בריא לדעת
Search
Close this search box.
מה לבן בציפורניים אומר

האם צריך לדאוג כשמופיעים כתמים לבנים על הציפורניים?

מראה העור, הציפורניים והשיער אומרים הרבה על הבריאות באופן כללי. ציפורניים ורודות ומבריקות לא רק נעימות לעין אלא גם יוצאות בהצהרה על הבריאות. אבל מה לגבי כתמים לבנים שנראים על הציפורניים? האם זה אומר שמשהו לא בסדר? להלן ההסברים.
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

כתמים לבנים על ציפורניים: Leukonychia

Leukonychia (לוקוניצ'יה) או השינוי לצבע לבן על הציפורניים בדרך כלל אינו מזיק. זה בדרך כלל נובע כתוצאה מפציעה בציפורן, פגיעה, או כל טראומה אחרת.  רוב הכתמים הלבנים נוטים להחלים מעצמם ולהיעלם כשהציפורן גדלה במלואה, מה שיכול לקחת בין כ-6-8 חודשים.

עם זאת, במקרים מסויימים זה עלול לאותת על בעיות בסיסיות חמורות כגון בעיות בכליות, בכבד או בלב, ולכן יש מקום לשים לב ולהיזהר, אבל גם לשים לב להופעתם של תסמינים אחרים.

סוגי לוקוניצ'יה

ללוקניצ'יה בדרך כלל יש 2 צורות עיקריות:

  1. צורת לוקוניצ'יה מוחלטת עוברת בדרך כלל בתורשה וכרוכה בהלבנה של כל הציפורן.
  2. לוקוניצ'יה חלקית, כפי שהשם מרמז, מעידה על הלבנה חלקית של הציפורן. שלושת הגירסאות של הלוקוניצ'יה החלקית הן: leukonychia striata, leukonychia punctata ו-leukonichia אורכית.
  • לוקוניצ'יהstriata (פסים או קווים) שמופיעה לרוחב או באלכסון, מוכרת גם בשם קוויMees  , והפסקם מופיעים כרצועות לבנות שעוברות במקביל לבסיס הציפורן.
  • Leukonychia punctata מופיעה ככתמים לבנים קטנים על הציפורן ונחשבת ללוקוניצ'יה "אמיתית".
  • לוקוניצ'יה אורכית היא נדירה וכוללת קווים לבנים אורכיים קטנטנים שנמצאים מתחת לפלטת הציפורן.
  1. . Pseudoleukonychia (פסאדו-לוקוניצ'יה) היא וריאציה נוספת של לוקוניצ'יה, אבל בניגוד לצורות האחרות, השינוי בצבע ללבן נגרם בגלל שינויים החלים בעריסת הציפורן ולא על פלטת הציפורן. חצי וחצי של ציפורניים, ציפורני Terry וציפורני Muehrcke הם 3 סוגים של פסאודו-לוקוניצ'יה.

גורמים שגרתיים לכתמים לבנים על ציפורניים

1. בועות אוויר, טראומה או פציעה.

בדרך כלל, ייתכן ואין שום סיבה בסיסית מרכזית ללוקוניצ'יה, וזה יכול להיות פשוט מקרה של בועות אוויר שנכלאו בתוך שכבות הקרטין של הציפורניים, מה שעשוי לגרום לאטימות ולמראה דמוי כתמים. הופעתן של בועות האוויר הזעירות הללו הן בעיקר כתוצאה מטראומה כלשהי שנגרמה לציפורן – כמו למשל, כשנועצים אצבעות.

לוקוניצ'יה רוחבית נצפתה לעתים קרובות לאחר מניקור גרוע. אם היא מופיעה על ציפורני הרגליים, זה יכול להיות בגלל טראומה בשל נעילת נעליים צמודות מדי.

אם פציעה בציפורניים היא הסיבה להופעתם של כתמים לבנים, אין מקום לדאגה. הכתמים אמורים להיעלם תוך כ-8 חודשים, שזה הזמן המשוער שלוקח לציפורניים לצמוח לגמרי.

2. מחסור באבץ או באלבומין

בניגוד לאמונה הרווחת, לוקוניצ'יה אינה נגרמת בגלל מחסור בסידן. עם זאת, מחסור באבץ או באלבומין, ידועים ככאלה שגורמים להופעתם של הכתמים.

האבץ ממלא תפקיד חשוב במערכות האנזימים הרבות בגופנו, ולמחסור בו יכולות להיות השלכות שליליות רבות. לוקוניצ'יה היא אחת מאותן השלכות, ובדרך כלל טיפול במחסור באבץ, נותן את המענה. קיימים מאכלים עתירי אבץ, כגון בשר בקר, שעועית אפויה, עוף, יוגורט, גבינה, שקדים ושעועית לבנה.

רמות נמוכות של סרום אלבומין מעידות על רמות נמוכות של חלבון בדם, מה שגורם לציפורניים מצב של פסאודו-לוקונצ'יה מסוג Muehrcke  . לכן מומלץ לאכול בריא ולהגביר את צריכת החלבון כדי להתגבר על המחסור. כדאי לצרוך עוף, ביצים, שעועית ומוצרי מחלבה כגון חלב, גבינות ויוגורט. חלבון הביצה מהווה מקור טוב לאלבומין.

5 מקרים כשכתמים לבנים על הציפורניים מצביעים על מחלה

כשמופיעים כתמים לבנים מדי פעם על הציפורניים, אין מקום לדאגה. אבל אם רואים כתמים, פסים או שינוי בצבע על כל הציפורניים במשך פרק זמן מסוים, מומלץ לגשת רופא. אם המצב הרפואי הבסיסי הוא האשם, עשויים להופיע גם תסמינים נוספים.

כתבות שבריא לדעת
ניקוי רעלים מהגוף

8 דרכים יעילות לניקוי הגוף מרעלנים

איך להרגיע סטרס

איך להוריד סטרס (תוך פחות מחמש דקות)

1. ציפורניים לבנות

אם מופיעים על הציפורניים כתמים לבנים או שכל הציפורן הופכת ללבנה, המצב נקרא ציפורניים לבנות. טיפוס המעיים, צרעת וכסיסת ציפורניים קשורים לעתים קרובות למצב זה.

2. רצועות ציפורניים לבנות או דהויות

כשמופיעים קווים מקבילים על הציפורניים, זה עלול להיות קשור להרעלה של מתכות כבדות כגון הרעלת ארסן. כמו כן, זה עלול להיות גם סימן להרעלת פחמן חד חמצני.

מצב כזה עשוי להופיע אצל אנשים הסובלים מאי ספיקת כליות וכאלה שעוברים כימותרפיה.

רצועות ציפורניים לבנות כמו קווים שמופיעים ב- Mees נגרמים בגלל כמה מחלות זיהומיות, ובמיוחד כאלה שנלווה אליהן חום גבוה. בין השאר זה כולל מחלות שונות כגון: מלריה, חצבת, צרעת, הרפס זוסטר וזיהומים חריפים בדרכי הנשימה.

3. חצי וחצי ציפורניים

במצב כזה, הציפורניים עלולות להיות בחלקן לבנות וחלקן חומות. כמעט 40% מהחולים הסובלים מאי ספיקת כליות יציגו מצב כזה. זה מופיע בדרך כלל לאחר דיאליזה ולפעמים לאחר טיפול כימותרפי. פסוריאזיס ואיידס הם מצבים נוספים שבהם הציפורניים יאופיינו בצבע לבן ובצבע חום.

4. ציפורני Terry

במקרה כזה, הציפורניים הופכות לצבעוניות עם קצוות ורודים או חומים. זיהומים פטרייתיים בציפורניים עשויים לגרום לכך. לפעמים, זה עלול להיגרם כתוצאה מירידה באספקת הדם לעריסת הציפורן, או אינדיקציה לאי ספיקת כליות, סוכרת סוג 2, אנמיה, בעיות בבלוטת התריס, בעיות לב, כימותרפיה, בעיות בכבד ואפילו תת תזונה. לכ-80% מהאנשים הסובלים משחמת הכבד יש ציפורני Terry.

5. קווים מסוג Muehrcke

מופיעים כרצועות לבנבנות במקביל לבסיס הציפורן. מאחר והקווים נמצאים מעל עריסת הציפורן, הם אינם נעלמים עם צמיחת הציפורן. ידוע שמחלות כבד, תת תזונה ומחסור באלבומין גורמים למצב כזה. נפיחות בפלטת הציפורן שלוחצת על כלי הדם הבסיסיים, עלולה גם היא להוות טריגר.

הטיפול בצפורניים:

  • שמירה על הציפורניים! מומלץ לקצוץ ציפורניים, לחבוש כפפות כשעושים עבודה גסה ולהישמר משימוש במוצרי קוסמטיקה המיועדים לידיים בצורה מוגזמת, כדי למנוע פציעה או נזק לציפורניים. לא להגזים גם בטיפולי פדיקור ומניקור – מאחר והגזמה בגין טיפולים כאלה, גורמים יותר נזק מאשר תועלת לציפורניים.
  • הגנה על ציפורני הרגליים. מומלץ לנעול נעליים מתאימות היטב שאינן לוחצות על הבהונות.
  • קחו בחשבון גם את האפשרות לעשות מדיטציה להרגעת העצבים. זה יכול למנוע מכם להקיש על האצבעות בעצבנות כל הזמן או לכסוס ציפורניים. פנו לעזרה ממטפל אם אתם חשים שיש צורך בכך.
  • לבסוף, אין צורך להיכנס לפאניקה ולהתחיל באבחון עצמי בגלל המצבים שזה עתה קראתם. יש לזכור שכתמים לבנים מופיעים לעיתים קרובות כמה שבועות אחרי פציעה, מה שאתם עשויים כנראה גם לשכוח ממנה.
שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

3 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
רחל
לפני 6 חודשים

תודה על הכתבה המעניינת
שכחתם לכתוב על קלבין ציפורניים נפוחות שמצביע על בעיות ריאות ולב
תוכלו להשיג צילומי מצב ציפורניים לכל סעיף בקלות

אמוש
לפני 6 חודשים

היו לי כתמים וזה עבר.

מגי
לפני 6 חודשים

מכל הפרסומות של כולם בסוף אהיה דוקטור

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

לא החלפתם מברשת שיניים הרבה זמן? זה מה שאתם חייבים לעשות מיד !

סימנים וסימפטומים לשברי מאמץ

8 פעילויות גופניות לשריפת קלוריות יעילה

נקניקיות מזיק לבריאות

9 מזונות מפתיעים שנמצאו מזיקים לבריאות שכדאי להימנע מהם

באותו נושא