בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

3 תופעות לוואי ידועות בעקבות אכילת יתר של אגוזי מלך

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

אגוזי מלך הם דבר בריא, אולם, אכילת יתר עלולה לגרום לגזים, תחושת נפיחות ושלשול, ובמיוחד אם אוכלים אותם במקביל לצריכתם של מזונות אחרים המכילים כמות רבה של סיבים. בטווח הארוך, אכילת יתר עלולה לגרום לעלייה במשקל, אם לא סופרים את הקלוריות. מבין אגוזי העץ, אגוזי המלך, הם אלרגן נפוץ שעלול לגרום לסרפדת, אדמומיות, גירוד, בחילות, התכווצויות, התעטשויות, שיעול ואפילו לאנפילקסיס.

תופעות לוואי כתוצאה מאכילת יתר של אגוזי מלך

  • בעיות בקיבה.
  • עליה במשקל.
  • תגובה אלרגית.

אגוזי מלך נחשבים אוניברסאלית למזון בריא, המכיל שומנים בריאים, סיבים, נוגדי חימצון וחלבונים. יש להם יתרונות רבים מבחינת הבריאות הכוללת, העור והשיער, והם גם טעימים לאכילה. מבחינת הוספתם לגרנולה, אגוזי המלך יכולים להיות פינוק אמיתי. אפשר להשתמש בהם אפילו להוספת פריכות בסלטים ! אולם, כמו כל יתר מוצרי המזון, אכילת יתר מהם, אינה רעיון כל כך טוב.

גודל מנה סטנדרטית של אגוזי מלך, היא 1 אוז, או 28 גרם, שזה בערך 14 חצאים. צריכה של קצת יותר מכך, ככל הנראה לא תגרום לתופעות לוואי. אולם, צריכה של כוס מלאה מדי יום במשך זמן ארוך, עלולה שלא להיות הבחירה הבריאה. כמו כן, בתנאים הקיימים, ועל פי התזונה שלכם, זה עלול לגרום למצב גרוע יותר. לפיכך, לפני שמגדילים את הצריכה, כדאי ללמוד על שלושת תופעות הלוואי של אגוזי המלך.

תופעות הלוואי מיוחסות לאגוזי המלך האנגלים (בעלי גרעין ארוך וקליפה דקה), שהם אחד מהסוגים הנפוצים ביותר, ולאגוזי המלך ההודים.

בעיות בקיבה

הסיבים הם דבר מצויין, כדי לשמור על מערכת העיכול בריאה וטובה. אפשר לצרוך כמות קטנה של כ-2 גרמים – של חופן אגוזי מלך. זהו רק חלק מהצריכה המומלצת על בסיס יומי של הצריכה בסך של בין 21 ל-38 גרם, כך שאין בכך כל בעייה. אולם, אם אתם כבר צורכים תזונה ברמה גבוהה של סיבים, אגוזי המלך עלולים לפעול נגדכם.

צריכה רבה של סיבים, ובזמן קצר, עלולה להפעיל לחץ על מערכת העיכול. אם חיידקי העיכול אינם רגילים לכך, וזה עלול לגרום לגזים, שלשול ונפיחות, או אפילו התכווצויות בקיבה. כדי למנוע את תופעות הלוואי הללו, יש להימנע מאכילת יתר של אגוזי מלך, אם כבר צורכים מזונות העשירים בסיבים.

מזונות כאלה כוללים פירות עם הקליפה, ירקות טריים, לחם מחיטה מלאה, אורז חום וקטניות. יתכן גם שצורכים תוספים של סיבים, או חטיפים המכילים תוספת סיבים. אם זה המצב, יש ליהנות מצריכתם של אגוזי מלך בצורה מתונה.

עליה במשקל

כתבות שבריא לדעת
מאכלים שגרמים לנו להזדקן

אלו 8 המזונות שגורמים לנו להזדקן (ושכדאי להגביל אותם)

דרכים ליהרדם מוקדם

6 צעדים פשוטים שיגרמו לכם ללכת לישון מוקדם

כמו האגוזים האחרים, גם אגוזי המלך הם בעלי צפיפות גבוהה של אנרגיה. כוס אחת של אגוזי מלך מכילה 765 קלוריות! אולם, תודות לשומנים הבריאים ולסיבים, הם יכולים גם לגרום להגברת רמות השובע. כלומר, שסביר פחות שנזקקים לאכול מאוחר יותר שוב, מה שיכול לסייע בירידה במשקל. אולם, מה קורה בסופו של דבר לגבי אכילת יתר? אגוזי המלך למעשה, עלולים לתרום לעלייה במשקל.

המפתח הוא להפסיק לאכול כשמרגישים מלאים. אם אנו צורכים חטיף אגוזים, אך כופים על עצמנו לאכול ארוחה מלאה – אפילו אם לא רעבים – זאת פשוט תהיה העמסת יתר של קלוריות. הדבר נכון במיוחד לגבי אכילתם של אגוזי מלך בעלי צפיפות רבה של אנרגיה, ומוצרי מזון הדלים בחומרים מזינים.

הפתרון? יש לשמור תמיד על צריכת קלוריות כוללת תחת שליטה. נשים בוגרות אמורות לצרוך בין 1,600-2,000 קלוריות מדי יום, בעוד שגברים בוגרים אמורים לצרוך בין 2,000-3,000 קלוריות. אנשים פעילים יותר, יהיו על הקצה הגבוה יותר של הטווחים הללו. מבחינת החלק הבריאותי, באם צורכים מוצרי אנרגיה בריאים ובצורה מבוקרת, אגוזי המלך לא יגרמו לעלייה משמעותית במשקל.

תגובה אלרגית

אם אלרגיים לאגוזי מלך, אפילו אכילה מעטה מהם עלולה לגרום לתגובה. כשמדובר באלרגני מזון נפוצים, אגוזי העץ נמצאים במקום הראשון, וזה כולל את אגוזי המלך, כך שזה קריטי להיזהר. יש לזכור שאם אלרגיים לאגוזי עץ אחרים – כגון שקדים, או פיסטוקים – קיים סיכוי טוב לכך שאלרגים גם לאגוזי מלך. אם לא בטוחים, יש לגשת לאיש מקצוע המטפל באלרגיות.

הסימפטומים לתגובה אלרגית של אגוזי מלך, משתנים. סרפדת, אדמומיות וגירודים הם אלרגיות נפוצות. כמו כן עלולים להרגיש בחילות או לסבול מהקאות, שלשולים, כאבי בטן, התעטשויות, שיעול יבש וגודש באף. אם חווים תופעות לוואי כאלה, יש ליטול מיד אנטי-היסטמינים.

תופעות לוואי חמורות יותר, כוללות קוצר נשימה ובעיות בבליעה. הגרון והפה עלולים להתנפח כל כך, עד שקשה לנשום. כאבים בחזה, דופק חלש וצניחה בלחץ הדם, מהווים מקור לדאגה. התסמינים הללו מאיימים על החיים ויש לפנות באופן מיידי לטיפול רפואי.

אם מועדים לתגובות אלרגיות, יש להיזהר בצריכתם של אגוזי מלך, מאחר והם בדרך כלל מופיעים כתוספת במנות כגון סלטים ופסטות. כלאחר הכל, הדרך היחידה להימנע מאותן תופעות לוואי של אגוזי מלך, הינה להימנע מהם.

אגוזי מלך שחורים

אגוזי מלך שחורים הם כבר סיפור אחר. התרכובת הפעילה שלהם, ה- juglone, שהוא רעלן טבעי, העלול לפגוע בדנ"א ובפיברובלסטים, שהם התאים המייצרים את הקולגן. עם זאת, ה- jugloneנמצא בעיקר בשורשים ובקליפת אגוזי המלך השחורים, מה ששם דגש לגבי ביצוע ההכנות הנכונות.

צריכה מוגזמת של אגוזי מלך שחורים, עלולה לגרום לשלשול או לקיבה רכה. כמו כן, צריכתם בזמן ההריון, עלולה לגרום תיאורטית למומים מולדים, או להשפעה שלילית על גדילת העובר, או לגרום פוטנציאלית להפלות. מלבד זאת, הם בטוחים לצריכה בצורה מתונה, בדיוק כמו יתר הזנים.

תופעות הלוואי של אגוזי מלך ירוקים

אגוזי מלך ירוקים, הם אגוזים שטרם הבשילו ושנקטפו מוקדם ולכן הם ירוקים. הצבע מתחיל להתכהות מיד לאחר שקוטפים אותם מהעץ. אגוזי מלך ירוקים מהווים מעין ממתק רוחני, כגון: להכנת ליקרים. הם משמשים גם להכנת ריבות בשיטה המסורתית הישנה, מלפפונים חמוצים ולהוספת טעם לוודקה ולתרופות ביתיות.

אזהרה: אגוזי מלך ירוקים, אסורים לצריכה ישירה, אלא רק להוספת טעם וערכים אחרים כתוספת לליקרים ולהענקת צבע.

בצריכה מתונה, אגוזי המלך מהווים חלק לגמרי בריא מהתזונה. הם מכילים חומרים מזינים רבים, כך שאין להתעלם מהם! הגיוון באמצעותם את הארוחות, יביא לתוצאות הטובות ביותר.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

אדם מתעורר באמצע הלילה
נפש

מתעוררים באמצע הלילה ומתקשים לישון? אלה הסיבות האפשריות

באיזו תדירות כדאי לעשות קקי?

סימנים שהגוף זקוק לניקוי רעלים

10 סימני אזהרה שמאותתים על כך שהגוף זקוק לניקוי רעלים

זה מה קורה בגוף כשמפסיקים לשתות מתוק

8 דברים שקורים בגוף, כשמפסיקים לשתות משקאות ממותקים

באותו נושא