בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

10 המזונות הגורמים למיגרנה

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

המזון פועל כטריגר על כ-10% מהאנשים הסובלים ממיגרנות. שוקולד, אלכוהול, מונוסודיום גלוטומט, מזונות קרים ואבוקדו, עלולים לגרום לכאבי ראש. כמו כן גם גבינות ישנות, כגון: פטה, מוצרלה, ברי, פרמזן וצ'דר וכן בשרים מעובדים כגון:  נקניקיות

פירות הדר, בצל, בננות, שעועית רחבה, ממתיקים מלאכותיים ומזונות מותססים כגון רוטב סויה גם הם אשמים. נהלו יומן, כדי לזהות את הטריגרים האישיים שלכם.

מזונות הגורמים למיגרנות:

  • גבינת ישנות
  • שוקולד
  • אלכוהול
  • בשר מעובד
  • מונסודיום גלוטומט
  • פירות וירקות מסויימים
  • מזונות מותססים
  • קפאין

קשה למצוא מישהו שלא סבל מעולם מכאב ראש בחייו. אולם, בעוד שחלק מאיתנו יכולים לחמוק מכאבי ראש, רבים אחרים סובלים ממיגרנות מתישות המפריעות להם בחיי היומיום ובעבודה. כמה מכאבי הראש נגזרים בעקבות השינויים החלים בגוף וגורמים אחרים, כגון ממתח או מחוסר שינה.

אבל, האם ידעתם שגורמי תזונה משחקים גם חלק בזה, ובמיוחד במיגרנות? למעשה, מזונות מסויימים פועלים כטריגרים אצל כ-10% מהאנשים הסובלים ממיגרנות.

להלן נראה אם מה שאנו אוכלים עלול לגרום לכאב ראש.

גבינות ישנות

גבינות מכילות תרכובת הידועה בשם טיראמין שנוצרת כשהחלבון מתפרק. הטיראמין ידוע כגורם למיגרנות. כשהגבינות ישנות, יש להן תכולת טיראמין גבוהה יותר. גורמים אחרים כגון: ההבדלים מבחינת ההתססה, העיבוד, או התהליכים השונים, עלולים גם כן להיות בעלי השפעה על תכולת הטיראמין.

שוקולד

השוקולד נפוץ ככזה הגורם למיגרנות – ובערך כ-22% מהאנשים הסובלים ממיגרנות, מדווחים עליו כעל טריגר. השוקולד גם מכיל טיראמין, מה שאולי מהווה את הסיבה למיגרנה.
מעניין לציין, שקיים דבר נוסף, שלדברי כמה מהמומחים בתחום, השוקולד אולי לא מהווה את הטריגר בפועל, אלא, יתכן והתשוקה למשהו מתוק כגון שוקולד, עלולה להוות סימן מקדים להתקף מיגרנה.

כתבות שבריא לדעת
מאכלים שגרמים לנו להזדקן

אלו 8 המזונות שגורמים לנו להזדקן (ושכדאי להגביל אותם)

דרכים ליהרדם מוקדם

6 צעדים פשוטים שיגרמו לכם ללכת לישון מוקדם

אלכוהול

אלכוהול הוא מזון נוסף הקשור לכאבי ראש. סולפיטים שנמצאים באלכוהול, עלולים להיות האחראים על כאב הראש המטריד, ומשקאות אלכוהוליים עם תכולת סולפיטים גבוהה יותר, עלולים להגביר את סיכוייכם לחטוף מיגרנה.
האלכוהול מוביל גם להתייבשות, העלולה לגרום לכאבי ראש. יין אדום, וויסקי, בירה ושמפניה הם חלק מהמשקאות האלכוהוליים שנמצאו במשותף כמהווים טריגר לכאבי ראש.

בשר מעובד

חנקות וניטרטים משמשים כחומרים משמרים ברבים מהבשרים המעובדים והגולמיים. החומרים המשמרים הללו עלולים להרחיב את כלי הדם, מה שעלול לגרום לכאבי ראש אצל אנשים מסויימים.

מונסודיום גלוטומט

מונסודיום גלוטומט (MSG) נחשב לטריגר של מיגרנות אצל בין 10% ל-15%, מהסובלים ממצב כזה. זהו המלח שנמצא בחומצת האמינו גלוטומט, והוא בדרך כלל נמצא במזונות כגון גבינות, עגבניות, תמציות סויה ותמציות שמרים. מוסיפים אותו גם לכמה מזונות כגון רטבי סויה, כדי להעשיר את הטעמים.

מזונות קרים

חלק מהאנשים חוטפים כאבי ראש כשמזונות קרים עוברים דרך הפה שלהם או הגרון. הם ידועים בשם הנפוץ כ: "כאבי ראש קפואים", למרות שמזונות אחרים כגון: קרטיבים קפואים או משקאות קרים, עלולים גם לגרום להשפעה כזאת.

למרות שזה עדיין לא לגמרי ברור למה זה קורה, יתכן וזה בגלל הימצאותם של כלי הדם בחלק העליון של הפה, או מאחורי הגרון, שמתכווצים ומתרחבים כשחומר קר נוגע בהם, ואז קולטני הכאב מעבירים את המסר למוח, שמבין שלא כהלכה את התחושות הלא נוחות ככאלה המגיעות מהראש ולא מהפה.

כ-30%, עד 40% מהאנשים שלא סובלים בדרך כלל מכאבי ראש, כנראה מתנסים ב"כאבי ראש קפואים". הם גם יותר נפוצים אצל אנשים הסובלים ממיגרנות.

פירות מסויימים וירקות

אבוקדו, פירות הדר, בצל, בננות ושעועית רחבה, נמצאו ככאלה המהווים טריגר על המיגרנות אצל אנשים מסויימים. סיבה אחת אפשרית לכך שמזונות בריאים אלה מערימים עלינו, היא בגלל שהם מכילים טיראמין.

אספרטיים (ממתיקים מלאכותיים)

אספרטיים הוא ממתיק מלאכותי נפוץ שמוסיפים אותו למזונות מעובדים. הוא נמצא גם תחת שמות מותג שונים כממתיק שולחני. מחקר מצא שהוא יכול להוות טריגר לכאבי ראש אצל כמה מהאנשים. מחקר אחד שבדק כ-170 מטופלים מיחידת המרכז הרפואי לכאבי ראש, מצא שדווח עליו כעל טריגר על ידי 8.2% מהנבדקים.

מזונות מותססים

ההתססה מגבירה את הטיראמין במזונות, וכמה מזונות מותססים כגון רוטב סויה, נמצאו כטריגרים המעוררים כאבי ראש.

קפאין

הקפאין נמצא באופן נפוץ מזונות כגון קפה, קולה, שוקולד ותה. יתכן והקפאין אינו טריגר ישיר לכאבי הראש,, אולם אם אתם צורכים באופן קבוע כמויות גדולות ממנו, אתם עלולים להתנסות ב: "ריבאונד של כאבי ראש מקפאין", או מכאב ראש "מושך".
על פי האגודה הלאומית לכאבי ראש, אתם יכולים לצרוך כ-200 מ"ג קפאין ביום, ללא בעיות. אולם, אם אתם סובלים מכאבי ראש לעתים תכופות, הטוב ביותר יהיה להימנע מכך על בסיס יומי.

איך יודעים מה מהווה טריגר לכאבי הראש שלכם?

כפי שראיתם, קיים מיגוון של מזונות שעלולים להוות טריגר לכאבי הראש. עם זאת, הקשר בין מזון וכאבי ראש, יכול להיות מאד אישי. בעוד שמחקר כנראה מצא מזונות מסויימים נפוצים הגורמים לכאבי ראש, זכרו שזה גם משהו ספציפי ואינדיוידואלי – שיכול לפעול על אדם אחד, אך לא להוות טריגר אצל אדם אחר.

לכן, איך תזהו את הטריגרים האישיים שלכם? נהלו יומן יומי שבו אתם רושמים בקצרה דברים כגון מתי ואיפה חטפתם את כאב הראש, מה אכלתם ושתיתם במשך 24 שעות לפני שסבלתם ממנו, כמה שעות שינה ישנתם וכו'. זה יכול לעזור לכם לזהות את הדפוסים הקשורים לכאבי הראש שלכם ולעצור את הדברים שעלולים להוות את הטריגר להם.

בנוסף, זכרו שלפעמים כאב ראש עלול להוות אינדיקציה על בעיה חמורה, לכן גשו לרופא אם אתם סובלים מכאבי ראש חמורים פתאומיים, או אם כאב הראש מופיע יחד עם תסמינים אחרים כגון חום, צוואר תפוס, איבוד הכרה, כאבים באוזניים או בעיניים, או בלבול.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות, נפש

8 סימנים מוסתרים של מתח כרוני

6 דברים שאנשים עם מערכת עיכול בריאה עושים אחרת

התוצאה הרעה של ישיבה ממושכת וסכנותיה

היתרונות הבריאותיים של השיבולת שועל

הנה מה שיקרה לגוף שלכם אם תאכלו שיבולת שועל כל יום

באותו נושא