בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

12 הדרכים בהן העישון גורם להאצת ההזדקנות

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

יש סיבה לכך שעל כל חפיסת סיגריות מופיעה תווית אזהרה, מאחר ואפילו עישונה של סיגריה אחת, מהווה סכנה לבריאותכם. לפי "המרכז לבקרה על מחלות ומניעתן", כל איבר בגופכם עומד בסיכון בריאותי כשאתם מעשנים.

ההרגל הזה אחראי לפחות על אחד מתוך חמישה מקרי מוות בכל שנה, וזה רק בארה"ב. כל סיגריה מכילה מעל ל-600 מרכיבים, שעלולים לייצר אלפי כימיקלים, עם כל הצתה של סיגריה. רוב הכימיקלים רעילים, כש-69 מהם קשורים לסרטן, וזאת על פי 'אגודת הריאות האמריקאית'.

הסימנים הראשונים המופיעים בעקבות העישון, באים לידי ביטוי דרך צורת ההופעה שלכם. להלן כמה צורות שהעישון מאיץ את ההזדקנות.

12 הצורות כיצד העישון מאיץ את ההזדקנות

"העישון גורם להזדקנות מהירה יותר מכל דבר אחר" – Polly Bergen

 • גורם לעיגולים כהים בעיניים, שקיות בעיניים ולראייה לקויה

העשן המזיק המגיע מהטבק עלול להשפיע על ייצור הקולגן בגופכם. לפיכך, תהליך ההזדקנות מואץ כשאתם מעשנים, והגוף נוטה לפתח קמטים וחריצי הבעה במהירות רבה יותר.

 • עורכם הופך ליבש, וייצור הקולגן גרוע.
 • בסופו של דבר, זה גורם להיווצרותן של שקיות תחת העיניים, הפוגעות בהופעתכם ובמראכם החיובי.
 • בנוסף, למעשנים בדרך כלל יש איכות שינה ירודה, ובכך הם חווים משיכה לניקוטין בשעות הלילה, על פי מחקר שנערך על ידי רופאי חזה של המכללה האמריקאית.
 • מצב זה מוביל לעיגולים שחורים ולהחמרה בהופעתן של שקיות מתחת לעיניים.

לגבי הראייה הלקויה, העישון מגביר את הסיכון לניוון מקולרי, לתסמונת העין היבשה, גלאוקומה, קטרקט ורטינותיה סוכרתית. התאים מסביב לעיניים מתפרקים בהדרגה בגלל רעילות הניקוטין. לפיכך, בעיות ראייה מתפתחות ואתם עלולים לעמוד מול בעיות של קטרקט, אפילו בגיל צעיר.

 • השיניים מצהיבות וריח הנשימה רע

העישון עלול לגרום לבעיות בשיניים. הניקוטין גורם לשיניים מצהיבות, חומות, או שחורות ובוודאי כבר ראיתם את השינויים בפיכם כל פעם כשאתם מחייכים. כמו כן הנשימה תהיה בעלת ריח רע ואתם תרגישו שריח הפה שלכם הוא כמו מאפרה. זה קורה בגלל שהעישון מייבש את הפה.

 • זה לא שמה שצריך להדאיג הוא בגלל החיוך או ריח הנשימה. הניקוטין עלול גם להגדיל את הסיכון לפיתוחן של דלקות שיניים, מחלות חניכיים וסרטן הפה.
 • הכימיקלים המצויים בסיגריות, עלולים גם להחליש את מבנה העצמות סביב שיניכם, מה שגורם לאיבוד של שיניים.

 

 • התפתחות פסוריאזיס

פסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית, שעלולה להחמיר בעקבות עישון סיגריות. למרות שמצב העור הוא כרוני, אין איום על החיים, והעור האדום והקשקשי מגרד ולא נוח. זה יכול להשפיע גם על מראה הופעתכם, שהכתמים בעור גורמים למבוכה.

כתבות שבריא לדעת
מאכלים שגרמים לנו להזדקן

אלו 8 המזונות שגורמים לנו להזדקן (ושכדאי להגביל אותם)

דרכים ליהרדם מוקדם

6 צעדים פשוטים שיגרמו לכם ללכת לישון מוקדם

מומחים אומרים שהניקוטין גורם לשינוי בתפקודי המערכת החיסונית של הגוף, שכתוצאה מכך, משפיע על צמיחת תאי העור. הניקוטין עלול גם לגרום לנזק חימצוני בתאים, שמחריף את הסימפטומים במצב כזה.

 • מראה עור חסר חיים

עורכם ייראה הרבה יותר חסר חיים, בצקי ויבש ולכן גם ייראה הרבה יותר מבוגר בעקבות העישון. זה קורה מאחר והניקוטין מעכב את מחזור החמצן בגוף והחומרים המזינים במערכת שלכם. לכן, תאי העור לא יכולים לבצע את תפקידם.

 • חוץ מהירידה במראה הצעיר של עורכם והבוהק הטבעי שלו, העישון עלול גם לפרק את הקולגן והאלסטין.
 • זה תורם למראה עור שקוע ולהופעתם של קמטים וחריצים בעור.
 • האמת היא ששום כמות של קרם לחות, לא תוכל לגרום למצב העור להיראות מבריק ונקי, אלא אם כן נפטרים מהרגל זה.

 

 • הופעתם של כתמי גיל

כתמי גיל שחורים, חומים או אפורים, מופיעים על העור, והם בדרך כלל מתפתחים בגלל החשיפה לשמש או לגיל. אולם, מעשנים עלולים גם לסבול ממצב עור כזה, בגלל המחסור בחומרים המזינים.

למרות שאין שום סכנה בכתמי הגיל, אנשים רוצים לטפל בהם, מאחר וזה משפיע על הופעתם. הפיגמנטציה, בשילוב עם העור היבש והשקיות בעיניים, עלולים לגרום לכם להיראות מבוגרים יותר ממה שאתם.

האצבעות מתחילות לשנות את צבען לצהוב

יש שתי דרכים שעלולות להפוך את אצבעותיכם לצהובות. הראשונה, כשמחזיקים את הסיגריה, האצבעות באות במגע עם זפת וניקוטין. השנייה, הכימיקלים המצויים בטבק, חוסמים מבעד החמצן שאמור להגיע לאצבעותיכם ולבהונות ולהזין את התאים. אפשר לטפל במראה האצבעות באמצעות השרייתן במיץ לימון על בסיס קבוע.

עם זאת, אצבעותיכם עדיין לא ייראו בריאות מספיק אם תמשיכו לעשן, וכן בריאות צמיחת הציפורניים גם היא תואט.

השיער יהפוך לדליל, ינשור וישנה את צבעו מהר יותר מהצפוי, לאפור

הניקוטין יגרום גם לנזק להרכב זקיקי השיער באותה הדרך כפי שהוא מזיק לבריאות עורכם. כתוצאה מכך, השיער יהפוך לדליל, ינשור וישנה את צבעו לאפור, ויגרום למראה הרבה יותר מבוגר.

 • מדיווחים שונים עולה, שהעישון קשור להופעתה של קרחת אצל גברים ולשיער דליל אצל הנשים.
 • מלבד זאת, שיערכם עלול גם לצמוח שביר ויבש בגלל שאינו מקבל מספיק את החומרים המזינים.
 • העישון עלול גם לגרום לריח רע בשיער.
 • כל השינויים הללו לא באמת מחמיאים להופעתכם, כך שהדבר הטוב ביותר הוא להיפטר מההרגל כמה שיותר מוקדם.

 

 • סימני מתיחה

סימני מתיחה בדרך כלל מופיעים לאחר עלייה או איבוד משקל מהירים. אותם קוים אדומים שמופיעים בהדרגה והופכים לרצועות אפורות על עורכם, עלולים להיראות ממש רע. אולם סימני מתיחה עלולים להופיע גם אם אין כל שינויים מבחינת המשקל, כשאתם מעשנים.
דבר כזה קורה מאחר ועורכם מאבד את האלסטיות והחוזק שלו, כתוצאה מנזקי הניקוטין על הרקמות והסיבים. סימני המתיחה יהיו בולטים ביותר על הירכיים והשוקיים, שבהן העור אינו מתוח וחזק.

 • שומן בטני

העישון עלול לדכא את תאבונכם ולהשפיע על חוש הטעם, וסוגי מזון רבים יהיו חסרי טעם בגלל הניקוטין. זאת כנראה הסיבה לכך שלרוב המעשנים יש משקל גוף נמוך יותר לעומת האנשים שאינם מעשנים. עם זאת, למעשנים רבים יש עדיין שומן במעיים או שומן בטני. זה לא רק מעניק לכם את מראה "גוף האבא" או "גוף האמא", אלא גם מהווה את המדד על מחלות חמורות רבות.

 • על פי המומחים, גופם של אנשים מעשנים נוטה לדחוף את רוב השומן הנאכל לאיזור הבטן.
 • בטנכם תספוג את העלייה במשקל בגלל העישון, מה שעלול להוביל לבעיות לב, סוכרת ומחלות אחרות.
 • השומן הבטני קרוב לאיברים פנימיים חיוניים רבים.
 • המשמעות היא שהתאים סביב הבטן מכילים טריגליצרידים רבים, שעלולים לפגוע בתפקוד הלב, הכבד, הכליות, הלבלב ואיברים אחרים.
 • לפיכך, אתם עלולים לפתח לחץ דם גבוה, רמות סוכר גבוהות בדם, להזיק לויסות האינסולין והכולסטרול, כשסובלים שומן בטני.

 

 • צלקות בעור ייראו באופן רור יותר ופצעים לא יחלימו במהירות

הניקוטין גורם להיצרות כלי הדם, וזה קורה כשכלי הדם שלכם נהיים צרים, ובכך מגבילים את פיזור החומרים המזינים בצורה נאותה סביב גופכם. זה נובע בעקבות מה שהמומחים מכנים איסכמיה של הרקמות, או פגיעה בריפוי רקמת העור בעת פציעה.

לפיכך, ריפוי הצלקות ימשך זמן רב, בין אם הן כתוצאה מדלקת, טראומה, או הליך ניתוח. הצלקות שלכם יהיו גם גדולות ואדומות יותר, לעומת אנשים שאינם מעשנים, וזה עלול להיות מאתגר יותר למעשנים שיבקשו לבצע שחזור או ניתוח פלסטי, מאחר ותהליך הריפוי לאחר ביצועם, עלול להיות מורכב יותר.

 • שיקועים בחזה והזרועות

כפי שכבר הוזכר, סיגריות מכילות קרצינוגנים שעלולים להוביל לשבירת הקולגן בעור וברמות האלסטין.

 • אפילו העור התומך בחזה הנשים ובזרועותיהן, עלול לאבד את האלסטיות שלו.
 • כתוצאה מכך, זה עלול לגרום להתפתחות של שיקועים בחזה ובזרועות, מה שלא מושך כלל.
 • בעוד שזה חלק טבעי מההזדקנות, אתם תאיצו את תהליך השקיעה, בגלל ההרגל לעשן. כמו כן, מחקר משותף שנערך בין מומחים בדרמות', הרווארד ואוניברסיטת ויסקונסין, הראה שנשים מעשנות הסובלות מסרטן בשד, נוטות להיות עם תוחלת חיים קצרה יותר. הממצאים לכן, צריכים להיות מספיקים כדי להניע אתכם ולהפסיק לעשן.

 

 • סיכון להתפתחותו של סרטן העור

העישון קשור למחלות ריאה ולב, אך האם ידעתם שזה עלול גם להגדיל את הסיכון לסרטן בעור? מאחר והקרצינוגנים המגיעים מהסיגריות מובילים להזדקנות עור מוקדמת ולפסוריאזיס, הגורמים להיחלשות העור ולנזק בריפוי פצעים, וכן מחיש את תהליך ההזדקנות הטבעי בתאים. כתוצאה מכך, זה גורם לרגישות לקרצינומה לתאים קשקשים (SCC), שזה סוג הסרטן השני הנפוץ ביותר. הבעיה עם SCC היא שהוא עלול להתפשט במהירות לרקמות נוספות ולעצמות, לעומת צורות אחרות של סרטן העור. לפיכך, חיוני שה-SCC יתגלה ויטופל מוקדם, וכן להפסיק לעשן בהקדם.

מחשבות אחרונות על הדרכים השונות שהעישון גורם להזדקנות מהירה יותר

כל ההשפעות המזיקות הללו של העישון שעלולות להאיץ את הזדקנות גופכם, עלולות להתהפך ברגע שנפטרים מההרגל. השינויים יהיו הן מיידיים והן הדרגתיים, אבל מובטח שתקבלו תוצאות חיוביות ברגע שתוותרו על הרגל מגונה זה.
מלבד זאת, סביר להניח שאתם כבר יודעים שעליכם להפסיק לעשן כבר מהשאיפה הראשונה. אין שום רופא או מחקר התומכים בהרגל מגונה זה, מאחר וההתמכרות לניקוטין היא דבר מזיק מאד וחמור לבריאותכם.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

סימנים של מתח אצל ילדים
נפש

9 סימנים להופעתו של מתח אצל ילדים ואיך לעזור להם

7 טעויות שאתם עושים ממש לפני השינה שהורסות לכם את השינה

9 דרכים בהן סוכר יכול להרוס את הגוף והנפש

מדענים מסבירים את 15 היתרונות הבריאים באכילת תפוח עץ אחד מדי יום

באותו נושא