בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

10 הרגלים הגורמים לשיער להיות דליל יותר (ואיך להימנע מהם)

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

האם אתם מודעים לכך שאתם מאבדים כ- 100 שערות ביום ? זוהי חלק מהמחזוריות הטבעית של השיער, ובמקום השיער שנשר, צומח חדש במקומו. עם זאת, במידה והמחזוריות הטבעית משתבשת, תוכלו להבחין בכמה סימנים כשהשיער מתחיל להיות דליל, או שתבחינו בנסיגתו של קו השיער.

בעיה כזאת בשיער היא די נפוצה, ואין לזה כל קשר למגדר או גנטיקה, אך חלק מהדברים שאתם עושים, גורמים לשיער להידלדל. כמו כן, יתכן ואינכם מודעים לכך שאתם גורמים לנזק. להלן כמה מההרגלים שעלולים לתרום לבעיות השיער שלכם.

 

10 ההרגלים שגורמים לשיערכם להיות דליל יותר (ואיך להימנע מהם).

"למרות חלק מהטענות, השמפו או המרכך לא מסוגלים לעצור או להאט את נשירת השיער, וגם לא עוזרים כדי לעצור את הנסיגה של קו השיער, או מעבים אותו לאחר שנהייה דליל יותר…

 • חפיפת השיער לעתים תכופות או שימוש ביותר מדי בשמפו

קיימות יותר מדי תפיסות שגויות לגבי התדירות שבה צריך לחפוף את השיער. חלק מהתפיסות טוענות שאין לחפוף לעתים תכופות מדי, בגלל שזה גורם לנזק לשיער. התפיסות האחרות לא מסכימות עם זה, מאחר והשמפו עוזר לשמור על קרקפת בריאה.

אולם, הטריכולוגית Anabel Kingsley, שהיא ביתו של מומחה השיער של הידוענים, פיליפ קינגסלי, אומרת שהמצב האידיאלי הוא שצריך לחפוף את השיער בשמפו מדי יום, או כל כמה ימים, אך זה תלוי בסוג השיער. היא משווה את החפיפה לטיפול בעור הפנים, שגם צריך לבצע מדי יום.

כמו בעור, גם בקרקפת יש בלוטות שומן או בלוטות חלב, המפרישות ומייצרות חלב או שמן. הבלוטות שומרות על השיער מפני התייבשות, ומזינות את זקיקי השיער שמעל לשורשים. עם זאת, החלב עלול להתערבב עם גורמים מזהמים אחרים שחודרים לשיער,

והגורמים להצטברות המשפיעה על צורתו, מראהו ואיכותו. בעקבות הצטברות כזאת, קינגסלי ממליצה על תדירות חפיפה בשמפו, כדלקמן:

 • שיער עדין – לאנשים בעלי שיער עדין, יש יותר שיער בכל זקיק שיער, כך שהוא יכול להפוך בקלות לשמנוני בסוף היום. כדי להיפטר מהשמנוניות הזאת, צריך לחפוף מדי יום.
 • שיער גס – אנשים בעלי שיער גס, מצד שני, אמורים לחפוף כל שלושה ימים.

בינתיים, לדברי הדרמטולוגית ממרפאת קליבלנד, ד"ר מליסה פיליאנג, כשלא חופפים את השיער מדי יום עד שלושה ימים, ההצטברות בקרקפת עלולה לגרום לדלקת עור סבוראית (קשקשים) ודלקתיות, וזה עלול לגרום לגירוד, עקצוץ ושבירת שיער,

כתבות שבריא לדעת
מאכלים שגרמים לנו להזדקן

אלו 8 המזונות שגורמים לנו להזדקן (ושכדאי להגביל אותם)

דרכים ליהרדם מוקדם

6 צעדים פשוטים שיגרמו לכם ללכת לישון מוקדם

כמו גם לגרום להאטה בצמיחת השיער והידלדלותו.
אולם, אם חופפים לעתים קרובות מדי כשסוג השיער אינו מתאים, אתם עלולים להסתכן בכך ששיערכם יהפוך לפריך ויבש. אם הוא הופך להיות שביר, זה יגרום להידלדלותו. יש להשתמש במרכך שיער כדי למנוע נזק לשיער כשהוא הופך להיות ליבש.

 • שימוש גס במברשת השיער

קינגסלי אינה ממליצה להשתמש במברשת שיער, מאחר והיא עלולה להיתפס בסבך השיער. במקום זה, היא ממליצה על מסרק בעל שיניים רחבות, לטיפוח השיער, ובכך למנוע פחות את משיכות השיער ונשירתו. תצטרכו גם להשתמש בו בעדינות כדי להתיר קשרים ולא להבריש או לסרק אותו בצורה נמרצת.

 • טיפוח יתר של השיער

מומחית השיער, קינגסלי, אינה מאמינה גם במיתוס שצריך להבריש או לסרק את השיער 100 פעמים ביום כדי לשמור עליו זוהר. מטרת טיפוח השיער היא להתרת קשרים והחלקתו. אם השיער חלק, האור ישתקף ממנו בצורה טובה יותר, וכתוצאה מכך הוא ייראה זוהר. עדיין תקבלו השפעה חיובית כזאת אם תסרקו או תברישו את השיער פחות מ-100 משיכות מסרק/מברשת ביום. עם זאת, לא תגרמו לשיערכם להיות דליל בגלל הברשת יתר.

 • אין להסתפר באופן קבוע

מתי בפעם האחרונה הסתפרתם? מומחים אומרים שצריך להסתפר לפחות כל חודשיים, כדי לסייע בצמיחה בריאה של השיער. חלק מהאנשים לא גוזזים את השיער, מאחר והם רוצים לשמור על אורכו, אבל מה שקורה הוא ששיער שבור ופגום לא יגדל, למעט באם מסתפרים.

בדרך כלל, השיער פגום מתרכז בקצוות, כך שחייבים לגזור אותן. אפשר להסתפר כרבע אינץ' ועדיין לשמור בערך על אותו האורך, וגם השיער יפיק תועלת מכך.

 • שימוש יתר בחימום השיער

הכלים בהם אתם משתמשים כדי לעצב את שיערכם – כגון המחליק, המסלסל ומייבשי השיער – עלולים לגרום לשיער להישבר. הם מחלישים את הקרקפת ואת זקיקי השיער. הם עלולים גם לייבש את האפידרמיס בשכבה החיצונית של השיער, ולגרום להידלדלותו.

 • המומחים לא ממליצים על שימוש יומיומי באמצעים כאלה, מאחר והנזק שעלול להיגרם יהיה מעבר ליכולת שיקומו.
 • עליכם להניח לשיער להתייבש בצורה טבעית לאחר החפיפה.
 • יש להשתמש במכשירי הסלסול או ההחלקה, רק באירועים מיוחדים.
 • בנוסף, נסו לחפש אחר דרכים אחרות לעיצוב השיער מדי יום, ומבלי להשתמש בחום.

אם אתם באמת צריכים להשתמש במייבש שיער, מומחים במחקר שנערך על תולדות רפואת העור, ממליצים לייבש באמצעותו כשהוא נמצא במרחק של 15 ס"מ מהשיער. אין לעבוד עם מיבש השיער על נקודה אחת קבועה.

 • שימוש יתר בחומרים מלבינים

חומרי ההלבנה מאיצים את הנזק בשכבה החיצונית של השיער, בגלל הכימיקלים המצויים בחומרי ההלבנה, וגורמים להידלדלות הסיבים. לפיכך, השיער יישבר בקלות כשמורחים עליו חומרי הלבנה לעתים קרובות מדי.

חומרי ההלבנה יגרמו לשיער להיראות פחות זוהר ופחות מושך, מאחר והם גורמים ליובש ולשיער בעל צבע עמום. יותר משהם משפיעים על צורת השיער, חומרי ההלבנה עלולים לגרום לכוויות בקרקפת.

מומחים אומרים שאם אתם אוהבים לצבוע את שיערכם, אל תעשו זאת לבד, אלא באמצעות ספר מקצועי. כמו כן יש לבקש ממנו מוצרים ששומרים על השיער ופחות מזיקים מאשר חומרי ההלבנה.

 • השימוש בחומרים לא נכונים על השיער

אין מחסור במוצרי שיער בשוק, מה שאומר שהרבה אנשים קונים ומשתמשים באותו סגנון ומשפרים את הופעתם. אולם, מוצרי השיער מורכבים מנוסחאות שונות והם לא יעבדו על כל סוגי השיער. חלק מהמוצרים יכולים להיות פופולאריים ולהימכר היטב, בעוד שמרכיביהם גורמים ליובש וחוסר ברק שגורם להידלדלות השיער.

לכן, היו בטוחים שאתם קוראים את התויות המופיעות על מוצרי השיער שאתם קונים. יש להשתמש באלו שאינם גורמים לנזק. אם ניתן, יש לבחון חלופות טבעיות או אורגניות, שבהן יש מעט כימיקלים והם לכן הרבה יותר עדינים לשימוש על שיערכם.

 • הקוקו או צורת איסוף השיער כיחידה אחת, מהודקים מדי

הידוק מדי של השיער, הוא דבר המזיק לבריאותו. כשמושכים על בסיס קבוע את קווצות השיער יחדיו כדי לאסוף לקוקו או לצורת "לחמניה" אתם מותחים את זקיקי השיער. כתוצאה מכך, קו השיער שלכם יצטלק ויתדלדל במהלך הזמן.

 • אתם צריכים לתת חופשיות לשיער ככל שניתן, כדי לאפשר לשורשים לנשום.
 • בנוסף, הימנעו מהידוק השיער במשך זמן רב מדי.
 • אם אתם צריכים להדקו, למשל בזמן שאתם עובדים, השתמשו רק בקליפס רך וגמיש, כדי למנוע נזק לשיער.
 • אין להדק לעולם את השיער כשהוא רטוב, מאחר ואז הוא עלול להישבר בקלות.

 

 • אי שמירה על תזונה בריאה

אותה תזונה חיובית ובריאה שאתם מקיימים, כדי לוודא את בריאות האיברים החיוניים שלכם, יועילו גם לשיערכם. כמו הלב, הכבד, או הכליות, שיערכם גם כן צריך חומרים מזינים. צריכתם של חלבונים, ויטמינים, ברזל, אבץ, יעזרו לשיערכם לצמוח ולהישאר בריא.

אם חסרים לכם החומרים המזינים בגלל אי אכילתם של סוגי המזון הנכונים, שיערכם יהיה הראשון שיציג את הסימפטומים לכל חוסר שהוא. הסוגים הטובים ביותר של המזונות המקדמים את בריאות השיער כוללים כדלקמן:

 • אבוקדו
 • שעועית
 • פירות יער
 • אגוזים
 • בטטות
 • תרד
 • פולי סויה

גרגירי חומוס (שעועית), חיוניים במיוחד לשיער, מאחר והם עשירים בחלבונים, שהם אבני הבניין של החומרים המזינים. אם חסר לכם חלבון, גופכם לא יהיה מסוגל להחליף את השיער שנושר מדי יום

אי ניהול נכון של המתחים

כמה מחקרים הראו שקיים קשר ישיר בין המתח ובין זקיקי השיער. גופכם מייצר יותר הורמוני מתח שנקראים קורטיזול כשהוא נמצא במצוקה. הורמוני המתח הללו מחלישים את הרכב שיערכם.

אם אינכם מנהלים את המתח שלכם היטב ורמת הקורטיזול בגופכם גבוהה באופן קבוע, אתם גורמים להפרעה בתפקוד ההתחדשות של בלוטות יותרת הכליה, לתיקונם ולריפויים. המתח שלכם יגרום גם לבלוטות יותרת הכליה לעבוד קשה יותר, מה שיגרום להם להתעייפות.

אי אפשר להימנע לחלוטין מהמתח, מאחר ותמיד עומדים בפני אתגרים בחיים. לכן, חשוב שתאמצו לעצמכם פעילויות שיקלו על המח, כמו גם הסתגלות להרגלים טובים.

 • צריך להיפטר מהעישון והשתייה, מה שגורם להכנסתם של כימיקלים רעילים לגופכם ועלול להגדיל את רמות הקורטיזון.
 • הגבירו את שגרת הפעילות הגופנית שלכם, מאחר וזה יכול להוריד את הורמוני המתח.
 • אמצו לעצמכם תחביב שיסיח את דעתכם מהדברים המדאיגים אתכם.
 • בנוסף, וודאו שאתם ישנים הרבה ושזו תהיה איכות שינה טובה.
 • יתכן ואתם צריכים להוסיף תוספים לתזונה שלכם, כדי לעזור לגופכם לייצר רמות נכונות של הורמונים.

מחשבות אחרונות על ההרגלים הגורמים לשיער להיות דליל ואיך אפשר להימנע מהם

זה לא מאוחר מדי כדי לעשות משהו לגבי הידלדלות השיער כשאתם מתחילים לשים לב שזה קורה אצלכם. תוכלו להפוך את המצב, בכך שתעשו שינויים חיוביים בהרגליכם ובאורח החיים שלכם.

גם אם עשיתם שינוי מסויים בהרגלים, ולא שמתם לב לשיפורים כלשהם, יעזור אם תעברו בדיקות כדי לראות שאין גורם רפואי בסיסי. במקרים מסויימים, הידלדלות השיער עלולה להוות סימפטום להפרעה אימונית, הפרעה הורמונאלית, או מצב רפואי. אם תקבלו את האבחנה המתאימה, תוכלו לטפל ולנהל טוב יותר את הידלדלות השיער.

מי שלא עדכן גרסה באפליקציה מוזמן לעדכן דרך הקישור המצורף

https://bit.ly/2BKbj8i

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

1 תגובה
Inline Feedbacks
View all comments
שולה סונסול
לפני 11 חודשים

הכל טוב ויפה. אך אחרי חפיפה השיער לא נראה תמיד יפה ומסודר, ויש להחליקו בכל צורה שהיא. אם נחפוף אחת ל 3 ימים, אז נשתמש בחימום יתר, שהורס את השער. אולי תציינו תכשירים בריאים מסוימים לעיצוב השער אחרי חפיפה, כדי להימנע מחימום השער.
הכתבה טובה, כי מתייחסת לנושא משמעותי עבורנו. כשהשער יפה ומטופח, גם המראה הכללי שלנו נראה טוב. 🙏

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

5 דברים שיכולים לגרום לסוכר בדם שלכם לעלות או לרדת

האם זה נורמלי להיות חסרי נשימה כשעולים במדרגות?

היתרונות הבריאותיים של הכרוב

10 עובדות על כרוב שלא סיפרו לכם מעולם!

מורידים מים עם אסלה פתוחה? אלה ההשלכות הבריאותיות

באותו נושא