בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
היתרונות של מקלחת קרה

8 סיבות מפתיעות שישכנעו אתכם לעשות מקלחת קרה

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

בעוד שרוב האנשים לא מעלים בדעתם להתקלח מקלחת קרה כשהם קמים מהמיטה בבוקר, אפשר להפיק מכך הרבה יתרונות בריאותיים. מקלחות קרות עוזרות להגביר באופן כללי את הבריאות הנפשית והפיזית בכך שזה מחזק את כוח הרצון ואת תגובת מערכת העצבים.

כשעושים מקלחות קרות באופן קבוע, אפשר להבחין שחלים שינויים דרמטיים במערכת החיסון, הלימפה, מחזור הדם והעיכול בגוף. זה אולי נשמע רעיון מטורף להתקלח במקלחת קרה כקרח, אבל אולי כדאי לנסות את זה אחרי ששומעים על היתרונות המדהימים שיש לכך על הגוף והנפש.

מקלחות קרות עוזרות לגוף להתמודד בצורה טובה יותר עם מתחים כשחושפים את הגוף לתנאים קיצוניים, ובנוסף, הם מגבירים את כוח הרצון. מים קרים מסייעים לשיפור מראה העור והשיער בכך שזה מקטין את גודל הנקבוביות ומצמצם את גירוי זקיקי השיער. מקלחת של מים קרים עוזרת גם להתעורר בבוקר, שאולי אחר כך לא תרצו לשתות יותר קפה!

להלן שמונת היתרונות הבריאותיים שיש למקלחת קרה:

מגבירה את זרימת הדם במערכת הלימפה

מערכת הלימפה מורכבת מכלי דם שעוברים בכל הגוף ומסייעים בסילוק הפסולת והחיידקים מתאי הגוף. מאחר ומערכת הלימפה עוזרת לגוף לנקות את עצמו, עומס יתר של רעלים עלול לשבש את המערכת העדינה הזו. בעולם של היום הרבה אנשים לא עושים מספיק פעילות גופנית, אבל נוזל הלימפה דורש תנועה כדי לנקות את הרעלים. אורח חיים בישיבה מאפשר הצטברות של רעלים כשהנוזל נשאר בגוף, מה שעלול לגרום לכמה מחלות.

בעוד שהדם נשאב בגוף באופן רציף על ידי הלב, למערכת הלימפה אין את הפונקציה וזאת, ולכן זה דורש תנועה גופנית כדי שתתפקד כראוי. כאן נכנס התפקיד של מקלחת קרה. המים הקרים עוזרים לכווץ את כלי הלימפה, מה שגורם למערכת הלימפה לשאוב את נוזלי הלימפה בכל הגוף, ובכך הפסולת מסולקת. מקלחות קרות מחזקות גם את מערכת החיסון של הגוף מאחר ותאי הדם הלבנים עוזרים להרוס את כל הרעלים שבנוזל הלימפה.

שיפור מחזור כלי הדם והלב

מקלחות יכולות לעזור לשפר את זרימת מחזור הדם. בעוד שרוב האנשים מייחסים את הפעילות הגופנית והתזונה לזרימה טובה יותר של הדם, לטבילה במים קרים יכולה להיות אותה השפעה. מחזור לקוי של זרימת הדם על ידי הלב וכלי דם גורם לדם להאט את הקצב ולהתעבות, מה שעלול לגרום לעומס על הלב. אם לא מתקנים מצב כזה, זה עלול בקלות לגרום להתקף לב או שבץ. עם זאת, על ידי האצת זרימת הדם, הדם יכול לזרום טוב יותר בכל הגוף ולעזור להאיץ את חילוף החומרים.

מעצם הטבילה במים קרים, הדם ממהר לזרום מיד לאיברים החיוניים כדי להגן עליהם מפני שינויי טמפרטורה קיצוניים. לאחר מכן, הלב חייב לשאוב את הדם דרך כלי הדם ולהזרים אותו לאיברים החיוניים בגוף כדי לתת להם חומרים מזינים וחמצן. אם מתקלחים במקלחות קרות באופן קבוע, אפשר להבחין בהבדל ניכר שחל במחזור הדם.
כשחושפים את העור למים קרים, כלי הדם שנמצאים על פני העור מתחילים להתכווץ. זה יכול להסביר מדוע הדם זורם לאיברים החיוניים. מחקר אחד שנערך, גילה שמקלחת קרה לאחר אימון עשויה לשפר את הלחות בגוף על ידי קירורו.

בכך לא רק זרימת הדם בגוף משתפרת, אלא המקלחות הקרות יכולות לעזור גם בהוספת הלחות לגוף.

מפחית את הדלקתיות בשרירים

כולם מכירים את התחושה הכואבת בשרירים לאחר אימון אינטנסיבי. יש אנשים שמשתמשים ברפידות חימום או בעיסויי שמן חמים, אבל מקלחות קרות יכולות גם לעזור להפחית את הדלקתיות. בכל פעם כשמתאמנים, ובמיוחד כשמתחילים, השרירים צריכים להיקרע מעט בכל פעם כשמפעילים עליהם התנגדות כדי לחזק אותם. התהליך הזה מסביר את תחושת הכאב העז שחשים אחרי אימון מפרך.

כתבות שבריא לדעת
היתרונות של זרעי צ'יה

היתרונות הבריאותיים של זרעי צ׳יה

ריח רע מהפה

10 דברים שיפתיעו אתכם שגורמים לריח רע מהפה

עם זאת, מקלחות קרות עוזרות לכווץ את כלי דם, מה שמוריד את הנפיחות והדלקת. ספורטאים מקצועיים רבים עושים אמבטיות במי קרח לאחר אימון, בדיוק מהסיבה הזאת. זה עוזר להוריד את הטמפרטורה בגוף ולהקל על הכאבים. עם זאת, כל אחד יכול להפיק תועלת ממקלחות קרות לאחר אימון גופני או ביצוע מטלות בבית.

מקלחות קרות גורמות יותר לאושר (באמת…)

למרות שמקלחות קרות לא יכולות לרפא דיכאון לצמיתות, הן בהחלט יכולות לעזור עם התסמינים באופן זמני. מחקר משנת 2007 גילה שמקלחות קרות, לצד תרופות מסורתיות כגון כדורים תרופתיים וטיפול, יכולים לעזור ולרומם את מצבי הרוח ולהקל על תסמינים אחרים של דיכאון.

מקלחות קרות יכולות לסייע במצבי דיכאון, מאחר והמים הקרים מפעילים נוירו-טרנסמיטורים משפרי מצב רוח שיכולים להגביר את רמות האושר. מחקר נוסף גילה כי אחרי ארבעה חודשים של שחייה במים קרים בחורף, הנבדקים הרגישו נמרצים ופעילים יותר מקבוצת הביקורת.

שינויים מועילים נוספים באורח החיים כדי לעזור בדיכאון:

  • שינויים בתזונה. צריכה של מזון מלא ותזונה צמחית יכולים לסייע באיזון הכימיקלים במוח הגורמים לתסמיני דיכאון.
  • שינה מספקת. חוסר שינה עלול לגרום בקלות למצבי רוח עצבניים ולתסמיני דיכאון. נא הקפידו לישון לפחות 7-8 שעות בכל לילה.
  • שתיית מספיק מים. אנשים רבים סובלים מהתייבשות כרונית, מה שאומר שלמוח חסר מספיק חמצן ועלול לגרום למצב רוח ירוד. נסו לשתות ביום לפחות ליטר מים.
  • גם אם יש לכם זמן פנוי ביום של 15 או 30 דקות, נסו להסתובב בסביבה שלכם או לצאת לריצה מהירה. פעילות גופנית עוזרת לשחרר אנדורפינים שמשפרים את מצב הרוח.
  • תרגול נשימות עמוקות, יוגה או מדיטציה. אנשים רבים נושמים בצורה רדודה ומהירה מדי, מה שמגביר את החרדות והמתח. מומלץ להקפיד ולהקדיש חלק מהבקרים לטיפול עצמי בעזרת נשימות עמוקות או טכניקת הרפיה אחרת. זה יעזור לכם לשמור על הלך רוח רגוע, על ריכוז ותחושה של אושר לאורך כל היום!

אנחנו ממליצים על אפליקציית המדיטציה ← לנשום

סיוע בירידה במשקל

מאחר ומים קרים עוזרים להמריץ את זרימת הדם, הם יכולים להגביר את חילוף החומרים, מה שבהכרח יסייע לירידה במשקל. כשהגוף קר, הוא חייב לעבוד הרבה יותר קשה כדי לחמם את עצמו. כמו כן, מקלחות קרות עוזרות לעורר סוג מסוים של שומן בגוף שמזרז את הירידה במשקל.

חוקרים גילו שמקלחת קרה מעוררת את השומן החום שמופעל בטמפרטורות קפואות. שומן חום עוזר לסלק שומן לבן מסוכן המצטבר סביב האיברים והמותניים. מקלחות קרות יכולות בקלות לספק אורח חיים בריא כדי להגביר את מאמצי הירידה במשקל.

לשיפור בריאות השיער והעור

אם סובלים משיער יבש או מעור יבש באופן כרוני, מקלחות קרות יכולות לעזור לגרום להם להיראות שוב חיוניים ובריאים. מים קרים מצמצמים את גודל הנקבוביות, ממצקים את העור ומצמצמים את מספר השמנים שהעור מייצר בטמפרטורות חמות. מקלחות חמות מגרות את העור ומייבשים אותו, מה שגורם לו לאבד את הלחות שלו. המים הקרים עוזרים לעורר זקיקי שיער, מה שמגביר את החיוניות ואורך השיער.

זירוז תגובת הקירור של הגוף

אם אתם לאחר אימון בחדר כושר או עבודה בגינה, התחושה של מקלחת מרעננת תהיה דבר מדהים על העור. רופאים ממליצים לטבול את הגוף במים קרים אם סובלים מהתחממות יתר או ממכת חום, מאחר וזה מוריד מיד את טמפרטורת הגוף.

להורדת כאבים ונפיחות

אם נקעתם פעם את הקרסול או שברתם עצם, אתם יודעים איך שקית קרח יכולה לעזור עם הכאב והנפיחות. מזה עשרות שנים שהרופאים ממליצים להרים את הרגליים ולהניח קרח על האזור שנפגע, כי זה פועל היטב בהקלה על הכאב.

מקלחות קרות פועלות באותה צורה כדי לרפא פציעות, אם כי מומלץ עדיין להשתמש בקרח כתוספת. קרח וטמפרטורות קרות עוזרות לכיווץ כלי דם, מה שמפחית את הדלקת שגורמת לכאב ונפיחות. גם מקלחות קרות יכולות להקהות את קצות העצבים האחראים על העברת אותות הכאב למוח.

מחשבות אחרונות על היתרונות הבריאותיים של מקלחות קרות

מקלחות קרות אולי לא תהיינה פופולריות, אבל יש להן כל כך הרבה יתרונות, ברגע שעוברים את תחושת אי הנוחות וההלם הראשוניים של הגוף. מקלחות קרות יכולות להיאבק בדיכאון, להוריד כאבים ונפיחות, להגביר את זרימת הדם ללב ושל כלי הדם והלימפה ולהפחית את הדלקתיות בשרירים. בנוסף, מקלחות קרות יכולות לסייע בירידה במשקל, להפוך את העור והשיער לבריאים יותר, להאיץ את תגובת הקירור של הגוף ועוד ועוד.

גם אם מתחילים במקלחת מהירה של 3 דקות, מרגישים מיד את היתרונות ובהדרגה מתחילים להיכנס לכושר גופני נפשי שיכול לעמוד בסבל לחשיפה ארוכה יותר.
אם מעולם לא ניסיתם מקלחות קרות ואתם סובלים מדיכאון , אולי נמצאה התרופה שחיפשתם באמצעות מקלחות קרות, שלא לדבר על החיסכון בחשבון המים.

ספורטאים הם אוהדים מושבעים של מקלחות קרות ואמבטיות קרח כדי לעזור לשרירים הכואבים שלהם לאחר משחק קשה או אימון. גם אתם יכולים לקצור את אותם היתרונות.

 

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

2 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
אביחי ממן
לפני 9 חודשים

איזה כיייף שאתם קיימיים

אסתרינה שלוש
לפני 9 חודשים

מעניינת אנסה עוד היום כדי להנות ולהרגיש טוב ובריא.

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

20 עובדות מדהימות על גוף האדם, שלא שמענו עליהן אף פעם

טיפים איך להלבין ולשמור על השיניים

8 עצות שכל אחד יכול ליישם לשיניים בריאות ולבנות יותר

11 דרכים איך להיות תמיד שמחים בסביבת אנשים לא מרוצים

נקניקיות מזיק לבריאות

9 מזונות מפתיעים שנמצאו מזיקים לבריאות שכדאי להימנע מהם

באותו נושא