בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
סיבות לבעיות קשב וריכוז

סובלים מבעיות ריכוז? הנה 5 הסיבות שיכולות להוביל לכך

כולנו סובלים מדי פעם מקושי להתמקד בדברים. עבודה, בית ספר ואפילו שיחה, יכולים להיות מאתגרים לפעמים והאמת היא שרבים יותר מכפי שאנחנו חשובים יכולים למצוא את עצמם מוסחים לעתים. עם זאת הסחת דעת לעתים קרובות יכולה להשפיע על היבטים רבים בחיים.
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

בעוד שבעיות ריכוז יכולות להיגרם כתוצאה מדברים פשוטים כמו מתח או חוסר שינה כדאי לדעת כי לעתים מסובר בסימפטום של דיכאון או חרדה ולכן חשוב להיות קשובים לעצמנו ולפנות לעזרה במידת הצורך. עבור אלו מאיתנו שמרגישים לא מרוכזים ולא יודעים למה, הנה 5 סיבות שיכולות להוביל לכך.

עייפות גבוהה

עייפות יכולה להוביל לחוסר ריכוז. היא מגיעה לא רק כתוצאה מחוסר בשעות שינה אלא גם בשל מתח רב ושינה לא טובה. חשוב לשים לב כיצד אנחנו הולכים לישון, באיזו סביבה ובאיזו שעה. צפייה במסך לפני השינה יכולה בהחלט להשפיע על השינה שלנו ולהוביל לעייפות ומתח ואנחנו יכולים לשנות זאת בקלות.

הוצאת המסכים מחדר השינה, פעולות מרגיעות לפני שעת השינה והפקת אכילה כשלוש שעוד לפני שעת השינה, יכולים כולם להשפיע לטובה על העייפות שלנו. ישנו מתאם בין חוסר שינה לבין תפקוד קוגניטיבי לקוי ואלו מאיתנו שסובלים מחוסר ריכוז יכולים להתחיל משיפור השינה ולבחון את ההשפעה שלה.

מתח כללי

חיי יום יום מתוחים ולחוצים יכולים להוביל בסופו של דבר לחוסר ריכוז. יכול להיות שמקור המתח הוא בעבודה ויכול להיות שהוא בבית. כך או אחרת, ישנו קשר בין המצב הרגשי שלנו לבין היכולת שלנו להתרכז. ברגע שאנחנו במתח, כל התלהבות יכולה להוביל לעלייה באדרנלין שעשוי להוביל לחרדה ולחוסר יכולת להתרכז.

יכול להיות שהסיבה לכך שאנחנו לא מצליחים להתרכז היא למעשה עודף המשימות ובעולם בו הפרודוקטיביות מוערכת אנחנו שוכחים שישנה חשיבות גם למנוחה. ריבוי משימות יכול להוביל לתסכול, לחץ, מתח כללי ולהשפיע על רמות הריכוז שלנו. סידור המשימות, הפחתת המתח בפעילות גופנית או מדיטציה, יכולים להיות התחלה טובה לבדיקת יכולת הריכוז שלנו.

חוסר הנאה מהמשימות השונות

לפעמים הסיבה שאנחנו לא מצליחים להתרכז היא פשוט חוסר עניין במה שאנחנו עושים. ברגע שאנחנו לא נהנים מהמשימות שאנחנו עושים ומעדיפים להיות במקום אחר באותו הזמן התוצאה יכולה להיות חוסר ריכוז. יכול להיות שבכלל לא נהיה מודעים לכך שזו הסיבה לחוסר הריכוז.

הדרך לנסות לטפל מצב זה היא קודם כל להיות מודעים למצב שלנו ולהפחית שיפוטיות. במקום להגיד לנו שאנחנו לא טובים במה שאנחנו רוצים חשוב להבין את המקור לחוסר הריכוז ולוודא שבאמת מדובר במשימות לא מעניינות. כמובן, הכנסת עניין לחיים יכולה לסייע באופן מידי במקרה זה.

סיבות רפואיות לחוסר יכולת ריכוז

חוסר ריכוז יכול כמובן להוות סימן לכך שמשהו באמת קורה לנו. לעתים מדובר בסימפטום של מצב רפואי שלפעמים הוא מופיע לאחר פגיעה פיזית ואז חשוב לשתף בכך את הרופא המטפל כדי לקבוע את דרך הטיפול הטובה ביותר.

גם תופעות של ADHD יכולות להיות סיבות לחוסר ריכוז אך חשוב מאד לבצע את האבחון בצורה מקצועית ולהימנע מאבחון עצמי. לפעמים הסיבה לחוסר הריכוז תהיה דמנציה הפוגעת בכושר השיפוט וביכולת להתמקד וכמובן שיש לאבחן אותה מול גורם מקצועי.

מצב נפשי המוביל לחוסר ריכוז

מצבים של חרדה ודיכאון יכולים להוביל לחוסר ריכוז וחשוב לטפל במצב זה בצורה מקצועית. הפרעות נפשיות קשורות במצבי רוח ואובדן עניין בפעילויות שונות. יש להתייחס לחרדה ודיכאון כמצבים נפשיים הדורשים התייחסות.

כתבות שבריא לדעת
דלקת ריאות

התרופות הביתיות להקלה על דלקת ריאות

היתרונות של זרעי צ'יה

היתרונות הבריאותיים של זרעי צ׳יה

אנחנו יכולים להתמיד פעילות גופנית, מדיטציה, לפעול לשיפור איכות השינה (אשר משפיעה על חרדה ודיכאון) ובכל מקרה של תחושה שאנחנו לא יכולים להפחית בעצמנו את החרדה והדיכאון חשוב לפנות לגורם מקצועי.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

1 תגובה
Inline Feedbacks
View all comments
דוד קורן
לפני 6 חודשים

מעניין ומועיל

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

היתרונות של המיץ תפוזים
תזונה

10 יתרונות בריאותיים של שתיית מיץ תפוזים

סימנים שהגוף זקוק לניקוי רעלים

10 סימני אזהרה שמאותתים על כך שהגוף זקוק לניקוי רעלים

לעלות מדרגות עוזר לשרוף קלוריות

10 תרגילים ששורפים קלוריות יותר מריצה

איך לאכול עונתי במהלך חודשי החורף

באותו נושא