הליכה ברגליים יחפות

מדענים מסבירים מה קורה לגוף כשהולכים יחפים

שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
לפני שאתה ממשיכים לקרוא, שמרו את מקומכם איתנו בוואטסאפ vip
וואטסאפ vip

האם בתור ילדים אהבתם להתרוצץ יחפים ונהניתם מהתחושות של החול והדשא מתחת לרגליכם ? אם אתם נזכרים בחיוך בילדותכם עם רגליים יחפות, כנראה שאתם עדיין נהנים מעד כמה שזה נותן הרגשה של שחרור.

במשך מאות בשנים דיברו על יתרונות ההליכה כעל "התחברות לכדור הארץ" או כ"הארקה", כפי שהיום זה נקרא. הרעיון הוא שככל שקרובים יותר לכדור הארץ, כך אפשר לקבל יותר אנרגיה מכדור הארץ דרך הרגליים.

זה אולי נשמע קצת מגוחך, אבל כבר שמענו אזהרות על התרוצצות ברגליים יחפות והוזהרנו לוודא שהרגלים שלנו יבשות לאחר יציאה ממקלחת בגלל האפשרות לקבל פטרת בכף הרגל, שאנחנו עלולים לדרוך על טפילים וחיידקים או חרקים שחודרים לעור אם הולכים על חול ולבסוף הוזהרנו לגבי שברי זכוכיות, מסמרים או חפצים חדים אחרים שאנחנו עלולים לדרוך עליהם.

למרות כל זאת,  מסתבר שיש יתרונות בהליכה יחפים, או להארקה, מבחינת הבריאות הכללית. להלן מה שמדענים גילו לגבי מה שקורה לגוף כשהולכים יחפים.

גילוי האנרגיה של כדור הארץ

קיימות יותר ויותר עדויות על כך שקיים שדה אנרגיה מסביבנו ולצורות אחרות של הטבע. המדענים עדיין מגלים לאיזה דברים יש השפעות חיוביות ושליליות על שדה האנרגיה שלנו. למשל, אולי שמעתם על שיח חיובי על צמח שמגביר את הצמיחה וכושר העמידה. ומה לגבי כדור הארץ?

לכדור הארץ יש שדה אנרגיה משלו, או תדר. בשנת 1952, W.O.  שומאן, פיזיקאי ופרופסור גרמני באוניברסיטת מינכן, התחיל לנסות להוכיח שלכדור הארץ יש תדר. הוא ביסס את ההשערות שלו על העובדה שכשספירה נמצאת בתוך ספירה נוספת, קיים מתח חשמלי. מאחר וכדור הארץ הוא כדור בעל מטען שלילי שנמצא בתוך יונוספרה טעונה בתוך אזור חיובי, המתח בין השניים אמור ליצור מטען. לאחר שעשה כמה חישובים, הוא גילה שהתדר היה 10 הרץ.

בשנת 1954, שומאן שיתף פעולה עם מדען אחר, הרברט קוניג. ביחד, הם חישבו אותו מחדש ל-7.83 הרץ. כעת זוהי עובדה מקובלת מדעית המכונה "תהודת שומאן".

"בכדור הארץ קיימת אספקה בלתי מוגבלת ומתחדשת ברציפות של אלקטרונים חופשיים או ניידים. פני השטח של כדור הארץ הם מוליכים מבחינה חשמלית (למעט אזורים אולטרה-יבשים מוגבלים כגון מדבריות), והפוטנציאל השלילי שלו נשמר (כלומר, אספקת האלקטרונים שלו מתחדשת) באמצעות המעגל החשמלי האטמוספרי העולמי".

מה זאת הארקה?

ה"הארקה מיוחסת למגע עם האלקטרונים שעל פני כדור הארץ כשהולכים יחפים בחוץ או כשנמצאים בישיבה, בעבודה או בשינה בתוך הבית, המתחברת למערכות מוליכות, שחלקן רשומות בפטנט, המעבירות את האנרגיה מהאדמה אל הגוף."

תוצאות ספציפיות של בדיקות

מחקרים הולכים וגוברים, תומכים ומוכיחים שהאלקטרונים של כדור הארץ יכולים ליצור מגוון יתרונות בריאותיים ברמה טיפולית. הללו כוללים הפחתת כאבים, שיפור השינה, דילול הדם, הפחתת דלקות, צמצום המתח ורמות הקורטיזול, יכולת שיפור הריפוי בכאבי שרירים ושיפור המערכות הפארא-סימפתטיות (זרימת דם, נשימה, חמצון של הדם, דופק).

במחקרים שנערכו, הנבדקים קיבלו הוראה ללכת יחפים בחוץ, או שהם היו מחוברים למכשירים מוליכים מוארקים. רוב הנבדקים דיווחו על שיפורים משמעותיים בתגובות הפארא-סימפתטיות תוך 30 דקות בלבד, ועל תוצאות חיוביות, כולל דלקתיות, הפחתת המתח, רמות הקורטיזול וכו', תוך מספר שבועות.

בנוסף למחקרים אלו, התקיימו מחקרים נוספים הקשורים לאוסטאופורוזיס, ויסות הגלוקוז ותגובות בלוטת התריס. ק. סוקאל ופ. סוקאל, קרדיולוגים ונוירוכירורגים של צוות רפואי בפולין, עשו סדרת מחקרים תוך שימוש במוליך נחושת במגע עם כדור הארץ והם גילו שזה יכול להשפיע על התגובות הפיזיולוגיות של הגוף.

להלן הממצאים:

אוסטאופורוזיס:

ניסויים כפולים עיוורים בוצעו על קבוצות של בין  12-84 נבדקים כשכולם קיימו תזונה, שגרת פעילות גופנית וצריכת נוזלים דומים במהלך תקופת הניסוי. לאחר מכן, הרופאים השתמשו בצלחת נחושת המחוברת לרגל עם חוט מוליך המחובר למוט הארקה בחוץ. בלילה אחד של שינה, הם דיווחו על שינויים גדולים בריכוז המינרלים והאלקטרוליטים בדם. כמו כן, נרשמה הפחתה משמעותית בסידן ובזרחן המופרשים בשתן ובבדיקות דם. אובדן של סידן וזרחן הם הגורמים התורמים לאוסטאופורוזיס. הבדיקה הראתה שניתן להפחית את הסמנים הללו בלילה אחד של שינה בהארקה.

סוכרת:

בוצעה הארקה בזמן מנוחה ופעילות בחוץ במשך 72 שעות על חולי סוכרת שאינה תלויה באינסולין. הם נטלו תרופה נגד סוכרת במשך 6 חודשים אך עדיין היתה חסרה השליטה הגליקמית למרות תוכנית התזונה והפעילות הגופנית. הם הציגו ירידה ברמות הגלוקוז בצום לאחר 72 השעות.

מחלה בבלוטת התריס:

מטופלים בתרופות לבלוטת התריס דיווחו על תסמינים הקשורים להיפר-תירואידיזם לאחר ביצוע הארקה. זה בדרך כלל לא היה קורה ללא התרופות. לאחר לילה אחד בלבד, נבדקים אחרים שלא אובחנו עם בעיות בבלוטת התריס התחילו להציג ירידה בטרי-יודותירונין החופשי ועלייה ב-thyroxin החופשי ובהורמון הממריץ של בלוטת התריס. הבדיקות אלו, אף שאינן חד משמעיות, מראות שהארקה יכולה להשפיע על יחס הגומלין בין התרופות לכבד,  ההיפותלמוס ויותרת המוח באמצעות מערכת בלוטת התריס.

סוקאל וב-P. סוקאל ביצעו בדיקות נוספות הקשורות לגירוי התגובה החיסונית ולהגברת צמיגות הדם, שהן בעיות הקיימות אצל חולי סוכרת וכאלה שמפתחים מחלות לב וכלי דם. בעוד שהבדיקות הצביעו על תוצאות חיוביות במספר מערכות הגוף, התוצאות עדיין ניסיוניות ומדענים יצטרכו לעשות יותר בדיקות בנושאים נוספים לפני שניתן יהיה לאמת זאת באופן יסודי. אם פעולה פשוטה של הליכה בדשא, בחוף הים או על חול יכולה לעזור לשפר את הבריאות או למנוע בעיות בריאות, זה בהחלט שווה את זה!

יתרונות נוספים להליכה ברגליים יחפות

ד"ר יונתן קפלן, מומחה לכף רגל וקרסול ומנתח במכון האורתופדיHoag, , שופך קצת אור על האופן שבו הארקה משפרת את הבריאות הפיזית של כפות הרגליים:

קבלת שליטה טובה יותר בתנוחת הרגל . כשהיא נוחתת על הקרקע.

 1.  שיפור בשיווי המשקל.
 2. שיפור של מודעות הגוף לגבי הסביבה. זוהי אחת מהסיבות שמומלץ לפעוטות לא לנעול נעליים בצעדים הראשונים שלהם
 3. על ידי שיפור מכניקת כף הרגל, זה עוזר גם לשמור על הברכיים, הירכיים וליבת הגוף ביישור ותנועה נאותים.
 4. מונע ממפרקי כף הרגל והקרסול לבצע תנועות וטווחי תנועה מוגזמים, ומאפשר כוח ויציבות תקינים בשרירים וברצועות בקרסול וברגליים.
 5. הפחתת בעיות בנעלים שאינן מתאימות כמו שצריך (כלומר, בוניונים, עיוות בבהונות).
 6. הגברת הכוח ברגליים, מה שעוזר לשפר את חוזק הגב התחתון.

באמצעות כל היתרונות הללו, יש לזכור גם את העצות הללו בעת הארקה:

אם לא רגילים ללכת יחפים, חוזק כף הרגל עלול להיפגע ולהינזק. להלן כמה המלצות כדי להקל על ההארקה:.

 • בצעו זאת במרווחי זמן קצרים בהתחלה, כדי לצבור כוח.
 • בנו את שיווי המשקל שלכם באמצעות תרגילי קרסול.
 • התחילו בשימוש עם נעליים מינימליסטיות.
 • נסו ביצוע תרגילים כגון יוגה או פילאטיס, המחייבים להיות ברגליים יחפות.
 • נסו תחילה בתוך הבית.

שימו לב לפני השטח. אזורים סלעיים עלולים לפצוע את כפות הרגליים ובאזורים מסוימים עלולים להיות שברי זכוכית או מסמרים ואילו אזורים רטובים עלולים לגרום להחלקה. כמו כן, משטחים מסוימים אינם מספקים יתרונות הארקה, כגון: אספלט, עץ, גומי, פלסטיק, ויניל, זפת או אספלט. לעומת זאת, חול, דשא, אדמה, מספקים הארקה. בעיקרון, כל משטח טבעי מספק יתרונות.

 1. הקפידו לשטוף היטב את כפות הרגליים לאחר מכן, כדי לא להיחשף לחיידקים.
 2. אם אתם סובלים מסוכרת, חשוב לנקוט באמצעי זהירות נוספים (יש לבדוק קודם עם הרופא !).
 3. וודאו שהקרקע ישרה ואין עליה שום חפצים שעלולים לפגוע בכפות הרגליים. (כגון: חתכים, או דקירות).
 4. נעלו נעליים מינימליסטיות, כאלו שאין להן סוליות גומי סינטטיות, ושעדיין יכולות לאפשר מגע עם הקרקע תוך הגנה על כפות הרגליים.
 5. הקפידו על שטיפת כפות הרגליים, בדיקתן ומרחו קרם לחות על כפות הרגליים לאחר מכן.

השורה התחתונה על היתרונות בהליכה ברגליים יחפות כדי להפיק תועלת מהטבע

הארקה, או הליכה ברגליים יחפות, עשויה להיות דרך נוספת כדי לשפר את בריאותנו תוך שמירה על הקשר עם הטבע. מחקרים ראשוניים הסבירו מה קורה לגוף כשהולכים יחפים, והתוצאות היו חיוביות. אמנם יש צורך לבצע מחקרים נוספים לפני שרופא כלשהו "ירשום" הארקה כטיפול, אך מאחר והארקה היא בחינם, לא צריך לחכות לרופא שיגיד שכדאי לנסות את זה בעצמנו. חוץ מזה, זה גם מרגיש טוב!

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.
שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

115 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
עוזי בדש
לפני 1 חודש

מה זה "שדה אנרגיה" (מונח שמופיע במאמר ושאני אינני מכיר.

יאיר
Reply to  עוזי בדש
לפני 1 חודש

אין דבר כזה שדה אנרגיה. זה רק חלק קטן מכל השטויות שיש בכתבה . אין לאנשים בישה לפרסם בתחום שהם לא מבינים כלום ולהשתמש במושגים לא קשורים ולא נכונים.

דניאל
Reply to  יאיר
לפני 1 חודש

תלמד קצת פיזיקה או חשמל ואז תבין מה זה שדה אנרגיה שקיים בכל חומר ודבר ביקום

דויד גור כוהל
Reply to  דניאל
לפני 1 חודש

אין כמו אימא בעולם

לוסיאנדה
Reply to  דויד גור כוהל
לפני 7 ימים

אתה מתכוון לאמא אדמה?

עופר
Reply to  דניאל
לפני 1 חודש

חבל שמהרת להגיב לחברך יאיר צא ולמד פסיקה ביוכימיה וביולוגיה בסיסיים שם תמצא את התשובה

מישהו שאשכרה יודע איך עובד מחקר מדעי.
Reply to  דניאל
לפני 1 חודש

באמת תלמד קצת, כי אין דבר כזה "שדה אנרגיה". יש דבר כזה שדה כוח, כמו כוח המשיכה ושדה אלקטרומגנטי, ויש את שדה הקוונטים.

להבדיל בין מדע לבין פסודאו-מדע, זו ממש לא בעיה כשאתה משתמש בכלים מדעיים, כמו דבר כזה שנקרא "בידוד משתנים" או "אובייקטיביות".

זחש
Reply to  יאיר
לפני 1 חודש

אטומים וניוטרונים מוקר לך,
הפרש פוטנצילים מוכר לך.
אלקרוליזה מוכרת לך
לא צריך להיות ד״ר או פרופסור.
שהכתבה עושה בסיס של היגיון . לא מעבר לזה.

דויד גור כוהל
Reply to  זחש
לפני 1 חודש

אין כמו אימא בעולם!!!!!!!!

Ben Dover
Reply to  זחש
לפני 1 חודש

"מוקר" לא מוּכַּר לי. בו תתחיל להסביר לי מה זה "מוקר" ?

ליאור ה
Reply to  Ben Dover
לפני 1 חודש

בא אתה בן ,תתחיל אתה להסביר מה זה 'בו' וחלאס עם הביקורת.

קיפי בן קיפוד
Reply to  Ben Dover
לפני 1 חודש

חחחחחח

דויד גור כוהל
Reply to  יאיר
לפני 1 חודש

אין כמו אימא בעולם!!!!!!!!

דניאל
Reply to  יאיר
לפני 1 חודש

נשמע כמו תגובה של מוכר נעליים כועס

בקיצור תקרא ספרים במקום לראות פורנו
Reply to  יאיר
לפני 1 חודש

זה כמו להגיד שאין דבר כזה כוח המשיכה. דבורים וליוותנים נעים על פי פול,ים מגנטיים. השדה המגנטי משפיע על סיבוב כדור הארץ.

לבור
Reply to  יאיר
לפני 1 חודש

האמת שיש, צא תלמד דבר או שתיים לפני שאתה מקיא פה שטויות.

ביש
Reply to  יאיר
לפני 2 ימים

באמת אין בישה

אמיתי
Reply to  עוזי בדש
לפני 1 חודש

סתם קשקוש של רוחניים, אסל תודה שזה נשמע טוב ומביא לקוחות.

שלום
Reply to  אמיתי
לפני 1 חודש

אז מסתבר בסופו של דבר "שהרוחנים" יודעים על מה הם מדברים

לבור
Reply to  אמיתי
לפני 1 חודש

צא ולמד,חבל שתחייה את חייך ברשלייה שבנית לעצמך.. למד את נשמתך, אדם קטן ומתנשא.

ביש
Reply to  אמיתי
לפני 2 ימים

אתה נשמע ממש אדם מאושר

מעיין
Reply to  עוזי בדש
לפני 1 חודש

בטבע ,באדמה יש אנרגיה והיא עוברת לגוף כשבולכים עליה ללא חציצה כגון נעליים

מרים
Reply to  עוזי בדש
לפני 20 ימים

בגיל מבוגר ידוע שהקולוגן פוחת בכפות הרגליים.הבנתי מכך לא נאמר בכתבה שלא מומלץ יחפנות על משטח קשה מרצפות….
מה ידוע לקוראים?

גיורא
לפני 1 חודש

משתדל ללכת יחף כמה שאפשר על שפת הים
פשוט ממכר

יצחק
Reply to  גיורא
לפני 1 חודש

אני הולך יחף לאורך החוף זה תענוג לגוף ולנשמה

דויד גור כוהל
Reply to  גיורא
לפני 1 חודש

אין כמו אימא בעולם!!!!!!!!

אני מגניב
לפני 1 חודש

אני הולך יחף כול החיים שלי ועשיתי אפילו טיול של 15 קילומטר יחף הרגל שלי ברזל

ענת עזרא
Reply to  אני מגניב
לפני 1 חודש

ואני תמיד חשבתי שזה דבר נורא. ואסור בתכלית האיסור ללכת יחפים, ח ח ח כי זה פוגע בגוף.

דויד גור כוהל
Reply to  ענת עזרא
לפני 1 חודש

אין כמו אימא בעולם!!!!!!!!!

שרה
Reply to  אני מגניב
לפני 1 חודש

גם אני וזה הכי כיף שיש

כף רגלי השמאלית
לפני 1 חודש

מאמר נפלא אמת ונכון תודה!

מישהו שאשכרה יודע איך עובד מחקר מדעי.
Reply to  כף רגלי השמאלית
לפני 1 חודש

אנא, רשמי לי בבקשה דבר אחד שיש בו אמת לא מסולפת וללא נרטיבים.

תמי
לפני 1 חודש

כל מה שקשור לסוכרת 2 ניתן להחלים בעזרת תזונה נכונה זאת אומרת דיאטה . כולל פעילות גופנית אפשר להחלים . תרופות עושות נזק לסוכרת . סוכרת זה ניתן להחלמה מלאה . ובקשר ללכת יחף רק על שפת הים בריא

מאיה
Reply to  תמי
לפני 1 חודש

מה עם אדמה? דשא? לא יכול להיות שהקדוש ברוך הוא ברא לנו אדמה ללכת עליה שלא בריאה לנו. וגם מבחינה אבולוציונית זה לא הגיוני, הגוף אמור לסגל את עצמו לסביבתו ולפתח רגלים שמסוגלות ללכת באופן בריא על האדמה. בעניין הסכרת מסכימה ביותר

שירי
Reply to  מאיה
לפני 1 חודש

גם אדמה מספקת הארקה ושיפור הבריאות. הרעיון הוא ללכת יחפים על כל צורה של קרקע אמיתית, לא בטון או מרצפות.

נעמה
Reply to  מאיה
לפני 1 חודש

כן, את צודקת. כל חיבור של הגוף לאדמה הוא בריא. ביער, בים, בשדות. רק צריך להיזהר לא לעשות הארקה בסביבה של אנטנות (קראתי: רדיוס של 100 מ' לפחות. אני הייתי נזהרת לאפילו יותר מזה).
וההארקה הכי טובה היא להיות בתוך מקור מים טבעי (ים, אגם, מעיין) ואז הגוף מאריק מכל תא ותא בעור.

טום חן
Reply to  נעמה
לפני 1 חודש

היה לי חבר שעשה הארקה בשדה. היה שם נחש צפע שגם עשה הארקה. והחבר עשה הארקה מהעולם

דויד גור כוהל
Reply to  טום חן
לפני 1 חודש

אין כמו אימא בעולם!!!!!!!!

דויד גור כוהל
Reply to  נעמה
לפני 1 חודש

אין כמו אימא בעולם!!!!!!!!

טום חן
Reply to  מאיה
לפני 1 חודש

לאבולוציה לא אכפת שתגדל צאצאים ותמות בשיבה טובה בגיל 34.

מישהו שאשכרה יודע איך עובד מחקר מדעי.
Reply to  טום חן
לפני 1 חודש

האמת שכן אכפת. אחרי הכל, רוב היונקים דואגים לצאצאים שלהם למשך זמן רב.

שרית
Reply to  מאיה
לפני 1 חודש

לא ייתכן שהקדוש ברוך הוא ברא מים שיכולים להטביע אותנו, ובכל זאת זה קורה.

ענר
Reply to  שרית
לפני 1 חודש

לפניי גם ברא לנו הקב"ה קודם שכל במוח ללכת ללמוד לשחות
זה כמו שאדם נוסע ברכב מבלי ללכת לשעוריי נהיגה קודם

דויד גור כוהל
Reply to  מאיה
לפני 1 חודש

אין כמו אימא בעולם!!!!!!!!

ענת עזרא
Reply to  תמי
לפני 1 חודש

מסכימה איתך . רק שלרופאים לצערי יש השפעה גדולה יותר והתמורה הכספית יותר חשובה מבריאות החולים.

פופאי
Reply to  תמי
לפני 1 חודש

אפשר ללכת יחפים בכל מקום זה רק עניין של התמדה ככל שהולכים יותר העור נהיה עבה יותר וקל יותר בתנאי קרקע קשים יותר. בילדות היינו הולכים על כביש אספלט רותח
ולא היה מורגש. היינו הולכים בנחלים כמו היהודיה יחפים.

יעל
לפני 1 חודש

לעירוניים….כשאין אדמה
בסביבה, האם ללכת יחפים על המרצפות
בבית, זה שווה ?

חיה
Reply to  יעל
לפני 1 חודש

צאי למדשאה הקרובה. יש פארקים, רצועות גינון.
מרצפות בבית שטוחות, וזה מאוד לא בריא לכף הרגל ללכת על רצפה שטוחה.

שמחה להיות יחפה
Reply to  יעל
לפני 1 חודש

גם בבית גם בחוץ תנסי ותראי

שרה
Reply to  יעל
לפני 1 חודש

אני עירונית והולכת יחפה

דניאל
Reply to  יעל
לפני 1 חודש

לך לים או לפארק

ליאור ה
Reply to  יעל
לפני 1 חודש

אם המרצפות בבית עשויות מטרצו אמיתי של פעם אז בהחלט כדאי ואפשר,

מרק אבידור
לפני 1 חודש

סתם פלצפנות .איפה שנעים ללכת יחפים הולכים יחפים ואיפה שלא אז לא . הארקה … שדה אנרגיה … איזה קשקושים

לא מאמין לשטויות1
Reply to  מרק אבידור
לפני 1 חודש

מסכים זה הכל בולשיט

לאה
לפני 1 חודש

תודה על ה המידע

רונה
לפני 1 חודש

מעניין מאד, רק איך מבצעים הארקה לגוף בלי הליכה בטבע? לא הבנתי את הקטע עם הנחושת וכו

אופיר
Reply to  רונה
לפני 1 חודש

הרעיון הוא לחבר בין הרגליים או המיטה לאדמה בעזרת כבל שעשוי מחומר מוליך, כמו נחושת. בטח יש סרטונים על זה ביוטיוב

חיים רחימי
לפני 1 חודש

כל יום אני עושה ברגליים יחפות סיבוב מסביב לבלוק
אח"כ מחזיר את הבלוק אל מתחת למיטה ומתחיל את היום

מושבניקית
Reply to  חיים רחימי
לפני 1 חודש

הרגת אותי 😁

חיים רחימי
לפני 1 חודש

כל יום אני עושה ברגליים יחפות סיבוב מסביב לבלוק
אח"כ מחזיר את הבלוק אל מתחת למיטה ומתחיל את היום

דניאל אישטה
לפני 1 חודש

אבות אבותינו היו מבריקים באופן טבעי…
צריך לחזור למקורות אפריקה

ירון
Reply to  דניאל אישטה
לפני 1 חודש

תמיד יש שאיפה מוזרה לקחת דוגמאות משבטים אפריקאים או מאבות אבותינו… רק שאלה קטנה.
מה הגיל הממוצע שלהם? איך הם מתמודדים עם מחלות?
כמה הם באמת בריאים?
בקיצור, שטויות!

רומי עוז
לפני 1 חודש

הליכה על רצפת הבית מועילה?

ד"ר נון-סנס
Reply to  רומי עוז
לפני 1 חודש

תלוי אם זו ריצפה מוארקת (מחוברת בכבל הארקה לקרקע שמתחת לבניין)

חלס עם השיטה הזו
לפני 1 חודש

אסופה של שטויות ושימוש מצחיק במילים "מחקרים" מוכיחים ש….. נראה שהכותב בעצמו לא מבין מה הוא כתב אבל לשוב למלא עמודים במילים

מישהו שאשכרה יודע איך עובד מחקר מדעי.
Reply to  חלס עם השיטה הזו
לפני 1 חודש

זה לא מחקרים. הכותב/ת לא יודע בכלל את העקרונות המדעיים לביצוע מחקר.

ענת עזרא
לפני 1 חודש

מאז שקראתי את החידושים אני עושה את הדבר השנוא עלי ביותר והוא ההליכה יחפה. ולראשונה קראתי על כך בעלון המדהים בשבת של הידברות
.השאלה שלי היא, איפה היו המדענים האלה עד היום? איך מנעו מאיתנו טיפ בריאותי כל כך חשוב ?

מישהו שאשכרה יודע איך עובד מחקר מדעי.
Reply to  ענת עזרא
לפני 1 חודש

זה מכיוון שהוא לא טיפ בריאותי, המדענים לא טענו שום דבר כזה, וה"מחקרים" לכאורה הם אפילו לא מחקרים. רוצה לדעת על בריאות שקשורה לכף הרגל? לך לפדיאטריסט. לא להסתמך על שני אתרים שמפיצים פסודאו-מדע.

הגר ארד
לפני 1 חודש

נפלא

אני
לפני 1 חודש

אני מתחבר להארקה בקיר כל בוקר ומקנח בסגירת מעגל פאזה ביד ימין ואפס ביד שמאל – נותן הרגשה נפלאה (עד שנופל החשמל..)

רמי
לפני 1 חודש

איזה קשקוש פסאודו מדעי.

מלכה
לפני 1 חודש

אצלנו נכנסים הביתה ומיד חולצים נעליים. כך היו הילדים והיום עבר כבר לבתים שלהם ולנכדים.
הליכה איטית על חוף הים על שפת המים על חול רטוב היא הכיף המושלם. וזה מבצע בעצם טיפול רפלקסולוגיה טבעי כי מגיע לנקודות שהנעל מונעת מלהגיע. צעדים איטיים לפחות פעם בשבוע מחזירים את כל הגוף למצבו הטבעי והנכון.

יאיר
לפני 1 חודש

אני דוקטור לפיזיקה ובחיים שלי לא קראתי כלכך הרבה שטויות וזבל שמתיימר להיות מדעי.
ללכת יחפים זה בריא בלי קשר לכתבה.

יוד
Reply to  יאיר
לפני 1 חודש

זה חלק מהטרגדיה האנושית.
התרחקנו, בין עצמנו, בינינו לטבע, וזה גם משתקף ברעיונות לביצוע מחקרים הקושרים בינננו לטבע.
אתה לא לבד.
פעם, בתקופה הפרה-היסטורית, פשוט חיינו, בצורה יעילה, בטבע, עם הטבע. לעולם לא נגדו.
כאמור, התרחקנו.
מי יתן ונשכיל לשלב מודרניזציה טכנולוגית יחד עם חיות טבעית.
💜🤟🖖

Ben Dover
Reply to  יאיר
לפני 1 חודש

נניח שאתה באמת דר' לפיזיקה,
"Schumann Resonance" זה דבר אמיתי והוא נובע אינטראקציה של קרינה אלקטרומגנטית המשתחררת מברקים בכל העולם, אשר מולכת ב
waveguide שנוצר בין פני כדור הארץ לתחתית היונוספירה. המשפט הנ"ל קצת ארוך ומסורבל, אבל בעיקרון מהווה תמצית של התחלת הסבר מה זה "Schumann Resonance" . הבעייה כאן כפי שאני רואה אותה היא שהפוטנציאל החשמלי שנובע מ Schumann Resonance , הינו בכמה סדרי גודל, *קטן* יותר מזה הטבעי
(circa 100v/m) שקיים בין פני הקרקע לבסיס העננים, ולכן קצת קשה לתאר איך יכול להשפיע הנתון כזה עם יחס כזה גדול של signal to noise.
עכ"פ; לגבי מחקרים ו"מחקרים", אם זה מעניין, צריך לבדוק היכן פורסמו ואם עברו peer review או לא.
טוב, האמת; קצת התעייפתי, ואפילו לא וודאי שמישהו יקרא.
אה, נכון: ללכת יחף על חול זה מצויין, על זה אין ויכוח, אבל זה נובע מסיבות אורטופדיות.

מישהו שאשכרה יודע איך עובד מחקר מדעי.
Reply to  Ben Dover
לפני 1 חודש

אין פה שום קשר לעלאק "הארקה" וללהיות יחפים! הפיזיקאים ממש לא טענו שום דבר שקשור לזה.
בשביל זה תלך לפדיאטריסט.
אם אלו היו מחקרים אמיתיים, היה להם במינימום ביבליוגרפיה.

שושי כהן
Reply to  יאיר
לפני 1 חודש

יאיר יקר. איני מבינה בפיסיקה אך מבינה מעט, באיך לענות בקבוצה. בטוחה שאפשר להגיד את דבריך החכמים בדרך נעימה יותר שתתקבל ותעורר חשיבה אמיתית. מקווה שדבריי יתקבלו באהבה. שבת שלום 🌹ורגוע לכולנו!!

תקוה
לפני 1 חודש

מעיין בעבר גרנו סבבנו דיונות של חול וזה היה כייף ניראה לי שיישאר חוסן מסוים מאז והצורך ללכת יחפים גם בחול וגם על הדשא
כמובן במישנה זהירות

שמחה להיות יחפה
לפני 1 חודש

מאז שאני מכירה את עצמי הולכת יחפה וזה כיף פחות חולים ויותר חזקים תתרגלו זה בריא

שאול אהרוני
לפני 1 חודש

בולשיט בכמויות אדירות. מזמן לא שמעתי כל כך הרבה שטויות שמצופות בכל כל הרבה מילים לטיניות וכביכול "חכמות"

אמיתי
לפני 1 חודש

אולי בריא ללכת יחף, אני כל הזמן הולך יחף, אבל אין לנו שום שדה אנרגיה, זה רק בראש שלכם.

טום חן
לפני 1 חודש

האדם הקדמון אכן הלך יחף ומת בשיבה טובה בגיל 32

יוד
Reply to  טום חן
לפני 1 חודש

זה לא סותר את רעיון השאיפה לעבוד עם הטבע ולא נגדו.
קאפיש ?
💜🤟🖖

מוטי
לפני 1 חודש

מעניין מאוד , אני הולך בים על החול הרטוב מרגיע , אכן כן יש משהו בנידון .

גיא
לפני 1 חודש

מדענים של מה? נמאסתם אתם והמדע שלכם

יוד
Reply to  גיא
לפני 1 חודש

אתה מבין שפעם, בעבר הרחוק, אז, ביוון, היו כאלו שביצעו גדנקנים, בדומה לאותו אחד … נו … איינשטיין ("מה יקרה אם אנוע במקביל לקרן אור ?") … ובאמצעות אותם "ניסיונות מחשבתיים" התחילו את תחום המדע.
בבקשה אל תשלול רעיונות הנראים לך מופרכים…
💜🤟🖖

יוסי
לפני 1 חודש

פשוט תענוג ללכת יחף בבית כל השאר שקרים

נתי
לפני 1 חודש

גדלתי במושב חקלאי בשנות ה80. מאז שהיינו ילדים קטנים תמיד הלכנו יחפים לכל מקום במושב. כבישים, כורכר, חולות, אבנים, חורשות… נעליים הייתי נועל לאירועים מיוחדים חחח
עד היום אני נועל נעליים לעבודה ולאירועים. בשאר הזמן אני יחף או עם "נעליים" שמצאתי באינטרנט, שזה נעליים שבעקרון אין להן ממש סולייה.
תענוג!

יוד
Reply to  נתי
לפני 1 חודש

אשריך
💜🤟🖖

משה
לפני 1 חודש

אימון קצר מומלץ אבל מעבר לזה זה יכול לגרום לחלק מהאנשים בעיות חמורות בעמוד השדרה

יוד
Reply to  משה
לפני 1 חודש

במבחן התוצאה אתה צודק.
בהסתכלות התפתחותית, כך היה צריך להיות מתחילת חיינו … רק שכללי ההתנהגות החברתית הציביליזציונית הכתיבה לנו, וממשיכה להכתיב, בשם "הסדר הטוב וכללי ההתנהגות החברתית", נהלים, ובכלל "תנאי התחלה בחיים" הפוגעים בנו. לעיתים לכל חיינו.
זה לא סותר שננסה "לחזור למקורותינו" כמיטב יכולתנו.
מי יתן ובנינו ובני בנינו יגדלו בהרמונייה ביניהם והטבע.
עדיין לא מאוחר לסגל הרגלים נכונים.
💜🤟🖖

חמוטל
לפני 1 חודש

כתוב בזוהר הקדוש שיש הילת אנרגיה רוחנית מסביב לאדם ומסביב לכל חפץ גשמי בעולם הזה.
קיים תדר לכל איבר ואיבר בגוף שמשתנה בעת מחלה מתקינותו.
צריך להבין בזה לעומק גם כדי לדעת וגם כדי להסביר
יש ארבע יסודות שמהם נברא העולם והעפר הוא אחג מהם. כל חיבור שלנו ליסודות הוא מושך מהם אנרגיה וכוח. היום יש גם טכניקה מרפאת בנשימות אויר עמוקות למשל. האויר הוא גכ אחד מארבעת היסודות.

יוד
Reply to  חמוטל
לפני 1 חודש

ללא קשר אם התיאוריה הינה אמת, הרעיון עצמו הוא עיקבי ובכיוון "הנכון", ושואף ל"איזון" ו"הרמוניה".
💜🤟🖖

גאיה
לפני 1 חודש

איזה באסה כל ילדותי אני הולכת יחפה

דויד גור כוהל
לפני 1 חודש

אין כמו אימא בעולם!!!!!!!

דויד גור כוהל
לפני 1 חודש

אין כמו אימא בעולם!!!!!!!!

יוסי
לפני 1 חודש

הכל נכון!

מיכל
לפני 1 חודש

טוב לדעת…חשוב מאד
תודה

רפאל
לפני 1 חודש

וואו משהו באמת שחשוב לדעת וכלכך מעניין ומרתק!

אמין
לפני 1 חודש

הנביא מוחמד עליו השלום והברכה היה מתפלל בדיוק ככה, כש7 איברים נוגעים באדמה. מה שהמערב מתחיל ללמוד היום, המזרח לצערי שכח. אללה אכבר!

שחר
לפני 1 חודש

מדענים מסבירים זה מה שכתוב בפירסום אבל אני לא רןאה פה אף מאמר/ שם של מחקר/ שם של מדען או רופא… או אפילו איזו מורה לביולוגיה. מאיפה המידע? על סמך מה אתם כותבים את זה?

דוד
לפני 1 חודש

באפריקה הולכים יחפיים עם סיר קוסקוס בראש זה הדרך למצוא כלה יפה

דוד
לפני 1 חודש

בלתי אפשרי ללכת יחף אדמה חמה מאוד ,בים ו,כל מקום,

ליכודניק
לפני 1 חודש

ביבי לך יחף הביתה ותשאר שם…

דוד
לפני 1 חודש

כיף ללכת יחף בתנאי שאין פרות באזור

ד״ר מרים גז- אביגל
לפני 1 חודש

למרות שהדברים ידועים, הכתבה מגלה חידוש מרענן והוא, עניין הארקה.

מינה ליפשיץ
לפני 1 חודש

ווא כך כך נכון

נחשון אילת
לפני 1 חודש

אני בן 65. רץ שנים על אבנים בחוף ים. עומד על הראש שברצפה אבנים. יציבות שלי מדהימה על רגל אחת. וזה כנראה מהאבנים

היחפים
לפני 1 חודש

בנות מפחיתות נאדים.

שושי כהן
לפני 1 חודש

תודה על הכתבה החכמה בדיוק חשבנו בעלי ואני ללכת לים יחפים ופספסנו וכשפתחתי את הפלפון נתקלתי בכתבה שלכם ,היה זה מעין סימן מהקוסמוס עבורנו😄😉 תודההה

מושבניק
לפני 1 חודש

בואו למושב, אנחנו מכחישים קשר לנעליים😂

בחשיפת האילומינטי בישראל בפיסהוק
לפני 1 חודש

הארץ שטוחה תתחילו לחקור אפשר כאן

מישהו שאשכרה יודע איך עובד מחקר מדעי.
לפני 1 חודש

כותרת שקרית לחלוטין.

כן יחף מה קרה
לפני 1 חודש

תגידו לאביב גפן שהולך יחף באופן קבוע

מאיר
לפני 19 ימים

נרופתיה

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו