בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
סימנים של התייבשות

אלו הסימנים שיכולים להצביע על התייבשות

התייבשות יכולה להשפיע על רמות האנרגיה, על המצב הנפשי ובמקרים מסוימים עשויה לסכן את חיינו. תסמינים של התייבשות כמו עייפות, כאבי ראש ושתן כהה יכולים להצביע על כך שהגיע הזמן לשתות יותר נוזלים אך הם לא הסימנים היחידים לכך.
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

8 סימנים המצביעים על התייבשות

הסימנים הבאים יכולים להצביע גם על מצבים שאינם קשורים להתייבשות אך אחד הדברים הראשונים שכדאי לעשות הוא להגביר את צריכת הנוזלים במידה ואלו מופיעים. אם שתייה לא עוזרת והסימפטומים ממשיכים יש לבצע בדיקה מעמיקה יותר.

1. עייפות

התייבשות יכולה להוביל לעייפות גדולה מהרגיל. התייבשות יכולה להוביל גם לתחושת עייפות במהלך האימון ולהשפיע לרעה על הסיבולת. מחקר שנעשה בתחום הצביע באופן מובהק כי הידרציה לא מספקת יכולה להוביל לשיבוש מחזורי השינה והערות.

2. שתן כהה

חוסר שתיית נוזלים יכול להוביל לשתן כהה והפחתה של מתן השתן. הסתכלות על צבע השתן יכולה להיות דרך מעשית לזיהוי התייבשות. שתן כהה מתרחש כשהגוף שומר את המים ולא משחרר אותם ולכן הוא הופך להיות מרוכז עם חומרי פסולת מהגוף כמו נתרן ואוריאה. מכאן, שתן כהה יכול להצביע על התייבשות ודורש הגברת נוזלים.

3. עור יבש ושפתיים סדוקות

זהו אחד הסימנים הנפוצים להתייבשות. במקרה של עור יבש, יובש בשפתיים ושפתיים סדוקות כדאי להגביר את הנוזלים ואם הדבר לא עוזר לבצע בדיקות כדי לוודא שלא מדובר בבעיה בריאותית אחרת.

4. כאבי ראש

חוסר בנוזלים עשוי להוביל לכאבי ראש תכופים. הסיבה לכך לא תמיד ברורה אך יש שמעריכים שדלדול הנוזלים בגוף מובילה למתיחה של תעלות הדם במוח ומכאן לכאבי ראש. כדאי לדעת כי ישנם אנשים אשר רגישים יותר להתייבשות לעומת אחרים ויש שאפילו יחוו מיגרנה במקרה של התייבשות. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הסימנים הללו היא הגברת הנוזלים ומעקב אחר המצב.

5. סחרחורות

התייבשות עלולה לגרום לסחרחורות ובעיקר בעמידה. הדבר נפוץ בעיקר בקרב מבוגרים ובעיקר לאחר מעבר מהיר לעמידה או ישיבה. התייבשות חמורה עלולה במקרים מסוימים להוביל להתעלפות. במידה ושתיית מים לא עוזרת והסחרחורות חוזרות על עצמן יש לגשת לבדיקה רפואית מעמיקה יותר.

6. דפיקות לב מוגברות

דפיקות לב לא סדירות ותחושה של רפרוף יכולות להצביע על התייבשות. חוסר שתיית נוזלים עשויה להשפיע לרעה על הבריאות הכללית ובתוך כך גם על בריאות הלב. סקירה שנעשתה מצאה כי התייבשות עלולה לפגוע בתפקוד הלב במספר דרכים ולהוביל להשפעה שלילית על כלי הדם ולשינוי ויסות לחץ הדם. התייבשות יכולה להוביל לפגיעה בתפקוד הלב גם בקרב אלו שמבצעים פעילות גופנית אינטנסיבית בחום.

7. לחץ דם נמוך

לחץ דם נמוך הוא סימן להתייבשות שמופיע רק במצב של התייבשות קיצונית. התייבשות פוגעת בתפקוד כלי הדם ובוויסות לחץ הדם והיא יכולה להוביל לנפח דם נמוך. כתוצאה מכך הגוף ״מפצה״ על המצב על ידי הגברת הדופק וקצב הנשימה והפחתה של לחץ הדם.

8. הפרעה בריכוז

חוסר בנוזלים יכול להשפיע על תפקוד המוח ולפגוע בריכוז. מחקרים הצביעו על קשר בין התייבשות לבין פגיעה בזיכרון בטווח הקצר, פגיעה בריכוז ואפילו במצב הרוח. מחקר שנעשה בנושא בו מנעו מ-12 גברים שתיית מים במשך 36 שעות הצביע על ירידה באנרגיה, במצב הרוח, ביכולת הקשב והזיכרון. שתיית מים הקלה באופן מידי על כל התסמינים הללו.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

1 תגובה
Inline Feedbacks
View all comments
שפיר רבקה
לפני 23 ימים

יש לי את כול הסימנים כאבי רואש לחץ דם גבוה גבהה

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריא לנמנם
בריאות

מחקר גילה: נמנום שומר על בריאות המוח

צמחי מרפא אלה יכולים לעזור לכם עם חרדה והם יעילים יותר מתרופות

אקופרסורה: הקלה על המתח דרך נקודות לחץ

היתרונות הבריאותיים של המיץ תפוזים

10 סיבות לשתות מיץ תפוזים

באותו נושא