בריא לדעת
Search
Close this search box.

11 דרכים איך לעצור את ההשתוקקות למזונות לא בריאים ולסוכרים

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

התשוקה למוצרי מזון שונים היא האויב הגרוע ביותר של מי שרוצה לעשות דיאטה. אלו הם חשקים ורצונות בעלי עוצמה ובלתי נשלטים למוצרי מזון ספציפיים, הגוברים על כל תחושת רעב נורמלית. סוגי המזון שהאנשים חושקים בהם מגוונים מאד ומשתנים, אך בדרך כלל מדובר בג'אנק פוד מעובד ועתיר סוכר.

התשוקה היא אחת מהסיבות העיקריות לכך שלאנשים יש בעייה לרדת במשקל וגם לשמור עליו. להלן 11 דרכים פשוטות כדי למנוע, או לעצור את אותה תשוקה למזונות לא בריאים ועתירי סוכר.

שתיית מים

תחושת הצמא גורמת לבלבול עם הרעב או החשק למוצרי מזון מסויימים. אם מרגישים פתאום דחף למוצר מזון ספציפי, מומלץ לנסות ולשתות כוס גדולה של מים ולהמתין כמה דקות. יתכן ותגלו שהחשק נעלם, מאחר והגוף היה בעצם צמא. כמו כן, לשתייה מרובה של מים, יש יתרונות בריאותיים רבים. שתיית מים בגיל העמידה ואצל מבוגרים לפני הארוחות, יכולה להפחית את התיאבון ולעזור בירידה במשקל.

סיכום: שתייה מים לפני ארוחות, יכולה להפחית את תחושת התשוקה והתיאבון, כמו גם לסייע בירידה במשקל.

לצרוך יותר חלבונים

צריכה של יותר חלבונים, עשויה להפחית את התיאבון ולמנוע אכילת יתר. כמו כן, היא מורידה את ההשתוקקות, ומסייעת לתחושה של שובע שיכולה להספיק למשך זמן ארוך יותר.

מחקר שנערך בקרב נערות בגיל העשרה הסובלות ממשקל יתר על אכילה, הראה שאכילת ארוחת בוקר עתירת חלבונים, מפחיתה את התשוקה בצורה משמעותית.

מחקר נוסף שנערך בקרב גברים הסובלים ממשקל יתר, הראה שצריכה מוגברת של חלבון ב-25% של קלוריות, מפחיתה את התשוקה ב-60%. כמו כן, הרצון לנשנש בלילה, ירד ב-50%.

סיכום: צריכה מוגברת של חלבון, יכולה להפחית את התשוקה בעד 60% ולהפסיק את הרצון לנשנש בלילה ב-50%.

לשמור מרחק מאותה השתוקקות

כשמרגישים את התשוקה גוברת, מומלץ לנסות ולשמור מרחק מאותם מוצרים הגורמים לכך. למשל, אפשר לעשות הליכה קלה מרעננת או מקלחת כדי להסיח את הדעת ולחשוב על משהו אחר. שינוי בצורת החשיבה והסביבה, יכולים לעזור ולעצור את אותה תשוקה.

כמה מחקרים הראו שלעיסת מסטיק יכולה לעזור ולהפחית את התיאבון והחשק.

כתבות שבריא לדעת
ניקוי רעלים מהגוף

8 דרכים יעילות לניקוי הגוף מרעלנים

איך להרגיע סטרס

איך להוריד סטרס (תוך פחות מחמש דקות)

סיכום: מומלץ לנסות לשמור מרחק ממוצרים שמעוררים את החשק באמצעות לעיסת מסטיק, יציאה להליכה מרעננת או לעשות מקלחת.

תכנון הארוחות

אפשר ומומלץ לנסות ולתכנן את הארוחות במשך היום, או לשבוע הקרוב. מעצם זה שכבר יודעים שעומדים לאכול, מפסיקים את גורם הספונטניות ואי הוודאות. אם לא צריך לחשוב על מה לאכול בארוחה הבאה, זה כבר מפתה פחות, וסביר פחות לחוות את אותו חשק.

סיכום: תכנון הארוחות במהלך היום או בשבוע הקרוב, מפסיקים את הספונטניות ואי הוודאות, מה שעלול בפני עצמו לגרום להשתוקקות.

הימנעות מלהגיע לרעב קיצוני

הרעב הוא אחת מהסיבות לכך שאנו חווים את החשק. כדי להימנע מרעב קיצוני, מומלץ לצרוך חטיפים בריאים על בסיס קבוע שנמצאים בהישג יד. מעצם זה שמוכנים ונמנעים מתקופות ארוכות של רעב, תוכלו למנוע את הופעתם של אותם חשקים כבר מלכתחילה.

סיכום: הרעב הוא הסיבה העיקרית להשתוקקות. מומלץ להימנע מרעב קיצוני בכך שתמיד יהיה לכם חטיף בריא מוכן כדי לצרוך.

המאבק בתשוקה בזמנים של לחץ

מצבי לחץ עלולים לגרום להתקפי חשק למוצרי מזון ולהשפיע על התנהגות האכילה, ובמיוחד אצל נשים. נשים שנמצאות במצבי לחץ, הראו שהן צורכות בצורה משמעותית הרבה יותר קלוריות ותשוקה לאכול, יותר מנשים שלא נמצאו בלחץ. יתר על כן, הלחץ מגביר את רמות הקורטיזול בדם, שזה הורמון שעלול לגרום לעליה במשקל, ובמיוחד באזור הבטן.

מומלץ לנסות ולצמצם את מצבי הלחץ הסביבתיים באמצעות תכנון קדימה, ביצוע מדיטציה ובכלל, להאט את הקצב.
סיכום: להיות תחת לחץ, עלול לגרום לתשוקות הגורמות לאכול ולעלייה במשקל ובמיוחד אצל נשים.

נטילת תמצית תרד

תמצית תרד היא תוסף מזון "חדש" בשוק, שמופק מעלי תרד. התמצית עוזרת בעיכוב עיכול השומן, מה שמגביר את רמות ההורמונים המפחיתות את התיאבון והרעב, כגון 1-GLP.

מחקרים הראו שנטילה של בין 3.7-5 גרם של תמצית תרד עם הארוחה, יכולה להפחית את התיאבון והתשוקה במשך כמה שעות.

מחקר אחד שנערך על נשים הסובלות מעודף משקל, הראה ש-5 גרם של תמצית תרד ביום, הפחיתה את ההשתוקקות לשוקולד ולמזונות עתירי סוכר בין 87-95%.

סיכום: תמצית תרד מעכבת את עיכול השומן ומגבירה את רמות ההורמונים שיכולים להפחית את התיאבון והתשוקה.

שינה מספיקה

התיאבון מושפע מאד מהתנודות שחלות בהורמונים במהלך היום. חוסר שינה עלול לשבש את התנודות ואף לגרום לוויסות גרוע של התיאבון ולחיזוק תחושות ההשתוקקות. מחקרים תומכים בכך, והוכיחו שאנשים הסובלים מחוסר שינה סביר שיותר מ-55% מהם יסבלו מהשמנה, לעומת אנשים שישנים מספיק. לכן, שינה טובה יכולה להיות אחת מהדרכים הטובות ביותר כדי למנוע את התעוררות תחושת ההשתוקקות.

סיכום: חוסר שינה עלול לשבש את התנודות הנורמליות בהורמוני התיאבון, מה שגורם להשתוקקות למוצרים מסויימים ולשליטה לא טובה על התיאבון.

אכילה נכונה

הרעב והיעדר צריכתם של חומרים מזינים עיקריים עלולים לגרום לתשוקות מסויימות. לכן, חשוב לאכול נכון ובזמן. בצורה כזאת, הגוף מקבל את החומרים המזינים שהוא זקוק להם ולא מגיעים לכדי לרעב קיצוני מיד לאחר הארוחה. אם אתם מגלים שאתם צריכים חטיף בין הארוחות, וודאו שהוא בריא, ומומלץ שיהיה לכם בהישג יד פירות, אגוזים, ירקות או זרעים שונים.

סיכום: אכילה נכונה של ארוחות עוזרת למנוע את הרעב וההשתוקקות, ומומלץ לוודא שהגוף מקבל את החומרים המזינים שהוא צריך.

לא ללכת לקניות בסופר כשרעבים

סופרמרקטים הם כנראה מקום גרוע מאד ללכת אליו כשרעבים או כשחשים תשוקה למוצרי מזון מסויימים. ראשית, מקבלים גישה קלה להרבה מאד מוצרים מזון שאפשר לחשוב עליהם. שנית, סופרמרקטים בדרך כלל הם מקום שמכיל הרבה מאד מוצרי מזון שאינם בריאים ושנמצאים ממש מול העיניים.

הצורה הטובה ביותר כדי להימנע שתתפוס אתכם התשוקה בסופרמרקט, היא לצאת לקניות רק אחרי שאוכלים. לעולם, לעולם, אין ללכת לסופר כשרעבים !

סיכום: אכילה לפני שהולכים לקניות בסופרמרקט, עוזרת להפחית את הסיכון לתחושות השתוקקות למוצרי מזון לא בריאים שאינם רצויים ולקניות בצורה אימפולסיבית.

תרגלו אכילה מתוך מודעות

אכילה מודעת היא שיטה לעיסוק במודעות, סוג של מדיטציה בכל הנוגע למוצרי מזון ואכילה. זה מלמד איך לפתח מודעות להרגלי אכילה, רגשות, רעב, השתוקקות ותחושות גופניות. אכילה מודעת מלמדת אתכם להבחין בין תשוקה גרידא לבין רעב גופני אקטואלי. היא עוזרת לכם לבחור איך תגיבו, במקום לפעול ללא מחשבה או בצורה אימפולסיבית.

אכילה מתוך מודעות, כרוכה בהתרכזות באכילה, בהאטת האכילה ולעיסת המזון. כמו כן, חשוב להימנע מהסחות דעת כגון צפייה בטלויזיה, או בסמארטפון.

מחקר שנערך במהלך 6 שבועות על מצב של זלילה אצל אנשים, גרם לכך שאכילה מתוך מודעות הפחיתה את אותה זלילה של אוכל מ- 4 ל-1.5 בשבוע. כמו כן, זה הפחית אצלם את חומרת הבולמוס.

סיכום: אכילה מתוך מודעות היא ללמוד ולהבין את ההבדל בין תחושת התשוקה לבין הרעב בפועל, מה שעוזר לבחור איך להגיב.

השורה התחתונה

ההשתוקקות למוצרי מזון מסויימים נפוצה מאד. למעשה, יותר מ-50% מהאנשים חווים תחושות כאלה על בסיס קבוע. החשקים משחקים תפקיד עיקרי בהשמנה, בהתמכרות למזון ולצורת אכילה של זללנות.

מעצם המודעות לתחושות הללו ולטריגרים שלהם, זה יכול להקל בהרבה על ההימנעות מכך. כמו כן, זה גורם לכך שיהיה קל הרבה יותר לאכול בצורה בריאה ולרדת במשקל.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

1 תגובה
Inline Feedbacks
View all comments
שאול
לפני 1 שנה

לא לאכול פחמימות

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

11 מאכלים שמגבירים את רמות הHDL ( כולסטרול טוב )

משקאות אנרגיה לא בריאים

הנה מה שמשקאות אנרגיה עושים לגוף שלכם

דרכים לאפס את המחשבות

5 דרכים קלות שיעזרו לכם להיפטר מהמחשבות השליליות

7 סימנים של מחסור בוויטמין איי שצריך להיזהר מהם

באותו נושא