בריא לדעת
Search
Close this search box.

9 גורמים אפשריים לכאבי גב שמופיעים בשעות הלילה: האם יש מקום לדאגה ?

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

כאבי גב בלילות, יכולים להיגרם בגלל תנוחת גוף לא טובה במהלך היום, או במהלך השינה, בגלל הליכה על עקבים גבוהים, או אפילו בגלל שינה על מזרן מאד רך או מאד קשה. כאבים כאלה בדרך כלל באים על פתרונם לאחר מנוחה ואמצעים תרופתיים. גם הריון עלול לגרום לכאבי גב, שנפתרים לאחר הלידה. עם זאת, אם הכאב אינו עובר, יש לעבור בדיקות, כדי לשלול אבנים בכליות, אנדומטריוזיס, דלקת מפרקים בעמוד השדרה, גידולים בעמוד השדרה, או סרטן באיברי הבטן.

הגורמים לכאבי גב בלילות

  • שינה על מזרן מאד רך או מאד קשה.
  • תנוחה לא טובה.
  • הליכה על עקבים גבוהים.
  • אבנים בכליות.
  • דלקת ספונדיליטיס
  • גידולים בעמוד השדרה.

במסגרת ההכנות למנוחה לאחר יום עבודה קדחתני, האם כאבי הגב מציקים לכם? אתם לא לבד. אנשים רבים מייחסים את כאבי הגב החריפים שלהם ללילות רבים ללא שינה. אם אתם תוהים למה הכאבים הללו מציקים רק בלילות, ישנם 9 גורמים אפשריים העומדים מאחורי זה, החל מהקל אל הכבד.

מזרן לא טוב

אם אתם מגלים שאתם מתעוררים כל פעם באמצע הלילה בגלל כאבי גב, יתכן והאשם הוא במזרן. האם גופכם שוקע בו עמוק? או האם אתם מרגישים כאילו ואתם ישנים על אבנים? מזרן רך מדי, או נוקשה מדי, יכול להיות דבר בעייתי.

השעות הארוכות שבהן יושבים או עומדים, או מבצעים פעולות אחרות, כגון פעולות הרמה או נהיגה, במהלך היום, משפיעים על עמוד השדרה. כשאתם ישנים על מזרן רך, היעדר התמיכה שעמוד השדרה צריך, מותיר את הגוף בזווית לא טבעית ומונעים את מנוחת השרירים, מה שמגביר את הכאבים.

מצד שני, השינה על מזרן מוצק, עוזרת לעמוד השדרה למצוא את התנוחה הנכונה בעת מנוחה. מחקר גילה שמזרנים מוצקים, מצמצמים את כאבי הגב אצל מטופלים, הסובלים מכאבי גב תחתון לא ספציפיים, וכרוניים (כאב גב שלא נגרם כתוצאה ממחלה). עם זאת, אם המזרן נוקשה מדי או לא אחיד, זה עלול לגרום לכאבי גב במהלך הלילה.

תנוחה לא טובה במהלך השינה

אם המזרן מתאים, יש לבחון את תנוחת השינה. להלן תנוחות השינה האידיאליות. האם אתם מאמצים אותם כשאתם ישנים?

שינה על הגב: כדאי לתחוב כרית מוצקה מתחת לברכיים, כדי לשמור על העקומה הטבעית של הגב התחתון, התומכת בעמוד השדרה. העקומה הטבעית של הצוואר ויישור הכתפיים, הצוואר והראש, אמורים להיתמך באמצעות הכרית שמתחת לראשכם.

כתבות שבריא לדעת
ניקוי רעלים מהגוף

8 דרכים יעילות לניקוי הגוף מרעלנים

איך להרגיע סטרס

איך להוריד סטרס (תוך פחות מחמש דקות)

השינה על הבטן: אפשר לשמור על עמוד השדרה בצורה טובה יותר כשהוא ישר, בכך שמניחים כרית שטוחה תחת הבטן ואגן הירכיים. יש להשתמש בכרית שטוחה, כדי שתתמוך בראש, או ללא כרית בכלל.
שינה על הצד: יש לתחוב כרית מוצקה בין הברכיים, כך שהצד העליון של הרגליים לא יזיז את עמוד השדרה מצורתו הישרה. בדרך זאת, המתח המוטל על עמוד השדרה מצטמצם גם כן. כמו כן, יש לכפוף את הברכיים לאט כלפי החזה.

אם אתם כבר סובלים מכאבי גב, יש למלא את המרווחים שנוצרו בין הגוף ובין המיטה, תוך שכיבת פרקדן, באמצעות הכנסת כריות קטנות לאותם מרווחים. כשמסתובבים לתנוחה שונה במיטה, יש להניע את הגוף כולו כיחידה אחת, מבלי להסתובב ולסובב את הירכיים.

הימצאות בתנוחה/יציבה לא טובה במהלך היום

האם אתם נמצאים בתנוחת רכינה במהלך היום מאחורי שולחן הכתיבה שלכם? תנוחה כזאת גורמת להטיית אגן הירכיים, וכתוצאה מכך, זה מפעיל השפעה ישירה על התעקמות עמוד השדרה. כשנמצאים בתנוחה שאינה טובה על בסיס יומי, מבנה הגוף משתנה לאט לאט ומסתגל לכך, מה שגורם לתנוחה לקוייה ולכאבים.

אם האגן נמצא בתנוחה טבעית, קל יותר לעמוד השדרה להחזיק עצמו בצורה ישרה. תנוחת ישיבה נכונה, מקלה על הגב ועל הכאבים. יש לנסות ולשנות את התנוחות הללו, וזאת כדי להקל על כאבי הגב, ולהימנע מהם בעתיד, כדלקמן:

  • יש לשבת על הכיסא כשהגב בתנוחה יציבה ולהניע אתו קרוב לשולחן הכתיבה, כדי לשמור על הקשר בין גב הכיסא ובין הגב. בכך יופעל לחץ על הגב והכתפיים, שישמור על עמוד שדרה טבעי, ועל העקומה הפנימית של עמוד השדרה.
  • יש לוודא שהגב העליון ישר, הכתפיים נינוחות והברכיים גבוהות מעט מהירכיים.
  • יש להשאיר את הרגליים במצב שטוח על הרצפה.
  • יש להימנע מישיבה מתוחה למשך זמן ארוך. יש לעמוד ולהתנועע מסביב, מדי שעה, כדי למתוח את השרירים ההדוקים ולתת להם הזדמנות להירגע.

ההליכה על עקבים גבוהים

ההליכה על עקבים גבוהים, היא גורם נפוץ לכאבי גב, מאחר והעקבים מוציאים את שרירי ומפרקי הגוף מהאיזון. רצועות שרירי כף הרגל מתחברים עם מפרקי הרגל לשריר האחורי שבין הברך לקרסול, שבתורו מתחבר למיתר הברך המחובר לאגן הירכיים. ההליכה על עקבים גבוהים משנה את מרכז הכובד של הגוף הקדמי, ומאלצת את הגב לעבור לצורה של קשת, מה שבסופו של דבר גורם לכאבי גב מאוחר יותר ביום, או בלילה.

הריון

אם הינך בהריון, תוכלי לשייך את כאבי הגב שהינך סובלת מהם בשעות הלילה, לשינויים החלים בגופך. בסקר שנערך על 20 נשים בהריון, נמצא ש-56 אחוזים מהן סבלו מכאבי גב תחתון במהלך ההריון. כמו כן, נמצא שאצל כשליש מהנשים, הכאב התגבר במהלך הלילה ומפריע לשנתן. כאבי גב במהלך ההריון, נגרם בגלל התרחבות הוורידים באגן וברחם, וכתוצאה מכך נוצר לחץ המופעל על הוריד החלול, שנושא את הדם ללב, ובמיוחד בלילה, כשהאשה שוכבת פרקדן. לנשים בהריון מומלץ ללבוש בגד תומך צמוד ולישון על צד שמאל של הגוף. הכאב חולף לאחר הלידה.

אבנים בכליות

אבנים בכליות הם משקעים קשים של סידן, מינרלים וחומצות מלחים, שנוצרו בריכוזי דרכי השתן. הם גורמים לכאבים כשהם לוחצים על דרכי השתן, ומפריעים לזרימת השתן. הכאב בדרך כלל מחמיר בלילה, או בשעות הבוקר המוקדמות, ויתכן שזה בגלל יציאת שתן נמוכה במהלך הפעמים הללו.

דלקת חוליות מקשחת

זהו סוג של דלקת פרקים המשפיעה על עמוד השדרה ולפעמים גם על מפרקים נוספים. המחלה גורמת לדלקת בין עצמות עמוד השדרה ובמפרקים שבין עמוד השדרה ואגן הירכיים. הסימפטומים כוללים כאבים ונוקשות בגב התחתון ובישבן. הכאב עלול להיות כל כך חמור, עד כדי אי יכולת לישון. הסימפטומים של ה-AS, הם בדרך כלל קשים ומפוזרים, כשהכאבים והנוקשות מחמירים בשעות הבוקר ובשעות הלילה.

האם הכאבים שלכם עוברים לאחר מנוחה? זהו גורם קריטי שחשוב לשים לב אליו, ויכול לעזור לכם להעריך אם כאבי הגף הם מכאניים (שנגרמו על ידי תנוחה או תנועת גוף לא נכונה), או לא מכאניים (שנגרמים בגלל דלקתיות). אם אתם נחים מספיק, הכאב המכאני יעבור. כאב שאינו מכאני, לא יעבור לאחר מנוחה.

 

גידולים בעמוד השדרה

רוב מקרי הכאב שמופיעים בגב, אינם נגרמים בגלל גידולים בעמוד השדרה, אך כאבי גב הם סימפטום שממנו יסבלו 90 אחוזים מהחולים הסובלים מגידולים בעמוד השדרה, ומה שעלול להשפיע על המבנה שלו, ועל עמוד השדרה בכלל. הסימפטומים השכיחים כוללים כאבים בגב התחתון או באמצע הגב, שמחמירים כששוכבים פרקדן. הכאב מופיע בדרך כלל בלילות ומחמיר עם ביצועה של פעילות גופנית. אם הגידול נמצא באמצע או בחלק התחתון של עמוד השדרה, מלבד הכאב שחשים, מופיעה חוסר תחושה או חולשה בשרירי הרגליים, כמו גם מרגישים חוסר, או שינויים בתפקודי המעיים.

סרטן

כאב בגב התחתון, שלא ניתן לאתר במדוייק, עלול להיגרם בגלל סרטן בקרביים, או סוגי סרטן שונים באיברים הפנימיים, כגון הלבלב, התריסריון, המעי הגס, סרטן הרחם, צוואר הרחם והשחלה. הסימפטומים כוללים כאבי גב, מבלי שתופיע הקלה עם המנוחה, והכאב עלול להתעצם בשעות הלילה.
כאב לא מכאני כזה, שממשיך להתמיד, למרות נטילת התרופות והשינויים בפעילות, עלול לעורר חשד לקיומו של סרטן.
יש לזכור – כאבי גב שלא משתפרים בעקבות שינויים בתנוחה, דורשים התייעצות מיידית עם הרופא.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

7 סיבות אפשריות להזעות מטרידות בלילה

9 דרכים יעילות לנקות את הרעלים מהגוף

7 סימנים נפוצים שאתם נמצאים בחשיפה גבוהה מדי לעובש

5 סיבות לכך שנשים מתאהבות בבחורים הלא הנכונים

באותו נושא