בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
תופאות לואי של מוצץ לתינוק

5 תופעות הלוואי של מתן מוצצים לתינוק

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

המוצץ הוא אחד הפריטים שנמצאים ברשימת הקניות לקראת הלידה. הוא מרגיע את רוב התינוקות תודות לעוררות רפלקס המציצה. אין כל ספק כי מדובר באחד ממוצרי התינוקות הנפוצים ביותר אך השאלה היא האם הוא בטוח ומה יכולות להיות תופעות הלוואי שלו.

אז נתחיל מכך שבשימוש לא ראוי, המוצץ עלול להוות סכנה של ממש, אך מעבר לכך הוא יכול להביא את כל אחת מתופעות הלוואי המצורפות בכתבה.

 

1. זיהומים בחלל הפה

שימוש במוצץ לתינוקות עלול להוביל לזיהומים בפה. המוצץ דומה מאד למברשת השיניים מבחינת המגע שלו בחייך ובחלל הפה, רק שבניגוד למברשת הוא נמצא בפה לאורך זמן רב במהלך היום. המגע האוראלי המתמיד עשוי להקל על התפתחות חיידקים וניקוי לא ראוי של המוצץ עלול להוביל לזיהומים בחלל הפה.

כדי להימנע מתופעה זו יש להקפיד על ניקוי קבוע של המוצץ על פי הוראות היצרן וככל האפשר להעדיף שימוש במוצצי סיליקון על פני לטקס כיוון שאלו חשופים יותר לזיהומים.

 

2. בעיית הנקה

אחת ולתמיד כדאי להגיד כי שימוש במוצץ עלול להוביל לבעיות הנקה ובמיוחד כשהשימוש מתחיל בימים הראשונים לאחר הלידה ולפני שההנקה מתבססת. חשוב להבין כי מציצת מוצץ שונה לחלוטין מיניקה ותינוקות בני יומם עלולים לבלבל בין שתי הפעולות ולבחור בזו הפשוטה יותר (מציצה), מה שמוביל לפגיעה בהנקה.

כדי להימנע מפגיעה בהנקה וקיצור ההנקה יש לנסות להימנע ממתן מוצץ בימים הראשונים לאחר הלידה. במידה והתקבלה ההחלטה כן לתת מוצץ אפשר לחכות איתה לאחר ביסוס ההנקה.

 

3. סכנת חנק

על מנת למנוע את היעלמות המוצץ בוחרים הורים רבים להצמיד לו שרשרת או כל אמצעי שניתן לחברו בסופו של דבר לתינוק. אין כל ספק כי אף אחד לא רוצה שהמוצץ יעלם פתאום ובמיוחד לא במקום הומה, אך יש לזכור כי כל קשירה סביב הצוואר ואפילו היד של התינוק, עלולה להיות מסוכנת.

כתבות שבריא לדעת
דרכים ליהרדם מוקדם

6 צעדים פשוטים שיגרמו לכם ללכת לישון מוקדם

אכילה מהירה

9 הרגלים לא בריאים שגורמים למחלות והשמנה

הדרך להימנע מסכנת חנק היא פשוט להימנע מאלתורים ובמקרה של קליפסים ותוספים יש לבחור רק במוצרים אשר אושרו לשימוש בתינוקות על ידי מכון התקנים.

 

4. בעיית דיבור

שימוש במוצץ עשוי להשפיע על הדיבור בהמשך הדרך. כמובן, תינוקות לא מדברים, אך ילדים שממשיכים להשתמש במוצץ לאחר גיל שלוש ואפילו ארבע, עלולים לפתח בעיות דיבור. הסיבות לכך הן בין היתר פגיעה בחלל הפה וצמיחה לא תקינה של השיניים.

במקרה של שימוש במוצץ יש לפעול כדי להיפרד ממנו מוקדם ככל שניתן. אם הילד ממשיך להשתמש במוצץ כדאי לצמצם את השימוש בו ולהיות במעקב התפתחות חלל הפה.

 

5. התפתחות עששת

קשה לדמיין איך תינוק יכול לפתח עששת אך כדאי לזכור כי לרוב, תינוקות שמקבלים מוצץ בינקות ימשיכו איתו חודשים ולעתים אף שנים. לאחר יציאת השיניים מתחיל הסיכון להתפתחות עששת וזאת בשל הזיהומים השונים שהוא יכול להביא, יצירת רוק מתמיד בפה ושימוש בו לאחר האוכל ללא צחצוח שיניים.

הפתרון הטוב ביותר שיכול להוביל להפחתת התפתחות עששת הוא להימנע ממוצץ או לפחות להימנע ממנו לפני גיל שלוש. נציין כי ההשפעה של המוצץ גדולה יותר לעומת מציצת אצבע.

 

האם יש להימנע לחלוטין ממתן מוצץ לתינוק?

התשובה לכך אינה מוחלטת. לצד התופעות השליליות השונות כדאי לזכור כי ישנם לא מעט תינוקות אשר נרגעים בקלות ומוצאים נחמה תודות למוצץ. אם החלטתם לתת מוצץ לתינוק, ההמלצה שלנו היא לנסות לדחות את התחלתו לשלב בו ההנקה מבוססת, להיפרד מהמוצץ לפני גיל שלוש.

כמובן נמליץ להשתמש תמיד רק במוצץ ומוצרי תינוקות משלימים שנבחנו, קיבלו אישור ממכון התקנים ולהשתמש בהתאם להמלצות החברה.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

מזונות משביעים
תזונה

15 מזונות ממלאים ובריאים שמגבירים את תחושת השובע

סימנים שהגוף זקוק לטיפול

10 סימני אזהרה שדורשים בדיקה מעמיקה

איך הרגשת השחיקה פוגעת בכם בלי שתדעו

היתרונות של שמן אורגנו

אלו התכונות הבריאותיות המיוחדות שיש לשמן אורגנו

באותו נושא