בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
תסמינים של בעיות בכבד

סימפטומים המצביעים על בעיות בכבד

ישנן מעל 100 מחלות כבד שונות כשהסיבות להתפתחותן יכולות להיות מגוונות. הדבקה במחלה, יותר מדי אלכוהול, צריכת תרופות וסמים, השמנה וסרטן הן חלק מהסיבות לכך שהכבד נפגע. למרות שישנן מחלות ומצבי כבד שונים כדאי לדעת כי הסימפטומים יהיו בדרך כלל דומים.
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

כדאי לדעת כי המצב של הכבד יכול להיות אקוטי והוא יכול להיות כרוני. סימנים לנזק משמעותי ולאי ספיקת כבד יהיו חריפים ויגיעו במהירות. לעומת זאת סימנים של מחלת כבד יתמשכו לאורך זמן, יחמירו בהדרגה וזאת בהתאם להחמרת הנזק לכבד.

תסמינים מוקדמים של בעיות בכבד

לא תמיד קל להבחין בתסמינים המוקדמים של המחלה וגם אם כן לא תמיד קל לדעת מה הגורם להם. כדאי לדעת כי סימנים מוקדמים יכולים להיות: כאבי בטן, חוסר בתחושת רעב, עייפות או חוסר אנרגיה, שלשול ואפילו תחושת מחלה ללא סיבה אחרת. סימנים נוספים לבעיית כבד מצורפים ברשימה:

עור או עיניים צהובות

ככל שהכבד ניזוק יותר כך התסמין יהיה ברור יותר. העור יכול להיות צהוב וכך גם הלובן של העיניים כשהרופאים קוראים לכך צהבת. הסיבה לשינוי ״הצהוב״ היא הצטברות של יותר מדי חומר צהוב בשם בילירובין מתאי הדם האדומים. לרוב הכבד מנקה את הבילירובין החוצה אך כשהכבד פגוע הוא לא יכול לעמוד בקצב והרמות שלו עולות.

גירוד בעור

בעיות כבד מתמשכות יכולות להוביל לתחושה של גירוד. כל זה ללא פריחה או סימנים אחרים שיכולים להסביר את התחושה הלא נעימה. הגירוד יכול להשפיע לרעה על השינה ולהפריע להתנהלות היום יומית כשבמקרים אלו ניתן להתייעץ עם גורם רפואי בנוגע לדרך הטיפול המתאימה.

בטן נפוחה (מיימת)

במקרה של כבד מצולק יכול להיות מצב של חסימת זרימת הדם לכבד וכתוצאה מכך עלייה של הלחץ בכלי הדם שמסביב. התוצאה היא נוזלים אשר יוצאים החוצה אל חלל הבטן ומצטברים בו. לעתים כמות הנוזלים נמוכה יחסית אך הנפיחות מורגשת כשהבטן גדולה והטבור עשוי להידחף החוצה. במקרים מסוימים ניתן לטפל במצב באמצעות אנטיביוטיקה

רגליים וקרסוליים נפוחות

חלק מהאנשים שחווים מיימת עלולים להגיע למצב בו הרגליים והקרסוליים נפוחות. הסיבה לכך היא נוזלים שהצטברו ושלא מוצאים את המקום שלהם לצאת החוצה. הדרך לטפל בכך יכולה להיות הפחתת צריכת המלח ולעתים יש צורך בתרופות משתנות שעוזרות להוציא את הנוזלים החוצה.

צואה חיוורת ושתן כהה

הכבד שלנו הוא הסיבה לכך שהצואה שלנו נראית חומה. הצבע החום מגיע ממלחי המרה המיוצרים בכבד וכשהוא לא מייצר אותם או כשהזרימה מהכבד חסומה, הצואה נראית חיוורת כמו חמר. לעתים הצבע של הצואה ישתנה במקביל לשינוי צבע העור. הבילירובין הנוסף שגורם לעור להיראות צהוב יכול גם להוביל לכך שהשתן ייראה כהה בצורה יוצאת דופן.

עייפות ובלבול

אנשים רבים שסובלים ממחלת כבד חווים עייפות מתמשכת. הסיבה לכך יכולה להיות הצטברות הרעלים בגוף כיוון שהכבד לא מסוגל לנקות אותם כמו שצריך. הצטברות רעלים בגוף ובמחזור הדם יכולה להשפיע על תפקוד המוח ולהוביל לתופעות של בלבול וקשיי ריכוז.

בחילות והקאות

בחילות והקאות לעתים קרובות יכולות להצביע על בעיות בכבד. כשל של הכבד יכול להוביל גם למצב בו יש דם בקיא או בצואה. ככל שהמחלה נמשכת יותר זמן כך התחושה של הבחילה וההקאות יכולות להיות תכופות יותר והמצב יחמיר.

מצבי דימום

כשל של הכבד יכול להוביל לכך שכל חבורה נראית קשה יותר ממה שהיא צפויה להיראות. יכול להיות כי הדימום מהאף או מחתך קטן לא יפסיק. כמו כן יכולים להופיע סימנים אדומים מכלי הדם מתחת לעור (בדומה לקורי עכביש).

כתבות שבריא לדעת
איך להתעורר מוקדם

8 טיפים גאוניים שיעזרו לנו להתעורר מוקדם יותר

סיבות לעיניים דומעות

עיניים דומעות: באיזה שלב כדאי לפנות לרופא?

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

5 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
אלין שמחה סעדה
לפני 3 ימים

תסמנים
תיאור ומיידע מדויקים

מיריי
לפני 3 ימים

מה הטיפול

נורית כץ
Reply to  מיריי
לפני 3 ימים

למיון בדחיפות

נורית כץ
Reply to  נורית כץ
לפני 3 ימים

בדיקת בילרובין לבדוק את נושא הצהבת אם יש, צואה בהירה לא מבשרת בשורות טובות

נורית כץ
לפני 3 ימים

תאור מדוייק ללימפומה של הכבד

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות, תזונה

5 המשקאות הטובים והגרועים לירידה במשקל

רופאים מזהירים: אם אתם משתמשים בנייר כסף במטבח, הפסיקו זאת עכשיו וזו הסיבה מדוע

דרכים לרדת במשקל לעצלנים

7 דרכים לרדת במשקל כשמתעצלים מדי

מה עדיף מקלחת או אמבטיה

מה עדיף: אמבטיה או מקלחת?

באותו נושא