בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

17 הרגלים מסוכנים שיכולים להזיק לכליות שלכם

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

כמה הרגלים לדוגמא שיכולים לגרום נזק לכליות שלכם

  • צריכה כבדה של אלכוהול
  • התאפקות קבועה מלעשות שתן
  • צריכה מופרזת של ממתקים
  • צריכה מופרזת של מלח

ישנם כמה הרגלים שיכולים לפגוע בבריאות הכליות. מחקרים הוכיחו ששתיה מופרזת של אלכוהול, המנעות משתיה מספקת של מים,

התאפקות מעשיית שתן, אכילה מופרזת של חלבון, חוסר בפעילות גופנית, מחסור בויטמנים ומינרלים יכולים לפגוע בכליות. לחץ-דם גבוה ואכילת יתר של מזונות עתירים בסוכר הם התורמים המשמעותיים לנזק בכליות.

משערים שכ20 מיליון אמריקאים סובלים ממחלות בכליות, ועוד מאות שנמצאים בסיכון פונטציאלי לפתח בעיות בכליות. בעיות בכליות לא קורות בן-לילה. זה תהליך יציב שקורה במהלך כמה שנים כתוצאה מסגנון חיים גרוע בריאותית וניהול לא תקין של מצבים כמו סוכרת.

כמו שמחקר אחד מצא, ככל שיש לכם הרגלים רעים, ככה התוצאה תהיה גרועה. מחקרים מצאו שנבדקים עם בין 3-4 הרגלים שכונו 'סגנון חיים לא בריא' גידלו את הסיכון של לפתח מחלות כליות כרוניות ב337 אחוז יותר בהשוואה לאנשים שלא חיים בסגנון חיים כזה.

1 שתייה מופרזת

הכליות עוזרות לגוף שלך לסנן חומרים מזיקים, כולל אלכוהול. לכן אם אתם שתיינים כבדים, הכליות נמצאות תחת לחץ עצום. מי שעושה את זה באופן קבוע יכול לפגוע במערכת הכליות. אלכוהול הוא מייבש מאוד ורמת עודף אלכוהול בגוף יכולה לגרום לאיברים בגוף להיות מיובשים ולתפקד בצורה לא נאותה. אלכוהול גם גורם למחלת כבד שבתורה מפריעה לוויסות הדם אל הכליות.

2 חוסר בשתיית מים

הכליות תלויות בזרימה נאותה של נוזלים כדי לתפקד כראוי. חשוב שהגוף לא יהיה 'מיובש' כדי שהכליות יסלקו בצורה טובה את הרעלים מהגוף. ה'אגודה הלאומית לכליות' [בארה"ב] ממליצה לשתות מספיק מים ביום כאחד מ9 הדברים 'שכל אחד חייב לעשות' כדי לשמור על בריאות תקינה של הכליות. ה'שירותי הבריאות הלאומיים' בבריטניה גם ממליצים לשתות מספיק מים כדי להימנע מגוף 'יבש' שגורם לנזק ולאבנים בכליות .

3 התאפקות באופן קבוע

כתבות שבריא לדעת
דלקת ריאות

התרופות הביתיות להקלה על דלקת ריאות

היתרונות של זרעי צ'יה

היתרונות הבריאותיים של זרעי צ׳יה

כשלא מתפנים מספיק לפי הצורך זה יכול להיות רע לכליות. כשיש צורך לעשות שתן חובה עלינו להתפנות בהקדם האפשרי כי הגוף ובמיוחד הכליות 'מעוניינים' שנסלק כל טיפת רעל בגוף במלואה. התאפקות יכולה להוביל בסופו של דבר לבריחת שתן, אבנים בכליות, ובעיות כליות אחרות .

4 נטילת יתר של תרופות

כשמקבלים מרשם מהרופא חשוב מאוד למלא אחר הוראות המרשם. תרופות מסוימות יכולות לגרום לנזק בכליות אם הן אינן נלקחות בצורה נכונה ובפיקוח הדוק. אם הרופא המליץ על מינון מסוים לזמן מסוים חשוב לא להפר את זה.
תרופות לשיכוך כאבים כמו אספירין הן רעות לכליות באופן קבוע או יומיומי.
סוגי אנטיביוטיקות מסוימות [כמו:
aminoglycosides, amphotericin B, cephalosporins, bacitracin, and vancomycin[
יכולות לגרום נזק לכליות עדינות.

5 צריכת יתר של מתוקים

צריכת יצר של מתוקים כמו קינוחים, סוכריות, חטיפים ושתיה מתוקה יכולה להיות רעה לכליות. מחקר אישר כי צריכת פרוקטוז יותר מדי עלולה להביא לעלייה ברמות חומצת השתן ובסופו של דבר להוביל למחלות לב וכלי דם .
אלו אשר סובלים מסוכרת כבר נמצאים בסיכון גבוה למחלות כליה, וצריכת יתר של סוכר עלולה להחמיר את המצב פי כמה . לפני שאתם קונים אוכל שימו לב לקרוא בעיון את המרכיבים ולבחור את אלו שמכילים כמה שפחות סוכר וכמה שיותר סיבים .

6 לחץ-דם גבוה

זה חשוב לעקוב אחרי רמת הלחץ-דם שלכם מכיון שלחץ יתר יכול לגרום לנזק בכליות. תשמרו על רמת לחץ בדם שמומלצת ע"י הרופא שלכם ותמדדו גם לחץ-דם לפעמים כדי לשלוט עליו. רמת הלחץ דם המומלצת ברוב המיקרים היא מתחת ל140/90 .

7 צריכת יתר של חלבון

רמת יתר של חלבונים, במיוחד אלו שמגיעים מאכילת בשר אדום מגבירה את הסיכון של מחלות בכליות. הכליות אחראים לסלק רעלים כמו חנקן ואמוניה שמצויים בבשר אדום. כשאתם אוכלים הרבה חלבון הכליות נכנסות לסוג של מצב של פעילות יתר שגורמת ל'היפרפלטרציה' וזה מוביל בתורו לנזק בכליות .

8 חוסר בפעילות גופנית

פעילות גופנית טובה לסירקולציה בגוף ויכולה לעזור לך להתנהל טוב במצבים כמו לחץ דם וסוכרת. עודף משקל או אנשים מאוד שמנים יכולים להפחית את העומס על הגוף שלהם על ידי פעילות גופנית.
כפי שמראה מחקר אחד, ירידה במשקל יכולה להשפיע באופן חיובי על תפקוד הכליות אצל אנשים עם השמנת יתר חמורה. עבור כולם, פעילות גופנית מסייעת לשמור על הגוף ועל מערכת הלב וכלי הדם במצב תקין .

9 אכילה לא בריאה

אכילה בריאה לא תמיד אומר שאתה אוכל נכון וכל מה שטבעי אם וכאשר כאשר יש לכם בעיות בכליות. אם כבר יש לכם בעיות בכליות, הדברים משתנים קצת. הרופא שלכם עשוי להציע דיאטה הכוללת לאכול פחות אשלגן וזרחן. זה אומר שמזונות שבאופן מסורתי נחשבים ל'רעים' כמו אורז לבן, לחם לבן, ופסטה יכולים פתאום להיות טובים בשבילכם.

מה מותר לאכול ?

  • שפע של ירקות ופירות טריים (בעיקר תפוחים, אפרסקים, שעועית ירוקה וגזר)
  • חלב אורז במקום חלב רגיל
  • דגנים מבוססי אורז
  •  חלבון בכמויות מתונות

כמו כן, מקורות חלבון מסוימים מהצומח, חלבון ממקורות של בעלי חיים כמו עוף ודגים יהיו קלים יותר לכליות שלכם. בנוסף מזונות בריאים ללב הם רעיון טוב בכללי, כי הם גם עוזרים לנו לשמור על המשקל, סוכרת, ולחץ דם. חומרים מזינים מסוימים כמו מגנזיום, וויטמין בי-6, טובים למניעת אבנים בכליות .

10 צריכת יתר של מלח

רמות גבוהות של נתרן בתזונה, בין אם בצורה של מלח באוכל שאתם מבשלים או כאלה שמגיעים מ'מקורות נסתרים', הם בעייתיים, במיוחד אם יש לכם נטייה ליתר לחץ דם.
חטיפים רבים, ג'אנק-פוד,מזון משומר, ומזון ארוז מכילים כמויות גבוהות של נתרן,

ככה שמומלץ להפחית את האכילה מהם ולבחור במקומם פירות טריים, ירקות, אגוזים או חטיפים תוצרת בית .
צריכת הנתרן היומית המומלצת היא מתחת ל2,300 מ"ג .

11 טיפול מאוחר בזיהומים

בפעם הבאה אם קבלתם שפעת, הקפידו לטפל בה  מחקר אחד מצא כי זיהומים ויראליים שלא טופלו עלולים להזיק לכליות . הווירוס עלול להפיץ את הנזק ולפגוע בהן. כמו כן, במידה ואתם לא לוקחים מנוחה אם חטפתם שפעת, התקררות, דלקת-שקדים או דלקת בלוע, גם זה יכול לפגוע בכליות.

12 חוסר בויטמנים

מחקרים טוענים כי חוסר בויטמנים כמו בי-6 וויטמין די מגביר את הסיכון למחלות ואבנים בכליות. מגנזיום הוא מינרל חשוב מאוד לגוף. בלי זה, הגוף לא יכול להיפטר מעודף סידן וזה מה שגורם לאבנים בכליות .

13 צריכה מוגזמת של קפאין

מחקר אחד הוכיח כי שתייה ממושכת של קפאין תוביל לאי ספיקת כליות כרונית, משום שהיא מגבירה את לחץ הדם ומניחה לחץ רב על הכליות. מחקר נוסף הראה כי צריכת קפאין מופרזת עלולה להוביל לאבנים בכליות מכיון שהיא משחררת כמות רבה של סידן בשתן .

14 חוסר בשינה

השינה היא חיונית עבור כל אדם. בזמן השינה הגוף שלך מתרפא ומחדש את עצמו, כולל את הרקמות בכליות. אם אתם לא ישנים מספיק או את איכות השינה שלכם גרועה, זה יכול לגרום חסימת עורקים, מה שמעלה את לחץ הדם. וכל דבר שמעלה את לחץ הדם שלכם עלול להזיק לכליות. לכן מומלץ לישון בין 7-8 שעות כל לילה .

15 עישון

עישון משפיע לרעה על לחץ הדם שלכם. מגדיל את הסיכון לבעיות בלב ובכלי דם כי הוא מגביר את קצב הלב, מצמצם את כלי הדם בכליות, מזיק לסיניפי העורקים, וגורמת לטרשת עורקים בעורקים שבכליות. וזה ,בתורו, מגדיל את הסיכויים לנזק בכליות.
עישון הוא קטלני עבור אנשים עם סוכרת כי זה מגדיל את הסיכוי לבעיות בכליות. מעשנים מסתכנים לאבד את תפקוד הכליות מהר יותר מאשר אלו שאינם מעשנים. אבל גם אם אתם מעשנים קבועים עדיין לא מאוחר, הפסקת עישון תקטין משמעותית את הסיכונים העתידיים .

16 צריכת יתר של ממתיקים מלאכותיים

לא יכולים להפסיק לשתות שתיה ממותקת באופן מלאכותי? מחקר אחד הראה כי אנשים ששותים באופן קבוע משקאות ממותקים באופן מלאכותי הם בעלי סיכון מוגבר פי שניים לירידה בתפקוד של הכליות .

17 איכלת מזון מהונדס גנטית

מחקרים מצאו כי לאכילת מזון מהונדס גנטית אפילו בכמות קטנה יש השפעה שלילית על הכליות והכבד. העדיפו מזון שגודל בצורה טבעית ואורגנית .

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

1 תגובה
Inline Feedbacks
View all comments
רוזה כהן
לפני 5 חודשים

תודה רבה לכתבה למדתי המון

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

תפוח מרחיק את הרופא
תזונה

האם תפוח ביום באמת מרחיק את הרופא? הנה מה שלא ידעתם על הפרי

7 משקאות שמתאימים להפחתת השומן הבטני

11 סיבות אפשריות של יובש בפה וכיצד לטפל בזה

5 בעיות בריאותיות שנגרמות עקב חוסר שינה מספקת

באותו נושא