סימנים שהגוף זקוק למים

10 דברים שקורים בגוף כשחסר לו מים

די מפתיע, אבל ל-25% מהילדים ובני הנוער חסר מים בגוף במהלך היום. רוב הילדים מקבלים את הנוזלים דרך מיצי פירות, משקאות ממותקים ואפשרויות שונות נוספות. מחקר שנערך לאחרונה הראה שזה פשוט לא מספיק; ילדים ובני נוער זקוקים לפחות לשניים עד שלושה ליטר מים ביום, וצריכת ירקות ופירות במהלך היום לא מספיקים וצריך לשתות הרבה מים.
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
לפני שאתה ממשיכים לקרוא, שמרו את מקומכם איתנו בקבוצות הוואטסאפ
קבוצות הוואטסאפ

הבעיה נפוצה יותר כשמדובר באנשים מבוגרים. מחקר שנערך, גילה שמחצית מהמבוגרים לא שותים את כמות המים המומלצת מדי יום. כשלגוף חסר מים, זה עלול לגרום לכמה בעיות, כולל בעיות עיכול, דלקות בדרכי השתן, עייפות, חרדה וערפול מוחי.

המים מהווים 60% מגופנו, 75% מהשרירים ו-85% מהמוח שלנו.  עם זאת, רוב האנשים לא לוקחים את המחסור במים ברצינות. במקום לשתות את מה שהגוף שלנו צריך, שתיה של משקאות אנרגיה, קפה ומשקאות ממותקים אינה עוזרת.

הסימנים להלן יאותתו לכם אם אתם חושבים שאינכם שותים מספיק מים מדי יום.  עמידה על המשמר לגבי הופעתם של התסמינים הללו, תעזור לכם לנקוט בצעדים כדי להבטיח שאתם שותים מספיק ובריאים.

10 סימנים שלגוף חסר מים, שמומלץ לצרוך בהתאם.

1. יובש בעור, בפה ובעיניים.

אם אתם רוצים לדעת שחסר מים בגוף, העור יכול להגיד לכם. התייבשות כרונית פירושה שלא פולטים דרך הזיעה הרבה רעלים כשעוסקים בפעילות גופנית, מה שעלול לגרום לנקבוביות סתומות ולאקנה. יתכן גם שסובלים מעור יבש וסדוק.

התייבשות קורית גם אם לא מייצרים מספיק דמעות. עם זאת, זה עלול להצביע גם על בעיה אחרת בעיניים, ומומלץ לפנות לרופא אם נתקלים בבעייה כזאת. בכל מקרה, אם לא שותים מספיק מים, סובלים מפה ושפתיים יבשות.

2. לא נותנים שתן לעתים קרובות וצבעו צהוב כהה או חום.

אם לא נותנים שתן לעתים קרובות במהלך היום וצבעו כהה, צריך לשתות יותר מים. המים עוזרים לסילוק הרעלים מהגוף ולשמור על תפקוד תקין של הכליות. אם לא שותים מספיק, הרעלים מצטברים בגוף, מה שיגרום לתשישות, ערפול מוחי וסיבוכים אחרים.

בנוסף, יש לשים לב לצבע השתן. צריך לשתות יותר מדי יום אם צבע השתן צהוב כהה או חום. עם זאת, מומלץ שלא לשתות הרבה מים לפני השינה, מה שעלול להעיר אתכם בלילה. צבע צהוב או חום של השתן מאותתים על כך שהגוף מחזיק את המים כדי לבצע פונקציות חיוניות.

כדאי לקחת לעבודה או לבית הספר בקבוק מים למילוי חוזר כי לצרוך את כמות המים הרצויה המומלצת.

3. סובלים מכאבי גב ומפרקים לעתים תכופות.

הסחוס בגוף מכיל כמעט 80% מים, כך שחידוש הנוזלים לאחר הזעה ישמור על העצמות והמפרקים משומנים ובריאים. מים עוזרים להגן על המפרקים והעצמות במהלך פעילויות מאומצות או אירועים בלתי צפויים, כגון בזמן פעילות גופנית או אם נופלים. כאבי גב עלולים לאותת על כך שהכליות אינן פועלות כראוי. אם לגוף חסר מים, כמה מחקרים הראו שזה עלול לגרום לנזק קבוע בכליות.

התייבשות הגוף גורמת להצטברות של חלבוני שריר הנקראים מיוגלובין בכליות, מה שעלול לגרום לאבנים בכליות ולדלקות דרכי השתן.

4. עייפות לעתים תכופות ושינויים במצב הרוח.

המים נושאים את החמצן לגוף, כך שככל ששותים יותר מים, מרגישים יותר מלאי מרץ ועם כוחות מחודשים. עם זאת, אם לגוף חסר מים, הוא פונה לדם כדי להשיג חמצן, מה שגורם לתחושות של התרוקנות ותשישות. כשלגוף חסר חמצן, כל המערכות בגוף מאטות את הקצב כדי לפצות על כך.

באופן בלתי נמנע, מצב הרוח ירוד ומרגישים תשישות, מה שמקשה על ביצוע המשימות הנחוצות במהלך היום. למעשה, מחקרים הראו שצמצום בצריכת המים אצל אנשים שבדרך כלל שותים הרבה מים, גורמת לתחושות של חוסר שביעות רצון וחרדה. עם זאת, הגדלת צריכת המים אצל מי שבדרך כלל שותים מעט מאוד, גורמת לפחות עייפות ובלבול.

5. מרגישים רעבים, אפילו אחרי שאוכלים

רוב האנשים קושרים בין בטן מקרקרת לרעב, אך הצמא מגיע במקור מאותו חלק במוח.  אם לגוף חסר מים, זה עלול להטעות, ואז חושבים שזה רעב, כשבעצם צריך רק כוס מים (או שתיים!). בפעם הבאה כשמרגישים רעב, נסו לשתות מים במקום לאכול. אם הרגע אכלתם משהו, כנראה שזה נובע מהתייבשות. עם זאת, אם הכאב ממשיך, קרוב לוודאי שצריך גם לאכול משהו.

6. יתר לחץ דם

כשלא שותים מספיק מים, הדם הופך להיות סמיך יותר, וכתוצאה מכך זרימת הדם היא יותר איטית ונוצרת  הצטברות של נתרן. התייבשות בשילוב עם תזונה עתירת נתרן ואורח חיים בישיבה עלולים לגרום ליתר לחץ דם, מה שעלול לגרום לחלק מהבעיות הבריאותיות האחרות המוזכרות.

7. כולסטרול גבוה

שמירה על מים בגוף היא דבר נוסף שקורה כשלגוף חסר מים. בעיקרון, הגוף מחזיק בכל מים שהוא יכול למצוא כדי לשמור על הגוף בחיים. במחקר זה, נאמר ל-15 אנשים לצום בשני מצבים שונים: פעם אחת ללא החלפת נוזלים ובמצב השני, עם תוספת של מלח ומים.

החוקרים גילו שכשהמשתתפים צמו ללא חילופי נוזלים, רמות הכולסטרול בסרום היו גבוהות בהרבה מאשר כשהוסיפו להם מלח ומים. בעוד שרוב האנשים לא צמים, רוב האנשים סובלים מהתייבשות ולכן, הם מועדים לכולסטרול גבוה.

8. בעיות עיכול

המים עוזרים להעביר את הפסולת דרך הגוף, ולכן עלולים לסבול מבעיות עיכול אם לגוף חסר מים. מים מסלקים את הרעלים מהגוף, אבל אם לא שותים מספיק, תנועת הפסולת תהיה הרבה יותר איטית, וכתוצאה מכך נגרמת עצירות וסובלים מכאבי בטן.

כשהגוף מיובש, המעי הגס מחזיק בעודפי מים מהמזונות שאוכלים. כפי שצויין קודם, הגוף עושה זאת כמנגנון הישרדותי. הוא חש שאין מספיק מים במערכות הגוף, ולכן הוא שומר על המים מכל מקור שהוא יכול למצוא. מאחר והפסולת תנוע לאט יותר בגלל המחסור במים, עלולים לסבול מבעיות עיכול ותחושה כללית של עייפות.

9. הופעת פריחה על העור לעתים קרובות.

המים עוזרים לעור להישאר לח. ללא מספיק מים, העור עלול להיראות יבש, סדוק או אדום. כשלגוף חסר מים, זה יוצר את הסביבה המושלמת להצטברות רעלים על העור. אקנה, פסוריאזיס, אקזמה והפרעות עור אחרות עלולות לנבוע מהתייבשות.

10. כאבי ראש וערפול מוחי לעתים קרובות.

כשהגוף  מיובש, רקמת המוח מאבדת מים, מה שגורם למוח להתרחק מהגולגולת. מצב זה שולח התראות לקולטני הכאב המקיפים את המוח, מה שעלול לגרום החל מכאב ראש קל עד למיגרנה. כשלגוף חסר מים, זרימת הדם מואטת, כלומר, מסופק פחות חמצן למוח.

בתמורה, הגוף חש בחוסר החמצן ומרחיב את כלי הדם במוח, מה שעלול להוביל לדלקת. התוצאה היא כאב ראש כבד בצהריים בעבודה או בבית הספר. אם חווים כאבי ראש לעתים קרובות, אפשר לנסות ולשתות יותר מים.

מחשבות אחרונות להבנת האיתותים מהגוף כשחסר בו מים

אנו מקווים שהמאמר הטיל קצת אור על מקרים שנגרמים בגלל אי שתיה מספיקה של מים. רבים מאיתנו אינם נותנים עדיפות לשתיית מים במהלך הימים, אך איננו יכולים לשרוד ללא משאב יקר זה. המים מעניקים חיים לגוף. לכן, מומלץ לשאת בקבוק מים כדי לקבל את התחושה של כוחות מחודשים ושלא מיובשים במהלך היום.

אם יש ילדים בבית ספר, וודאו שהם יודעים עד כמה חשוב לשתות מים, כדי שלא יתפתו לקנות משקאות קלים או משקאות ממותקים בבית הספר.

למעשה, במציאות שלנו, איננו צריכים לשתות שום דבר אחר מלבד מים ומדי פעם תה. מומלץ ללמד את הילדים להכניס את הדברים הנכונים לגוף, כדי לגרום להם לצרוך פחות משקאות שפוגעים בבריאות.

שלחו אותם לבית הספר עם בקבוק מים כדי להבטיח שהם שותים מספיק במהלך היום. בקבוק זכוכית או נירוסטה הם הטובים ביותר, מאחר וכימיקלים מזיקים מבקבוקי פלסטיק עלולים לחדור למים.

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.
שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

1 תגובה
Inline Feedbacks
View all comments
מסיקה בטי
לפני 12 ימים

כתבה מאלפת 👍

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו