בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

10 סימני חרדה שדורשים עזרה פסיכיאטרית

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

אנשי המקצוע לבריאות הנפש, מעריכים שיותר מ-18 אחוז מהאוכלוסיה סובלת מסוג מסויים של הפרעת חרדות. למרבה הצער, רק כ-36 אחוזים מאותם אנשים, יבקשו טיפול. רבים מהאנשים מנסים לקבל עזרה מהרופאים הכלליים שלהם, אך לאותם אנשי מקצוע יש רק ידע כללי על בריאות הנפש והם אינם מתמחים בכך כמו הפסיכיאטרים.

אנשים רבים סובלים ממצב תמידי של חרדה, אך הם לא באמת יודעים מה קורה איתם, והם עשויים לחשוש שהם סובלים ממצב רפואי כלשהו, או שהם יוצאים מדעתם. החרדה היא חלק טבעי מהחיים, וכשמתמודדים עם סכנות, לגוף יש שלוש תגובות: הילחם, ברח, או קפא על מקומך.

אותו הדבר אפשר לומר כשמישהו מקבל התקף חרדה. אנשים כאלה יכולים להילחם בזה בכך שהם עושים תרגילי נשימה וטכניקות אחרות, והם יכולים גם לנסות ולהבריח את החרדה, או פשוט לקפוא על מקומם כמו במצב תחת טרור. האם שמעתם מעולם מישהו שכל כך מפחד עד שהוא "קופא על מקומו מרוב פחד?"

כל הללו הם דברים טבעיים, שמופיעים כשנמצאים במצב של מגננה. כשנמצאים במצב של מצוקה, הגוף משחרר הורמונים כגון קורטיזול ואדרנלין, וזה מה שמעניק את החוזק להילחם בסכנה שעומדים מולה.

האם שמעתם פעם על מישהו שיכול להרים מכונית שמתחתיה יש בן אדם? אלו הם ההורמונים שמעניקים את החוזק שצריך כדי להציל חיים.

הבעייה היא שכשמישהו סובל ממצב של חרדה, הוא לא מסוגל לקבוע אם זה איום אמיתי, מאדם שכלל אינו מהווה איום. למשל, נורמלי שקצב הלב יואץ, כפות הידיים יזיעו ותהיה תחושה כאילו ועומדים להתעלף, אם מעורבים בתאונת דרכים.

ההתחככות עם המוות, היא ללא ספק דבר שמעורר דאגה. עם זאת, כשאדם סובל מהפרעת חרדה, הוא עלול לחוש ככה גם כשהוא מאחורי ההגה, ומתוך פחד להיות מעורב בתאונה. המוח משתמש בפחדים לא רציונאליים כדי לשלוט על חייהם של אנשים הסובלים מחרדות. הפחדים הללו הם פחדים אמיתיים עבור אנשים הסובלים מחרדות, למרות שאין לכך הצדקה כלל.

כשזה קורה מדי פעם, זה נחשב לדבר נורמלי ואין מה להזדעק בגלל זה. עם זאת, מה קורה אם סובלים מכמה התקפים כל שבוע, וזה

מתחיל להשפיע על היכולת לתפקד?

10 סימנים כשזקוקים להתערבות פסיכיאטרית

כתבות שבריא לדעת
דלקת ריאות

התרופות הביתיות להקלה על דלקת ריאות

היתרונות של זרעי צ'יה

היתרונות הבריאותיים של זרעי צ׳יה

פסיכיאטר הוא רופא מוסמך שיכול לטפל במגוון של מחלות נפש. פסיכיאטר עבר הכשרה מקיפה בניהול סוגים כאלה של מקרים, מאחר וזוהי התמקדות הפרקטיקה שלו. פסיכולוג, הוא אדם שמדברים ומתייעצים איתו, אך פסיכיאטר הוא מי שרושם את התרופות.

להלן חלק מהסימנים הקלאסיים שעשויים לאותת על כך שהגיע הזמן לראות איש מקצוע בגלל ניהול מאבק אל מול חרדה מתמשכת.

התעוררותן של מחשבות על פגיעה עצמית

התנהגות לפגיעה עצמית, לא אומרת בהכרח שאתם רוצים להרוג את עצמכם. האם ידעתם שאנשים רבים שגורמים לעצמם חתכים, עושים זאת כדי להיפטר מהעצבנות הרבה שהם חשים?

בדרך כלל, המתח מופיע כתוצאה מלחץ וכעס שנמצאים באופן קבוע בחיים, והם מכריעים, ולכן אנשים פוצעים וחותכים את עצמם כשיטה, כדי לשחרר מתח. אם אי פעם חשבתם לפצוע את עצמכם ולגרום לעצמכם חתכים, או כל פעולה אחרת של פגיעה עצמית, כדי לחוש טוב יותר, אזי, מומלץ לגשת לרופא.

בעוד שאנשים שגורמים לעצמם חתכים, לא נחשבת אובדניים, הם יכולים מהר מאד להפוך לכאלה כשהם מגלים שהסימנים שהם גורמים לעורם, אינם מרחיקים יותר את הכאב. כל מחשבה בעלת אופי כזה, ולא משנה עד כמה היא מעטה, זקוקה לטיפול באופן מיידי.

הימנעות מלהופיע בציבור בגלל פחד או כל התקף אחר

התקפי חרדה בדרך כלל מתרחשים כשהאדם נמצא בחרדה מתמדת. הפניקה גורמת לתחושה של כאילו עומדים להגיע לאבדון, או שעומדים למות בגלל מצב רפואי. למרות שההתקפים נמשכים במשך כמה דקות בלבד, אותן דקות נראות כמו נצח.

אם מתחילים לשים לב שפוחדים ללכת לחנות המכולת בגלל הפחד מהתקף וחשש מפני פגיעה אחרת, וכשמפתחים אגורפוביה, זה הזמן המומלץ להיפגש עם פסיכיאטר, אם החרדות מגבילות את צעדיכם.

מערכות היחסים שלכם סובלות

כשמישהו נמצא בחרדות ומרגיש במתח תמידי, בלתי נמנע שמערכות היחסים של אותם אנשים יסבלו מכך. בני הזוג עלולים לחוש מתוסכלים כשאינם יכולים לצאת לפגישות בגלל אותם פחדים לא רציונליים שלהם. הם יכולים להבין באמת את סבלו של אותו אדם, ובמיוחד בזמנים של היום, אך עם זאת, אתם מרגישים כל כך מבודדים, עד שאינכם יכולים לעשות כלום.

יתכן ואינכם מסוגלים אפילו להשתתף במפגשים משפחתיים קבועים קטנים כגדולים, או לערוך חגיגות משפחתיות. ההימצאות במצב תמידי של חרדה, יכול פשוט להרוס את החיים, אך ניתן לטפל במצב כזה בקלות.

החרדה משנה את האישיות שלכם

שמתם לב לכך שהאישיות שלכם מתחילה להשתנות? יתכן ותחושו עצבנות, אגרסיביות ומצבי רוח משתנים. כששרויים כל הזמן במצבי לחץ ומתח בגלל הדאגות בחיים, זה עלול לשנות את האישיות. כמו כן, זה מאותת על כך שיתכן וקיימת מחלת נפש נוספת שנכנסת למשחק במצב הזה. פסיכיאטר יכול לרדת לשורש הבעייה ולעזור לכם לחזור לעצמכם.

ייעוץ רגיל אינו עוזר

ייעוץ הפך להיות נפוץ אצל כל מי שסובל מתחושת חרדה מתמדת. עם זאת, לאחר שעוברים חודשים של פגישות ייעוץ, יתכן ואתם צריכים יותר ממה שהפסיכולוג יכול לספק לכם.

יתכן וצריך שילוב של טיפול בשיחות יחד עם צמחי מרפא ושיטות אחרות. קיימים סוגים רבים מאד של טיפולים ואתם פשוט צריכים לשנות קצת את פני הדברים. אצל אנשים רבים, הייעוץ בלבד אינו עובד.

התרופות אינן עוזרות

אם קיבלתם תרופות נגד חרדה מהרופא הכללי שלכם והן אינן עוזרות יותר, אתם צריכים לקבל עזרה מאיש מקצוע רפואי בתחום.
רופא המשפחה יכול לנסות ולתת לכם תרופות נוגדות דיכאון, כדי לנסות ולהילחם בכאב שאתם מרגישים בגלל המתח והלחץ, אך התרופות הללו לא עובדות על כל אחד. חלק מהאנשים לא יגיבו להם בכלל. איש מקצוע בתחום בריאות הנפש, אינו חושש להשתמש בשילובים של תרופות וטיפולים אחרים, כדי להביא אתכם למקום טוב יותר.

קשה לכם להחזיק מעמד בעבודתכם/בבית

אם אתם אנשים חרדתיים, סביר להניח שאתם סובלים גם מדיכאון מסויים. נראה שאותם שני מצבים נפשיים בדרך כלל הולכים ביחד. כשסובלים מדיכאון או ממצב קבוע של מתח, אתם עלולים לגלות שדבר פשוט כמו לצאת מהמיטה, נראה כדבר בלתי אפשרי.

ההשתדלות לשמור על השגרה היומית שלכם, כגון על מקום עבודתכם או חובות משק הבית, עלולים להיראות יותר מדי. יתכן ותשימו לב שביתכם כבר לא מסודר, השמירה על חובות משק הבית קשה ואתם צריכים להגיע לעבודה לאחר שמיציתם את כל ימי המחלה שלכם.

אתם מבודדים

הבדידות היא דבר די סביר כשהאדם נמצא תחת מתח ולחץ תמידיים. האופי המאד אופייני למחלה, גורם לכם לרצות לברוח ולהתחבא. ההורמונים שנמצאים בפעילות יתר, גורמים לכם לעשות דברים שאינם מאפיינים אתכם.

עם זאת, הבידוד מהווה בעייה גדולה. אם אתם מגלים שאתם רוצים פשוט לנעול את עצמכם בחדר השינה במקום לצפות בטלויזיה עם בני משפחתכם, או לא ללכת לסרטים, יתכן שזה מאותת על בעייה חמורה שמצריכה התערבות רפואית.

מצבי הרוח אינם יציבים

כבר נגענו בעובדה שאתם הופכים להיות אנשים כועסים ועצבניים כשאתם נמצאים במצבים של מתח. עם זאת, יתכן ושמתם לב שקשה לכם להסדיר את מצבי הרוח שלכם, ואתם עלולים לפרוץ בבכי תוך דקה, ומיד לאחר מכן לפרוץ בצחוק.

אנשים יכולים להתחיל וללכת על ביצים סביבכם, בגלל שאינם יודעים מתי ואיך תגיבו. אם אתם מרגישים שאתם מתנהגים בצורה יוצאת דופן ואף אחד לא אומר ועושה משהו בנדון, זה יכול להיות סימן לכך שההורמונים שלכם יצאו משליטה.

מצבי חרדה נהפכים לגרועים יותר, ולא להיפך

כל אחד יכול לחוות צורה מסויימת של חרדה כשחלים שינויים בחייהם. למשל, אם אתם עוברים לעיר חדשה, אתם או בני זוגכם אובחנתם כסובלים ממצב רפואי מסויים, או שיש לכם דאגות כספיות, אזי כמובן שהעצבים שלכם נמצאים על הקצה.

עם זאת, אם אתם נמצאים במצב מתמיד של חרדה, וזה מתחיל להשתלט עליכם ועל האנשים הסובבים אתכם, אזי, אתם זקוקים לעזרה. למרות שאף פעם לא שקלתם ליטול תרופות בסופו של דבר, ובמיוחד בגלל תופעות הלוואי שלהם, אתם צריכים לדעת שאינכם צריכים לחיות בצורה כזאת. פסיכיאטר יכול לעזור לכם !

מחשבות אחרונות על איך לשים קץ לסטיגמה של פגישה עם פסיכיאטר

אנשים רבים לא רוצים ללכת לפסיכיאטר בגלל שהם מפחדים למצוא שמשהו אצלם לא בסדר, והם לא רוצים להתמודד מול מחלות נפש. אין כל בושה בזה שסובלים ממצבים של חרדה, אינכם לבד, ואתם לא משתגעים.

יותר מ-40 מיליון אנשים בארה"ב בלבד, נלחמים בתחושות הסבל בגלל החרדה היומיומית. למרבה הצער, רבים מהם פונים לסמים או אלכוהול כניסיון לרפא את עצמם. לא צריך לחיות כך, כשיש פסיכיאטר מוסמך שיודע מה לעשות כדי לעזור לכם.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

זה מה קורה בגוף כשמפסיקים לשתות מתוק
תזונה

8 דברים שקורים בגוף, כשמפסיקים לשתות משקאות ממותקים

הנה הדרך הבטוחה לנקות את האוזניים מבלי לפגוע בהן

7 דברים שיכולים לגרום לעיניים להיות מגורות ושרוטות

10 סימנים נפוצים של אנמיה, תתחילו לאכול יותר ברזל אם יש לכם אותם!

באותו נושא