בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

9 דרכים קלות כדי להגן על העיניים מפני נזק יומיומי

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

העיניים שלכם הם חלק חיוני מהגוף, וחשוב לשמור גם על בריאותם. כמה טוב תראו זה לא לגמרי בשליטתכם אבל יש דרכים מסוימות להגן על ׳החלונות׳ שלנו לעולם. בצעו את הדרכים הפשוטות האלו כדי לשמור על בריאות העיניים, אפי׳ בגיל הזהב.

1 חבשו משקפי שמש

זוג משקפי שמש נחוצים, לא רק כדי להראות מגניב. רכישת הזוג הנכון יכול גם להגן על העיניים מפני קרינה אולטרה סגולה ומזיקה של השמש (UV). אגודת האופטמטריסטים האמריקאית מדגישה את החשיבות להשתמש במשקפי שמש עם הגנת UV כדי למנוע בעיות ראיה בעין.
חשיפה לUV לטווח קצר, אפי׳ לכמה שעות, יכולה לגרום לאנשים מסוימים לחוות אפקט המכונה ״כוויות שמש של העין״ ,התסמינים כוללים עיניים אדומות, רגישות יתרה לאור, ודמעות יתר. עם זאת מצב זה לא גורם נזק קבוע לעיניים.
מצד שני, חשיפה לטווח ארוך עלולה לגרום למצבים חמורים יותר העלולים לגרום לקטרקט, ניוון מקולרי הקשור לגיל (מחלת עיניים שבה נפגע תפקודם של תאים קולטים אור והאפיתל הצבעני באזור מרכז הראייה) ואפי׳ לסרטן העין.
קנו משקפי שמש שביכולתם לחסום 99-100 אחוזים מקרני הUV ולסנן 75-90 אחוזים מהאור הנראה. שימו לב שמסגרת המשקפיים יושבת קרוב לעיניים ומתאימה לצורת הפנים שלכם כדי למנוע חדירת קרני UV מכל הכיוונים.

2 הפחיתו שימוש יתר במכשירים אלקטרוניים

בעבודה או בבית, רובנו בסופו של דבר מוצאים את עצמנו בוהים במסכי טלפון, בטלוויזיה, או במחשב רוב הזמן . שימוש יתר במכשירים אלו גורם לעיניים להיות חשופות לאור כחול. הרבה מאיתנו חשים חוסר נוחות כאשר אנו צופים במסך כל שהוא יותר מידי, וזה גורם לנו ליובש ועייפות בעיניים. תופעה זו נודעת כ׳עייפות עיניים דיגיטלית׳. אור כחול לא משפיע רק על העיניים, אלא חשיפת יתר יכולה להשפיע גם על מחזור השינה ולגרום לכם קושי להירדם בלילה.
הדרך הקלה להימנע מעייפות בעיניים עקב חשיפה לאור הכחול זה לעשות את חוק ה20-20. מה זה אומר ? במהלך צפייה במסך כל שהוא, כל 20 דקות עצרו לרגע, ומקדו את העיניים בחפץ מסוים שנמצא במרחק של כ600 סנטימטר למשך כ20 שניות. זה יכול לספק הקלה מהעייפות של העיניים.

3 אל תשפשפו את העיניים

אם נכנס לכם גורם חיצוני לעין, כמו אבק למשל, זוהי תגובה טבעית לשפשף את העיניים כדי להיפטר מתחושת הגירוי. שפשוף העיניים יוצר תחושה טובה, אבל שפשוף כרוני הוא למעשה מזיק לעיניים. זה יכול לגרום להחלשה ועיוות של הקרנית – החלק הקדמי והשקוף של העין שמכסה את הקשתית והאישון. זה יכול לגרום גם לנזק לעור מסביב העיניים, כולל העפעף ולאבד להם את הגמישות . אם שכחתם לנקות את הידיים לפני מגע עם העיניים זה יכול לגרום לזיהום בעין.
אז אם אתם רוצים לשפשף את העיניים, עשו את זה בעדינות. לדוגמא, כמות הלחץ שיש להחיל, צריכה להיות שווה לכמות הלחץ שאתה משתמש כדי לנקות את הפנים במטלית או להתייבש במגבת .
שפשוף יותר מדי חזק של העיניים עד שרואים כמו אור אבל לא רואים שום דבר, הוא גם בהחלט רע לעיניים.

4 השתמשו בטיפות עיניים ללא חומרים כימיים

אם אתם סובלים מיובש או אדמימות בעיניים, הדרך הקלה והמהירה כדי לחוות הקלה היא לשים טיפות עיניים. למעשה, הרבה אנשים ׳רצים׳ ישר לשים טיפות עיניים כי זה זמין וקל ואפי׳ לא צריך בשביל זה מרשם רופא.
למרות זאת, שימוש בטיפות עיניים, במיוחד אלו שמכילים כימיקלים, יכול יותר להזיק מאשר להועיל. הרבה מרכיבים מוכנסים לתוך טיפות העיניים, כולל חומרים משמרים שמאריכים את חיי המדף של התכשיר. אותם כימיקלים עלולים להגביר את הגירוי בעין ולגרום לנזקים שונים. לפעמים אם פיית הבקבוק באה במגע עם משטחים אחרים זה עלול לגרום לזיהום אשר יכול באופן זמני לטשטש את הראיה.
בנוסף, שימוש בטיפות עיניים שעבר עלהים התאריך הוא אסור בהחלט, מאחר שזה יכול לגרום לזיהום בעיניים.
לפני שימוש בטיפות עיניים, עדיף לדבר עם רופא עיניים כדי לבדוק מה אפשר לעשות כדי להקל על עיניים יבשות או אדומות.
לפני רכישת טיפות עיניים, כדאי לקרוא את התווית בזהירות.

5 המנעו ממוצרי איפור שפג תוגפם

כתבות שבריא לדעת
דלקת ריאות

התרופות הביתיות להקלה על דלקת ריאות

היתרונות של זרעי צ'יה

היתרונות הבריאותיים של זרעי צ׳יה

מוצרי האיפור שבהם אתן משתמשות סביב העיניים משחקים גם תפקיד חשוב בבריאות העין. שימוש במייק-אפ באיכות גרועה, או גרוע מזה, מייק-אפ פג תוקף, גורם לגירוי, יובש, ודלקת הלחמית (הלחמית היא קרום שקוף המצפה את לובן העין ואת החלק הפנימי של העפעפיים). עם זאת חושב לנקוט משנה זהירות גם עם איפור תקין.
שטפי את הידיים ביסודיות לפני שימוש במוצרים לפנים והעיניים.
שימו לב לתוקף של המוצרים .
הימנעי משיתוף מוצרי איפור עם אחרות, כדי למנוע זיהומים.

לא פחות חשוב זה להסיר את האיפור לפני השינה. הרבה מהנשים מרגישות אשמות כשהם נרדמות עם המייק-אפ, ולא לחינם, כשמסירים את המייק-אפ לפני השינה זה עושה טוב לא רק לעור אלא גם לעיניים.

6 הפסיקו לעשן (ואל תתחילו אם אינכם מעשנים)

עישון הוא הרגל רע ומזיק לבריאות, וגורם למחלות לב, שבץ, וסרטן. אבל אנשים רבים סובלים יותר מזה במיוחד אם הם מעשנים הרבה זמן. זה יכול לגרום יותר נזק לבריאות כולל לעיניים.
מחקרים מראים כי עישון מעלה את הסיכון לניוון רשתית. עישון הוא התמכרות גם פיזית וגם מנטלית, מה שעושה את זה מאוד קשה להפסיק אותו בן לילה. אם אתם מתכננים להפסיק, כדאי שתפעלו לפי התוכנית הבאה :
קבעו זמן להתחלת הגמילה.
ספרו לחברים, משפחה, ועמיתים לעבודה שאתם מתכננים להפסיק לעשן.
צפו את האתגרים שאיתם תתמודדו במהלך הגמילה ותכננו דרכים להתמודד איתם.
אל תשאירו שום מוצרי עישון בבית, ברכב ובעבודה.
התייעצו עם מישהו מוסמך שיעזור לכם להיגמל בקלות ולגרום לכם לבטוח בעצמכם.

7 הגנו על העיניים עם משקפי הגנה

הסביבה הביתית נראית כמקום הבטוח ביותר והכי פחות מאיים. עם זאת סקרים שנעשו דיווחו כי איזורים מסוימים בבית כמו החצר או הגאראג׳ הם האתרים הנפוצים ביותר עבור פציעות עיניים חמורות.
מוצרי ניקוי כמו אקונומיקה, כיסוח דשא, בישול מאכלים שיכולים להתיז שמן, או חפצים חמים שנמצאים ליד הפנים כמו ברזל לדוגמא, וגם קידוח הן חלק מהפעילויות שיכולות לגרום נזק לעיניים בבית.
כדי למנוע גירוי או פציעה אפשרית בעיניים, זה חשוב לחבוש משקפי מגן. זה יכול להראות כמו אמצעי זהירות מיותר, אבל עדיף זהירות יתר מאשר פציעה, במיוחד אם אתם עומדים לעשות משהו שאתם לא מאומנים לעשות.

8 הסירו עדשות מגע לפני השינה

עדשות מגע הם מושלמות כדי שתראו מושלם במסיבה או אירוע. הם מגיעים בצבעים שונים, ואתם יכולים להראות מושלם ולהרגיש טוב כלפי עצמכם. תהיה הסיבה אשר תהיה שבגללה אתם משתמשים בעדשות מגע, חשוב להסיר אותם לפני השינה.
במהלך היום, העיניים באות במגע עם מס׳ גירויים ,והעדשות נהפכות לקרקע פורייה לבקטריות ולכן חשוב להסירם לפני השינה.
עדשות מגע גם גורמות לפחות חמצן זמין ושינה עם העדשות עלולה לגרום ליובש ,גירויים, וזיהום בקרנית.

9 בקרו את רופא העיניים באופן קבוע

אתם יכולים לחשוב שהראיה שלכם בסדר גמור ושהעיניים בריאות כי הן לא גורמות לכם שום בעיה.
אבל, הדרך היחידה לדעת את זה בוודאות היא לבקר את רופא העיניים ולעשות בדיקה. הרבה אנשים, במיוחד ילדים, אינם מבינים שהם יכולים לראות טוב יותר עם משקפיים ,עד שמציעים להם את הפתרון הזה. לכן חשוב להבדק אצל רופא כדי לראות אם יש בזה צורך.
בנוסף, מחלות עיניים נפוצות כמו גלאוקומה, מחלת עיניים סוכרתית, וניוון מוקולרי, לעיתים קרובות אינם מראות שום תסמינים בשלבים הראשונים של המחלה. לכן טיפול טוב מלכתחילה עשוי להפחית את השפעתם על הראייה.

אפי׳ אם ההיסטוריה המשפחתית בבריאות העין אינה טובה , שמירה על הגיינה טובה בעיניים כמו הדרכים שהזכרנו כאן יכול לעזור להגן עלהים מפני נזק מוקדם.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

"צמיגים"? 7 דרכים שמראות איך להיפטר מ"הצמיגים"

אבטיח עוזר לרדת במשקל

נמצאים בדיאטת הרזייה? נסו את הפירות הללו הכוללים מעט הקלוריות

מאכלים שגורמים לדלקות

6 מזונות אשר גורמים לדלקת בגוף

הרגלים שמונעים דימנציה

ההרגלים היומיומיים שמחזקים את בריאות המוח ועוזרים במניעת דמנציה

באותו נושא