בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
סיכונים של אכילה מהירה

5 סיכונים בריאותיים של אכילה מהירה מדי

אכילה היא אחת ההנאות הגדולות של החיים ולמרות זאת חלק מאיתנו מתנהלים כאילו אנחנו בתחרות אכילה ומסיימים איתה ממש, ממש במהירות. כדאי לדעת כי אכילה מהירה מדי עלולה להוביל לעלייה במשקל, להגביר את הסיכון לסוכרת, התפתחות מחלות לב ובעיות קיבה.
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

לעתים, אכילה מהירה היא חלק בלתי נפרד מאורח החיים והיא תוצאה שפשוט אין לנו זמן לאכול. חלקנו אוכלים ״תוך כדי״ (נסיעה, הליכה ואפילו עבודה) וחלקנו ממהרים מסיבות אחרות. כך או אחרת אכילה מהירה מדי מציבה אותנו מול שלל סיכונים בריאותיים שחשוב להכיר.

השמנת יתר

אכילה מהירה קשורה לסיכון מוגבר למשקל עודף או השמנת יתר. זה לא צריך להפתיע אך גם לעיסה פחותה וגם אכילה מהירה נמצאו קשורות לצריכת קלוריות מרובה. כדאי לדעת כי אכילה שכזו יכולה להשפיע עלינו גם לאחר סיום האכילה כאשר נמצא שאנשים שאוכלים מהר גם מרגישים רעב תוך זמן קצר יחסית לאחר שסיימו לאכול.

כאשר אנחנו אוכלים אמורה להגיע תחושת שובע אך אכילה מהירה עלולה לשבש את ההורמונים במעי שעוזרים לווסת את התיאבון ושמשדרים מתי אנחנו שבעים. מחקר מיפן העלה כי אכילה מהירה מפחיתה את תהליך חילוף החומרים שאמור להתרחש לאחר האכילה.

סוכרת

חשוב לציין כי אכילה מהירה היא לא הגורם לסוכרת אך כאשר אנחנו אוכלים במהרה אנחנו חושפים את עצמנו לתנודות אינסולין אשר יכולות לקדם סוכרת. מדובר במצב בו הגוף לא משתמש באינסולין ביעילות ולכן לאורך זמן עלולה להתפתח סוכרת.

אכילה מהירה קשורה גם להשמנה כשזו אחת מהסיבות לתנגודת אינסולין. מכאן אנחנו יכולים להבין כי יכול להיות קשר בין מהירות הארוחות שלנו לבין הסיכון לפיתוח סוכרת מסוג 2.

תסמונת מטבולית

עמידות לאינסולין קשורה באופן הדוק לתסמונת מטבולית. ישנם מספר גורמים שעלולים להגביר את הסיכון להתפתחות סוכרת ומחלות לב ואפילו שבץ מוחי. מחקר שנעשה ושכלל 9,000 איש בני 40 ומעלה שלא הייתה להם תסמונת מלכתחילה כלל מעקב במשך שלוש שנים.

התוצאות הצביעו על כך שאכלנים מהירים היו בעלי סיכון גבוה יותר לפיתוח תסמונת מטבולית לעומת אלו שאכלו לאט.

דלקת קיבה

נמצא קשר בין אכילה מהירה לבין דלקת קיבה שלמעשה ״אוכלת״ את רירית הקיבה. הדלקת עלולה להוביל לעתים גם לכיבים עמוקים. מחקר מקוריאה שנעשה על מעל 10,000 מטופלים שעברו בדיקות אנדוסקופיה מצא אצל חולים שאמרו שהם אכלנים מהירים סימנים של דלקת קיבה ושחיקה שלה.

אחת ההשערות אומרת כי כאשר אנחנו אוכלים במהירות אנו נוטים לאכול יותר מדי והתוצאה עלולה להיות הצטברות של המזון לזמן רב יותר בקיבה וחשיפה של רירית הקיבה לחומצות קיבה שמובילות לדלקתיות.

חנק

אכילה מהירה עלולה להוביל ״לשאיפת״ המזון. לא במקרה אנחנו מלמדים את הילדים לאכול באיטיות וללעוס את האוכל. הדבר חשוב מאד לתהליכים שונים של העיכול וכן למניעת חנק.

כתבות שבריא לדעת
מאכלים שגרמים לנו להזדקן

אלו 8 המזונות שגורמים לנו להזדקן (ושכדאי להגביל אותם)

דרכים ליהרדם מוקדם

6 צעדים פשוטים שיגרמו לכם ללכת לישון מוקדם

חשוב לדעת כי גם מבוגרים עלולים למצוא את עצמם בסכנת חנק כשאכילה מהירה היא אחת הסיבות לכך. הקדשה של מספר שניות נוספות ללעיסה ובליעה ראויה יכולה להשפיע על תופעות בריאותיות שונות וגם על סכנת החנק.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

2 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
אביבה
לפני 27 ימים

מננסה 🙏

רינה
לפני 26 ימים

כתבה חשובה מאד. תודה.

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות, תזונה

דלקת פרקים: מזונות שכדאי לאכול או להימנע מהם!

זהירות : 7 המאכלים שאסור לחמם אותם שוב !

6 סיבות לכך שהכליות עלולות לכואב לאחר שתייה מופרזת של אלכוהול

5 דרכים להיפטר ממצב רוח עצבני בכוחות עצמכם !

באותו נושא