בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

5 מוצרי מזון שמחריפים את האלרגיות

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

עונת האלרגיות היא אחת מהתקופות השנואות והמעוררות חשש ביותר בשנה. בעוד שהאביב מביא עמו ימים חמימים ופרחים יפהפיים, כמויות האבקנים הרבות שנוצרות מדי יום, גורמות לנזק, והופכות את העונה לאחת מתקופות האלרגיה הגרועות ביותר בשנה לחלק מהאנשים.

הימנעות מאלרגיות: הישמרות מפני 5 מוצרי המזון הללו

ככל שמנסים, אי אפשר להימלט מהאבקנים שהאביב מביא עימו. העשבים, העצים והדשא, הם האחראים על אותם התקפי אלרגיות, שלא ניתן להימנע מכם.

כאדם שסובל מאלרגיה, יתכן ותתפתו להזמין את הטיסה הבאה ולצאת מעיר, אך זוהי לא הדרך היחידה כדי לפטור את עצמכם מהסימפטומים. בנוסף על נטילתן של תרופות, תוכלו לשנות את הצורה שבה האלרגיות משפיעות עליכם, בכך שתתרחקו ממוצרי מזון המעוררים יותר את אותם סימפטומים של אלרגיה.

המשיכו לקרוא ולימדו איך להימנע מאלרגיות, תוך הימנעות מצריכתם של חמשת מוצרי המזון שלהלן:

אלכוהול

בעוד שאינכם רואים באלכוהול מזון במובן המילולי ביותר, כחלק מתזונתכם, הוא עלול לגרום לאלרגיות, כמו כל דבר אחר. מאחר והאלכוהול גורם לתגובות דלקתיות מיידיות בגוף, זה מוביל להאטה בהליכים המטבוליים בגוף, ובסופו של דבר, לחסימות במערכת כלי הדם.

בעיקרון, האלכוהול עלול לעורר גודש בצוואר ובראש, ואם כבר נאבקים במצב כזה, כתוצאה מהסימפטומים לאלרגיה, האלכוהול עלול רק להחריף אותו.

בנוסף לכך שהוא גורם לליחה מוברת, האלכוהול דורש תוספת אנרגיה כדי שהכבד יוכל לעבד אותו. הוספת אלכוהול לתזונה, עלולה רק לדלדל את הגוף מהאנרגיה שהוא צריך, כדי לנקות את הדם ואת הצטברות הליחה. במידה והגוף לא מסוגל לסלק בצורה נאותה את האלכוהול, הוא ישאר במערכות הגוף בצורה של שומן או כולסטרול.

יתר על כן, כשהאלכוהול לא יוצא מהגוף, ישאר עודף של סוכר, שיהפוך לליחה, וזוהי הסיבה שהגוף צריך להשתחרר מהעודפים. עם זאת, אם כבר קיים גודש רציני, כל צריכה של אלכוהול, רק תוסיף לבעייה.

כתבות שבריא לדעת
דרכים אלטרנטיביות לדיכאון

דיכאון: אלה הטיפולים האלטרנטיביים שיכולים לעזור

זה מה שקורה לגוף שלנו כשאנו מפסיקים לשתות אלכהול

זה מה שקורה לגוף שלנו כשאנחנו מפסיקים לשתות אלכוהול

מתכננים בכל מקרה לצרוך אלכוהול? אפשר להתגבר על אף גדוש מדי, ושאר הסימפטומים, באמצעות שתייה מרובה של מים לפני השינה. יש להקפיד על מלאי של ויטמין C בגוף, כדי לסייע לכבד בפעולתו, בסילוק רעלים מהדם.

מזונות שומניים ושומנים הידרוגנים

כולנו שמענו על כך שמזונות שומניים הם לא הבחירה הבריאה ביותר מבחינת המזון, אולם הדבר נכון במיוחד למי שחווים תסמיני אלרגיות, בגלל שמנים ושומנים הידרוגנים המצויים באותם מזונות בטיגון עמוק, ושאינם מעובדים בגוף.

ככל שצורכים מזונות בטיגון עמוק, כך נוצרת יותר ליחה, מאחר והשמנים הללו לא מנוצלים על ידי הגוף, והליחה פועלת ככלי מניע בגוף, כדי לשחרר את אותם שומנים.

עבור אדם ממוצע, עליה קלה בליחה, כמעט בלתי מורגשת. עם זאת, במהלך אותה תקופה קשה שקיים גודש, צריך להיזהר במיוחד, ולהימנע מלעורר את ייצור הליחה בגוף.

השומנים שאינם מנוצלים, והמצויים באותם מזונות מטוגנים, יאטו את תפקודי הכבד ויאיצו את התהליכים הרעילים בגוף. במידה ולגוף אין את הטריגר לייצר יותר ליחה, השומנים ההידרוגנים ייצאו ממערכת הגוף בצורה אחרת – כגון דרך הצואה, או פשוט יאוחסנו בגוף כשומן.

אם אינכם יכולים לחיות בלי מזון מטוגן, קחו בחשבון את רכישתו של כלי טיגון "על אוויר". באמצעות המכשיר הזה, גם תשיגו את אותו מזון טעים ופריך שאתם מכירים ואהוב עליכם, אך ללא כל השומנים הלא בריאים, שהגוף צריך לעבד.

קפה

קשה להאמין שמשהו כמו כוס קפה שאוהבים לשתות על בסיס יומי, יכולה לעורר תסמינים לא נוחים כאלה, כגון גודש של ליחה, או בעיות לא נעימות אחרות, הקשורות לאלרגיות. בעוד שרוב האנשים לא יודעים על התפקיד שיש לקפה בתסמיני האביב שלהם, האחרים מודעים ובוחרים להימנע ממנו בכל מקרה.

מאחר והקפה גורם להאצה בפעולות ההורמונאליות, זה גורם לחוסר איזון בגוף. זה אמנם מופיע בדרך כלל בקרב אוהבי הקפה, אך בעת הופעתם של תסמיני אלרגיה, חוסר האיזון הזה, עלול לגרום לתגובות לא נעימות.

מבחינת מערכת כלי הדם, הקפה פועל על גירוי בלוטת יותרת הכליה, מה שעלול לגרום לפנים ולראש להתרחב ולהתכווץ, ולנוזלי הגוף, כגון: הלימפה, הדם והליחה, להתקדם כלפי הראש.

הנוזלים הללו מובילים לגודש נוסף בסינוסים וללחץ, ואצל הרגישים מבינינו, זה עלול לגרום לזיהום בסינוסים, למתח כרוני בצוואר ולמצבים דומים.

אם תלותכם בקפה היא עד כדי כך שאינכם יכולים לתפקד בצורה טובה בלעדיו, יתכן וזה הזמן להתאים את לוח הזמנים שלכם לשינה. אצל אנשים רבים, הקפה משמש כמעורר כדי לא להירדם. הדבר נכון במיוחד לגבי אנשים הסובלים מתסמיני אלרגיה. מאחר והגוף פועל שעות נוספות כדי לעבד את כל הליחה העודפת, הוא צריך לישון יותר, כדי לצבור מספיק אנרגיה. אפילו אם צורכים קפה כתחליף מעורר במקום שינה בטווח הקצר, זה רק מזיק לגוף, כל עוד ממשיכים בהרגל הזה.

חלב ומוצרי חלב אחרים

זה לא סוד, שמוצרי חלב משפיעים על ייצור ליחה. אפילו אצל אנשים שאינם סובלים מאי סבילות למוצרי חלב, יגלו שצריכתם של מוצרי חלב, משפיעה באופן שלילי, בתקופה הזאת של השנה.

בעוד שהסימפטומים לאי סבילות ללקטוז באים לידי ביטוי אצל רוב האנשים – כגזים, עצירות, נפיחות, שלשולים ועייפות, אנשים שרגילים לצרוך מוצרי חלב על בסיס קבוע, שוכחים בדרך כלל את תפקידו בייצור הליחה.

מאחר וממילא הגוף עובד ב'הילוך גבוה', כדי לנסות ולהתמודד עם הגודש בעונת האלרגיות, צריכת חלב ומוצרי חלב אחרים, מחמירה את המצב. עם זאת, כשמדובר בעובדות מוצקות, אין כל ערעור על הקשר המתקיים בין הליחה והחלב.

דבר שאנו בטוחים לגביו, הוא שקזאין, חלבון החלב נמצא בגוף כתגובה לליחה. מאחר והקזאין מתפרק והופך לקאזמורפין, שהשפעותיו דומות לאופיודים בגוף, זה מעורר את בלוטות הליחה של קולטני האופיודים, להגיב.

תגובה כזאת יכולה לגרום לעלייה בייצור הליחה בדרכי הנשימה, כמו גם לבעיות דומות, שביחד, רק מוסיפות על הבעיות מבחינת האלרגיות.

מחקרים נוספים הראו שצריכתם של מוצרי חלב, גורמת בפועל לליחה סמיכה יותר. מוצרים כגון יוגורט וגבינה, עלולים לגרום לליחה סמיכה יותר, מה שבסופו של דבר מוביל לגירוי נוסף. מאחר ואי אפשר להימנע לחלוטין ממוצרי חלב במהלך עונת האלרגיות. אולם, אם חשים שניקוזי הליחה נעשים גדושים יותר, כדאי לנסות ולהגביל את צריכתם.

פירות וירקות טריים

לא היה עולה בדעתכם, שיכול להיות שמאמר כלשהו יציע לכם להתרחק מצריכתם של פירות וירקות, נכון ? אם עונת האלרגיות משפיעה עליכם, יתכן ותרצו לוודא, שכל פרי או ירק שאתם צורכים, יעבור בישול בצורה מסויימת.

המערכת החיסונית בגוף יכולה לטעות בין החלבונים הצמחיים, ולחשוב שאלו אבקנים, כשהפירות או הירקות לא מבושלים. לפיכך, אכילתם של אותם מוצרי מזון בצורה טרייה, יכולה לחצות את הגבול הזה בגוף. סוג כזה של תגובה, יגביר את תסמיני האלרגיה שחשים, כגון: הגירוד בשפתיים, בגרון ובפה.

כדי לחסל את אותם חלבונים צמחיים שמהווים את הטריגר, כדאי לאפות, או לבשל את הירקות והפירות, לפני צריכתם.

פתרונות לתקופת האלרגיות

גם לאחר שמוציאים מצריכה אותם חמשת מוצרי מזון מהתזונה, עדיין עלולים להופיע תסמיני אלרגיה. מאחר והסימפטומים הללו לא נמשכים כל השנה, בלתי אפשרי להימנע מאלרגיות לחלוטין באותם חודשי אביב. נסו לעקוב אחר העצות, כדי להגביל את תסמיני האלרגיה שלכם.

לחסום את האלרגנים. עשו ככל יכולתם כדי להגביל את המגע עם האלרגנים. במהלך עונת האלרגיות, וודאו שכל החלונות סגורים, הפעילו את המזגן על מצב "מחזורי" ועשו מאמצים כדי להחליף/לנקות את מסנני המזגן לעיתים קרובות.

מקלחת בלילות. מקלחת בלילה, עוזרת לשטוף את האלרגנים שאולי עדיין נותרו על הפנים והשיער. זה ימנע מבעדם לעבור לכריות ולמצעים, ואתם תיהנו מסביבה נטולת אלרגנים בחדר השינה.

כביסה לעיתים תכופות. נסו להיכנס להרגל של כביסת הבגדים, לעתים יותר קרובות, כדי להימנע מהכנסת האלרגנים שוב לתוך הבית, או לכל הפחות, הכינו בגדים נקיים שתוכלו להחליף, עם כניסתכם הביתה.

מחשבות אחרונות על איך להימנע מאלרגיות

ככל שאי אפשר לשלוט על הגורמים לאלרגיות, אפשר ברמה מסויימת לשלוט על תגובת הגוף אליהם. למרות שלכל אדם יש תגובה אחרת לאלרגיות, כדאי לזכור ולהקפיד לשמור על רשימה זאת של חמישה מוצרי מזון מעוררים, כדי למזער את השפעות התסמינים על הגוף.

למרבה המזל, העונה הזאת לא נמשכת לנצח, וככל שלומדים איך להתנהל בצורה טובה יותר כדי להתמודד עם האלרגיות, אפשר לגלות מנגנוני התמודדות, כדי לעבור את אותם ימי אביב. שמרו על המדריך בהישג יד, כדי שיעזור לכם לנווט את עצמכם באותה עונה, ולהיות מוכנים לקיץ משוחרר מאלרגיות.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

תזונה

אם תבצעו את השגרה היומיומית הזאת העור שלכם יהפוך לזוהר

טיפים איך להפסיק עם אכילת היתר

17 דברים פשוטים שאפשר לעשות כדי להימנע מאכילת יתר

מאכלים שהופכם אותנו לחכמים יותר

7 מאכלים שהופכים אתכם לחכמים יותר

נקניקיות מזיק לבריאות

9 מזונות מפתיעים שנמצאו מזיקים לבריאות שכדאי להימנע מהם

באותו נושא