בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
עובדות על קלקול קיבה

8 עובדות על קלקול קיבה שככל הנראה לא ידעתם

קלקול קיבה זה לא נעים בכלל, בנוסף לשלשולים וההקאות, יכולים להיגרם התכווצויות בבטן, התייבשות וחולשה. קלקול קיבה היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בארה"ב, אך רוב האנשים אינם יודעים עליה יותר מדי.מאחר ואין דרך מובטחת שמונעת קלקול קיבה, הכנו לכם 8 עובדות על קלקול קיבה שיסייעו לכם להבין את זה טוב יותר.
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

זה מאוד מדבק

בעוד המחלה היא מגעילה מלכתחילה, הדרך שבה היא מתפשטת זה אולי אפילו יותר מגעיל. הנורו-וירוס אשר גורם לקלקול קיבה יכול לטייל מצואה נגועה או מקיא לתוך הפה שלכם. ברגע שזה בגוף שלכם, זה יכול לגרום לאותם סימפטומים . למרות שזה אולי נראה לכם לא הגיוני שאי פעם תבלעו צואה או קיא, אתם תהיו מופתעים כמה פעמים אתם עושים את זה. אם אתם לא שוטפים את הידיים כראוי לאחר השימוש בשירותים או אם אתם מחליפים חיתולים לעתים קרובות, אז אתם בסיכון גבוה מאוד. ובעוד סניטייזר זה נהדר אם אתם נמצאים במצב ביש, סבון ומים אנטי-בקטריות הם תמיד הדרך הבטוחה ביותר.

גם האוכל שלכם עשוי להיות נגוע בוירוס

אחת הדרכים הנפוצות ביותר שקלקול קיבה מתפשטת היא דרך מזון. בעוד הנגיף אינו חי על מזון כשלעצמו, זה יכול להיות מועבר אליו על ידי אדם נגוע. אם לאדם שמכין את האוכל שלכם יש את הנגיף, הוא יכול להפיץ את הנגיף לאוכל שבו אתם בסופו של דבר אוכלים. זו הסיבה מדוע מתבלבלים לעתים קרובות עם הרעלת מזון וקלקול קיבה למרות שהם לא אותו דבר בכלל.

הם חיידקים קטנים וחסינים

הנורו-וירוס הוא וירוס קשה מאוד שיכול לחיות במשך ימים ללא מארח. הם גם קשים להריגה. אם למישהו בבית שלכם יש קלקול קיבה, תנגבו את כל המשטחים בביתכם עם אקונומיקה. אם יש לכם קלקול קיבה בעצמכם, אז תתרחקו מבישול ואם אפשר, מהמטבח לחלוטין. כדאי גם להיות זהירים בעת כביסה או קיפול בגדים מלוכלכים. נסו ללבוש כפפות מגן.

זה נעלם בעצמו

קלקול קיבה יכול להכות אתכם באופן פתאומי, אבל ההתאוששות תהיה בדיוק באותה דרמתיות. דלקת הקיבה והמעיים זה מה שמכונה מצב "שעובר מעצמו". התסמינים שלכם יהיו נוראים, אבל ברגע שהנגיף יעזוב את הגוף, אתם תרגישו טוב יותר כמעט מיד. קלקול קיבה בדרך כלל נמשך כ-3 ימים לכל היותר. ובעוד זה עלול להרגיש כאילו אתם במרחק של כמה סנטימטרים מן המוות, אתם לא באמת צריכים ללכת לרופא. אנטיביוטיקה לא עושה כלום כדי להרוג את הנגיף, אז עדיף פשוט לחכות.

התייבשות זה האיום האמיתי

בגלל שאתם כל הזמן נצורים בשלשול והקאות, הגוף שלכם מרוקן נוזלים מהר יותר משאתם יכולים לחדש אותם. הסכנה האמיתית כאשר אתם סובלים מדלקת הקיבה והמעיים היא התייבשות. התייבשות יכולה לגרום לכם להרגיש עייפים, מבולבלים ולגרום לכם לכאב ראש נורא. שתיית מים לבד לא עושה הרבה כדי לגרום לכם להרגיש טוב יותר, למעשה זה עלול להחמיר את המצב. יותר מדי מים פשוטים יכולים לדלל את האלקטרוליטים הקטנים שיש לכם ולגרום לכם להתייבש יותר.

תרופות לשלשול שלא צריך בשבילן מרשם מרופא יכולות לעזור

בעוד שאין תרופה לדלקת הקיבה והמעיים, אתם יכולים להקל קצת על התסמינים בעזרת תרופות שלא מצריכות מרשם. תרופות נפוצות עבור שלשול ובחילות יכולות לעזור לכם להתמודד עם קלקול קיבה טוב יותר. עם זאת, אין להשתמש בתרופות ללא צורך במרשם אם אתם מבחינים בדם בצואה שלכם או בקיא. הימנעו מהם גם אם יש לכם חום כי הם יכולים להחמיר את המצב.

אל תעשו את זה יתר על מידה לאחר ההחלמה

כאשר התסמינים שלכם סוף סוף נעלמים, אתם עלולים להתחיל להרגיש רעב. עם זאת, אל תקדימו את עצמכם ותאכלו ארוחה גדולה, הבטן שלכם עדיין במצב עדין לאחר ההתקפה של הנגיף. אין להעמיס יתר על המידה את הבטן מהר מדי או שאתם עלולים לחלות שוב. תאכלו אוכל פשוט, אוכל קל לעיכול ומרק עוף.

תתקשרו לרופא אם זה מחמיר

ברוב המקרים של דלקת הקיבה והמעיים לא צריך ביקור אצל הרופא כי הם נעלמים לבד ורופא לא יכול לעשות משהו בשביל לרפא את זה בכל מקרה. עם זאת, במקרים חמורים יותר, ייתכן שתצטרכו התערבות רפואית. אם יש לכם טמפרטורה של יותר מ38.6 מעלות אשר מראה שום סימנים של ירידה, אז זה יכול להיות רציני. אתם צריכים גם ללכת לרופא אם אתם מבחינים בסימנים של התייבשות קיצונית כמו שתן כהה, סחרחורת, אי התמצאות ועייפות.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

2 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
היודע
לפני 11 חודשים

איזה עובדות לא ידענו – כל מה שכתבתם ידוע

Shoshana
לפני 3 חודשים

Thanks for your information

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

מה בריא יותר לגברים – להשתין בעמידה או בישיבה?

10 סימנים לכך שיש לכם רגישות ללקטין !

7 טעויות שבגללן אין לכם עור נקי ורך!

תופאות לואי של מוצץ לתינוק

5 תופעות הלוואי של מתן מוצצים לתינוק

באותו נושא