בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
סיבות להתעוררות לשירותים בלילה

הסיבות שגורמות לנו להתעורר לשירותים בלילה

אחד הגורמים להפרעות שינה הוא הצורך ללכת לשירותים. התופעה נקראת גם נוקטוריה והיא יכולה להיגרם בשל בעיות בשלפוחית השתן, הפרעות שינה, גורמי אורח חיים ואף מצב רפואי. בהנחה שהסיבה לכך היא לא מצב רפואי כדאי לדעת כי שינוי הרגלים מסוימים יכול להשפיע על הצורך לקום לשירותים במהלך הלילה.
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

הגורמים המובילים לדחף פתאומי להטיל שתן

הסיבות לנוקטוריה יכולות להיות שונות כאשר אנחנו יכולים לסבול מאחת מהן או שילוב של בעיות. מעקב אחר כמה אנחנו שותים ובאיזו תדירות אנחנו מטילים שתן יכול לעזור לנו להבין מה גורם לנו לקום לשירותים במהלך הלילה.

פוליאוריה

פוליאוריה היא אחד הגורמים השכיחים לנוקטוריה והיא משפיעה על 88% מהמבוגרים שקמים בלילה לשירותים. מדובר בירידה של ייצור השתן בשעות היום לעומת הלילה ולכך שדווקא בלילה אנחנו צריכים להטיל יותר שתן לעומת שעות היום.

בעיות אחסון וקיבולת

חלק מאיתנו סובלים מפוליאוריה לילית כשיש לנו קיבולת נמוכה של שלפוחית השתן. כלומר, אין לנו מספיק מקום לאחסן את כל כמות השתן שאנחנו מייצרים. הסיבה לכך יכולה להיות גם זיהומים, דלקות וערמונית מוגדלת. ההרגשה של בעיות אחסון וקיבולת תהיה של שלפוחית מלאה גם לאחר מתן שתן.

פעילות יתר של שלפוחית השתן

פעילות יתר של שלפוחית השתן עלולה להוביל למצב בו היא פעילה יותר ״בזמן הלא נכון״ שהוא הלילה. התוצאה היא צורך לתת שתן מעל לפעמיים במהלך השינה ומעל לשמונה פעמים במהלך כל היום.

מחלת היצרות השופכה

מצב זה יכול להוביל לנוקטוריה. מדובר בנפיחות, זיהום או פציעה המיוצרים בשל צלקת החוסמת או מאטה את זרימת השתן בשופכה שהיא הצינור המוביל את השתן החוצה. מצב זה שכיח יותר בקרב גברים.

בעיות שינה

נוקטוריה עשויה להיות תוצאה של בעיות שינה. הבעיות הללו נובעות בדרך כלל מחוסר שינה או הפרעה בשינה לאורך הלילה. חשוב לדעת כי מצב אחד יכול להשפיע על השני והדבר עובד ״לשני הצדדים״ (כלומר הפרעות שינה יכולות להוביל לנוקטוריה וזו יכולה להוביל להפרעות שינה).

 

אפשרויות טיפול

ההמלצה הראשונה להתעוררויות לצורך הטלת שתן תהיה לבצע שינויים באורח החיים. לעתים יתכן שלא יהיה בכלל צורך בטיפול כאשר נוקטוריה יכולה להיחשב כנורמלית לחלוטין במבוגרים. עם זאת במידה והתעוררותיו בלילה מטרידות יש לבחון את אפשרויות הטיפול השונות:

1. שינה טובה

נמנום בשעות אחר הצהריים יכול להוביל לפגיעה בשנת הלילה. יש לפעול ליצירת שגרת שינה טובה ומרגיעה כבר בחצי שעה לפני שעת השינה. כדאי לבצע פעילות מרגיעה לפני השינה כולל תרגילי נשימה, יוגה, קריאת ספר ועוד.

2. פעילות גופנית סדירה

פעילות גופנית סדירה אשר אינה קרובה מדי לשעת השינה יכולה לעזור לתופעות שונות כולל התעוררויות בלילה. לא תמיד יש צורך בפעילות אינטנסיבית וגם טיולי בוקר או אחר הצהריים יכולים להועיל מאד.

כתבות שבריא לדעת
מאכלים שגרמים לנו להזדקן

אלו 8 המזונות שגורמים לנו להזדקן (ושכדאי להגביל אותם)

דרכים ליהרדם מוקדם

6 צעדים פשוטים שיגרמו לכם ללכת לישון מוקדם

3. הרגלים בריאים

רצוי להגביל שתיית משקאות המכילים קפאין או אלכוהול לפני השינה. כמו כן רצוי להקפיד על שתייה רבה בשעות היום ולהפחית את צריכת הנוזלים כשעתיים לפני שעת השינה וזאת כדי להימנע משלפוחית שתן מלאה. עוד רצוי להימנע מעישון ובעיקר בשעות הערב ולהפחית את המלח בתזונה.

4. אימון שרירי רצפת האגן

שרירי רצפת האגן משפיעים על תחושת הלחץ ללכת לשירותים. תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן יכולים להפחית את התעוררויות במהלך הלילה ולתת תחושה נוחה גם במהלך שעות היום בכל הקשור להטלת שתן.

5. התייעצות רפואית

במקרה של התעוררויות בלילה אשר מפריעות לשינה ופוגעות באורח החיים וכששינוי בהרגלי אורח החיים לא עוזרים רצוי להתייעץ עם גורם רפואי.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

2 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
אנונימי
לפני 1 חודש

שכחתם להוסיף ילדים בני 0-5
חרדות
סטרס
ועוד

שלוית
לפני 1 חודש

פוסט חשוב

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

10 עובדות לא צפויות על הגוף הנשי שאפילו נשים לא יודעות !

9 דברים שרופאי שיניים מזהירים שאסור לעשות באמצעות השיניים

9 מאכלים הטובים ביותר לסוכרת

7 הרגלי בוקר שיכולים לעשות את החיים פשוטים יותר

באותו נושא