בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ריצה לא מורידה במשקל

לפני שתתחילו לרוץ: זו הסיבה המפתיעה שבגללה ריצה לא מסייעת בירידה במשקל!

מחקר חדש חושף שריצה אינה דרך יעילה כדי לרדת במשקל. עם זאת, היא יכולה לעזור כדי למנוע עלייה במשקל עם הגיל. הסיבה היא שהגוף שלנו נוטה לחפש מצב של הומאוסטזיס (שמירה על מצב מאוזן/יציב – ש.כ.).
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

על מנת לרדת מבחינת שומן ולהעלות את מס השריר, יש צורך לשלב בין דיאטה וגם פעילות גופנית.

בניגוד לאמונה הרווחת, הריצה אינה דרך יעילה לרדת במשקל, לדברי מחברי מחקר מאוניברסיטת Jyväskylä בפינלנד. המחקר שפורסם ב-Frontiers in Sports and Active Living,  הראה, עם זאת, שאם שומרים על רציפות בריצות לאורך חיי האדם, זה יכול למנוע את העלייה במשקל.

אצל אצנים מבוגרים וספורטאי סיבולת נמצאה מסת שומן נמוכה יותר מאשר אצל אנשים צעירים יותר שהיו ספורטאי כוח או שהיו פעילים פיזית. החוקרים גילו גם שאנשים שעסקו באימוני תנגודת לאורך חייהם, הצליחו לשמור על מסת שריר טובה יותר מאשר בריצות, ובריצות למרחקים ארוכים.

למאמני כוח מבוגרים יותר הייתה גם מסת שריר הדומה לזו של עמיתיהם הצעירים.

איך הריצה משפיעה על השומן והשרירים ככל שמתבגרים

מחברי המחקר ציינו שאנשים נוטים לעלות בשומן בגוף אך מאבדים מסת שריר ככל שהם מתבגרים. מאחר וידוע שפעילות גופנית סדירה יכולה לסייע במניעה, הם החליטו לבדוק ספורטאים תחרותיים שהמשיכו להתאמן עם הגיל, מאחר וזה יאפשר להם לראות איזה חלק מהשינויים בהרכב הגוף גלומים בהזדקנות ואינם ניתנים למניעה.

החוקרים בדקו שתי קבוצות גיל: צעירים (20-39 שנים) ומבוגרים יותר (70-89 שנים). בקבוצת הבקרה נכללו ספורטאים גברים תחרותיים ובריאים. בנוסף, הספורטאים חולקו לקבוצות בהתאם לסוגי הפעילויות בהן עסקו, כולל כוח (הרמת משקולות, הרמת כוח), ריצות (ריצות, קפיצה) וסיבולת (ריצה למרחקים ארוכים, סקי קרוס קאנטרי).

בוצעו בדיקות לקביעה אם משתתפי המחקר היו בקטגוריות של מסת שריר נמוכה, השמנת יתר והשמנה סרקופנית (שומן גוף גבוה, אך מסת שריר נמוכה).

מניתוח הנתונים עולה, שאנשים שהיו ספורטאים בכל חייהם סבלו מהשמנת יתר סרקופנית פחות מאלה שעסקו רק בפעילויות פנאי. עם זאת, נמצא שאפילו אצל ספורטאים מבוגרים חלה עלייה מסוימת במסת השומן לעומת אנשים צעירים יותר, שמכך החוקרים הסיקו, שפעילות גופנית אינה יכולה להפחית לחלוטין את השפעות ההזדקנות על מסת השומן ומסת השריר.

סיימון ווקר, דוקטורט, המחבר הראשי של המחקר, אמר בהודעה לעיתונות שהממצאים הללו "לגמרי" מניעים אותו להמשיך לרוץ, וש"בהחלט הייתי מרוצה מאחוז שומן של 16-18% כשאני בשנות ה-70 וה-80 לחיי", ציין.

מדוע ריצה עשויה לא לסייע בירידה במשקל

לדברי Kelsey Costa, MS, RDN  תזונאית רשומה, דיאטנית ומייסדת Dietitian Insights,  שלמרות שהריצה היא דבר נהדר לבריאות הכללית, היא משפיעה על הירידה במשקל פחות ממה שאנשים עשויים לצפות. כמו כן, היא ציינה שזה נובע ממנגנוני ההסתגלות של הגוף. "לאחר ירידה ראשונית במסת השומן מהתחלת המשטר של פעילות גופנית רגילה," היא אמרה, "הגוף מסתגל באופן אינסטינקטיבי על ידי הפחתת קצב חילוף החומרים הבסיסי שלו – ההוצאה האנרגטית לתפקודים תאיים חיוניים ולתהליכים מערכתיים – כדי לשמר את האנרגיה ולשמור על מאגרי שומן. ”

כתבות שבריא לדעת
מאכלים שגרמים לנו להזדקן

אלו 8 המזונות שגורמים לנו להזדקן (ושכדאי להגביל אותם)

דרכים ליהרדם מוקדם

6 צעדים פשוטים שיגרמו לכם ללכת לישון מוקדם

היא ממשיכה ומסבירה שההיפותלמוס, המווסת את חילוף החומרים, קובע יעד הוצאת אנרגיה ומונע כל שימוש עודף באנרגיה – כמו מה שקורה בזמן ריצה – באמצעות צמצום צריכת האנרגיה במקומות אחרים.

"ההגנה הפיזיולוגית הזו היא תגובה אבולוציונית שנועדה למנוע רעב", היא ציינה, "עדות למורכבות ניהול המשקל והאינסטינקט של הגוף לשמור על הומאוסטזיס. כמו כן, היא מציינת שמניעת עלייה במשקל היא הצורה הטובה ביותר לשמור על גוף בריא. עם זאת, קיימות אסטרטגיות יעילות לאיבוד שומן, ובו זמנית להגדיל את המסה הרזה.

השילוב הטוב ביותר לירידה במשקל

לדברי ארי ג'וניש, MD נשיא רדיולוגיה וראש השירות ב- New York-Presbyterian/Queens – לצורך ירידה יעילה במשקל, השילוב בין דיאטה ופעילות גופנית הוא הטוב ביותר.  לפיכך, "מומלצת תזונה מאוזנת המתמקדת במזון מלא, חלבונים רזים, פירות, ירקות ופחמימות מורכבות." הוא מייעץ גם להוסיף אימוני כוח לשגרה. זה יכול לעזור לבנות מסת שריר, להגביר את חילוף החומרים ולסייע בירידה במשקל.

לסיכום, בעוד שלריצה יש יתרונות בריאותיים רבים והיא בהחלט יכולה להיות חלק מאסטרטגיית ניהול משקל, ייתכן שהיא לא הפתרון הבלעדי לירידה משמעותית במשקל", סיכם. "גישה מקיפה בשילוב פעילות גופנית סדירה עם תזונה מזינה היא המפתח להצלחה ארוכת טווח בניהול משקל."

רעיונות שמומלץ לאמץ:

המחקר החדש מצא שבניגוד למה שרבים עשויים לחשוב, ריצה היא לא דרך טובה לרדת במשקל.

גופנו נוטה לפצות על פעילות מוגברת על ידי האטת חילוף החומרים שלנו כאמצעי הגנה מפני רעב.

עם זאת, המחקר כן גילה שאנשים שהמשיכו לרוץ לאורך כל חייהם הצליחו להימנע מחלק מהשינויים בהרכב הגוף – עלייה במסת השומן וירידה במסת השריר – שאנו נוטים לחוות ככל שאנו מתבגרים.

מומחים אומרים שאם רוצים לשפר את הרכב הגוף שלך, יש צורך בשילוב של פעילות גופנית עם תזונה מאוזנת.

לינק למחקר

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

2 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
אביחי ממן
לפני 2 חודשים

🖐️

דוד קורן
לפני 2 חודשים

כתבה לא נכונה . חצאי אמיתות . גרועה מאד .
אנשים , שרצים הרבה רזים בכל גיל

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

4 דברים שאתם לא עושים נכון ושגורמים לכם לכאבי גב כרוניים והדרך לתקן זאת

שימו את הלשון על החך ותנשמו במשך 60 שניות: לא תאמינו מה יתחיל להתרחש בגופכם

היתרונות הבריאותיים של הרימון

12 היתרונות הבריאותיים של הרימון

זה הסיבות שחשוב לנקות את השיש במטבח

8 דברים בבית שכדאי לנקות בתדירות גבוהה יותר ממה שמנקים בדרך כלל

באותו נושא