד וראייה מטושטשת שנובעת משינוי רמות הנוזלים בגוף והתנפחות העדשות בעיניים, מה שמקשה על התמקדות הראייה.

4. ירידה לא מכוונת במשקל

כשהגוף לא יכול לקבל אנרגיה מהמזון הוא מתחיל לשרוף שומן ואפילו שרירים כדי לקבל את האנרגיה הנדרשת לו. הדבר יכול להוביל לירידה במשקל ללא כל שינוי בצורת האכילה.

5. כאבי ראש

הסיבה לכאבי הראש יכולה להיות היפוגליקמיה או רמות נמוכות של סוכר בדם. הכאב הוא תוצאה של ירידה משמעותית של רמות סוכר או גלוקוז בדם.

סוכרת סוג 1 לעומת סוכרת סוג 2

רוב התסמינים המוקדמים נובעים בשל רמות גלוקוז גבוהות מהרגיל בדם אך בעוד שתסמינים רבים של סוכרת מסוג 1 ומסוג 2 זהים, יש הבדל באופן שבו הם מופיעים.

סוכרת מסוג 1 יכולה להתרחש בכל גיל אך היא נוטה להופיע בילדים מגיל 5 ועד לגיל 13. בסוכרת זו התסמינים יופיעו לרוב במהירות, תוך ימים או שבועות, כשאלו ארבעת התסמינים הנפוצים ביותר:

 • מתן שתן לעתים קרובות מהרגיל
 • תחושת צמא מתמיד
 • עייפות וחוסר אנרגיה
 • ירידה לא מכוונת במשקל

עוד סימנים שיכולים להופיע יהיו ראייה מטושטשת, עצבנות ושינויים בהתנהגות.

לעומת זאת תסמיני סוכרת מסוג 2 יכולים להיות קלים בתחילה ולרוב יתפתחו בהדרגה ובמיוחד בתחילת המחלה. למעשה, יש שמתנהלים שנים עם מצב מקדים של סוכרת מסוג 2 בלי לאבחן אותו. לרוב מי שיחלה בסוכרת מסוג 2 הוא מבוגר יותר אך המחלה יכולה להתרחש גם בקרב ילדים ובעיקר במקרי השמנת יתר. אלו הסימנים שכדאי לשים לב אליהם:

כתבות שבריא לדעת
גורמים לעליה במשקל

6 גורמים סביבתיים שגורמים לעלייה במשקל

איך להרגע מהכעסקים

הכעס שולט בך? 9 אסטרטגיות שיעזרו לך להשתחרר

 • רעב או צמא קיצוניים
 • מתן שתן לעתים קרובות
 • עייפות קיצונית
 • ראייה מטושטשת
 • התכהות עור ובמיוחד סביב הצוואר, המפשעה ובתי השחי
 • זיהומים חוזרים ונשנים
שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

2 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
יעל
לפני 15 ימים

חלק מהדברים לא נכונים אנשים שסובלים משלפוחית. השתן עושים הרבה פיפי . אנשים שסובלים מיחרדות יש להם הרבה פיפי אנשים שיש להם דלקת בשתן יש להם הרבה פיפי לא כל דבר קשור לסוכרת .

זהבית
לפני 15 ימים

תודה רבה זה יכול לעזור בעתיד טוב לדעת

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות, נפש

9 הרגלים שמשפרים את בריאות הנפש בצורה טבעית

11 דרכים איך להיות תמיד שמחים בסביבת אנשים לא מרוצים

אסור להתעלם: סימנים לכך שחווים אובדן שמיעה

5 טיפים להתמודדות באמצעות יוגה נגד כאבי ברכיים

באותו נושא