בריא לדעת
Search
Close this search box.
דרכים להוריד כולסטרול

17 דברים שאפשר לעשות כדי להוריד רמות כולסטרול גבוהות

אחת מהמלים שבדרך כלל שומעים והקשורה לבריאות הלב, היא הכולסטרול, שהפך למשהו שיש לחשוש ממנו. האם ידעתם שאתם צריכים כמות מסויימת של כולסטרול כדי לחיות איתה, וכי הגוף מייצר אותו בעצמו? זה פשוט תלוי באיזה סוג של כולסטרול מדובר.
הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

HDL או הכולסטרול הטוב, והוא עוזר לשנע עודפי כולסטרול מכלי הדם לכבד, וזה בריא ללב. עם זאת, LDL או כולסטרול רע, מצטבר בכלי הדם, וגורם להתקפי לב, שבץ מוחי ומחלות אחרות, הגנטיקה, הגיל והמגדר משחקים תפקיד בשתי הרמות הללו.

בעוד שחלק מגורמי הכולסטרול הגבוה אינם יכולים להשתנות, אפשר לחולל שינוי חיובי באמצעות תזונה ופעילות גופנית, ובכך שצורכים מזונות מסויימים, צמחים ותוספים, זה עשוי גם להועיל. להלן 17 דרכים שכדאי לקחת בחשבון כדי להפחית רמות גבוהות של כולסטרול, ובכך לשמור על גוף בריא ומתפקד טוב.

17 דרכים כדי להפחית רמות כולסטרול גבוהות

אם מחפשים אורח חיים חדש ובריא יותר, להלן 17 דרכים שמומלץ לקחת בחשבון להפחתת רמות הכולסטרול הגבוהות ולשמירה על גוף בריא ומתפקד טוב.

1. ירידה במשקל

זהו מיתוס שרק אנשים בעלי משקל עודף סובלים מבעיות כולסטרול. עם זאת, מומחים אומרים שהגוף מתאים יותר לאחסון LDL או כולסטרול רע, אם סובלים מעודף משקל. כמו כן, רמות גבוהות יותר של כולסטרול, נובעות גם כתוצאה באופן חלקי של גנטיקה.

עם זאת, עדיין אפשר להפחית את רמות הכולסטרול הגבוהות בכך שצורכים מזונות טובים יותר, מה שעוזר להוריד במשקל. תזונה בריאה, תעודד גם את הכבד לספוג פחות כולסטרול וליצור עודפי שומן חדשים. בנוסף, ירידה במשקל תעזור להגביר את ה-HDL, או הכולסטרול הטוב, בגוף.

2. להפסיק לעשן

אם צריכים עוד סיבה כדי להפסיק את הרגלי צריכת הטבק, אולי תשתכנעו שזה יפחית גם את רמת הכולסטרול הגבוהה. כשמעשנים, לא רק מעלים את הסיכון למחלות כלי דם ולב, אלא גם משנים את תהליכי הגוף בנוגע לכולסטרול.

העטרן הוא אחד מהכימיקלים הרעילים שנכנסים לגוף כשהטבק נשרף. זה אחד מהנזקים שנגרם לתאים האחראים על סילוק הכולסטרול מדפנות כלי הדם לדם. חלק ממומחי הבריאות מאמינים שאותם תאים פגומים, עשויים להיות אחת מהסיבות שמעשנים בדרך כלל מפתחים עורקים סתומים בגוף.

3. הימנעות מצריכה של שומני טרנס בתזונה

אפשר לעשות עבודה מצוינת בכך שמצמצמים את רוב השומנים הרוויים מהתזונה ככל שניתן, שזה דבר טוב. עם זאת, החלפתם במוצרי מזון המכילים רמות גבוהות של שומני טרנס, אינו עוזר. היצרנים משתמשים בהידרוגנציה כדי להפוך שומנים לא רוויים או שמנים צמחיים למוצקים בטמפרטורת החדר.

לא רק ששומני טרנס מעלים את רמות הכולסטרול באופן כללי, אלא הם גם יכולים להוריד את כמות הכולסטרול הטוב (HDL) בגוף. האשמה נופלת על המרגרינה כשומן טרנס, על שומן אפיה ומזונות מעובדים המכילים שמנים שעברו הידרוגנציה באופן חלקי. כדי להפחית את רמות הכולסטרול הגבוהות בגוף, יש להימנע מצריכתם של שומני טרנס.

4. צריכה בריאה של שומני פולי-לא רוויים בצורה מתונה

כדי להוריד את רמות הכולסטרול הגבוהות ואת הסיכונים למחלות לב וכלי דם, מומלץ להחליף את השומנים הרוויים ושומני הטרנס בשומני פולי לא רוויים. אומגה 3 הוא שומן פולי-לא רווי מועיל, שיכול לעזור ולהפחית את רמות כולסטרול ה-LDL. מחקרים טוענים שאותם שומנים בריאים, יכולים להוריד את הסיכויים לפתח סוכרת סוג 2.

כתבות שבריא לדעת
גורמים לעליה במשקל

6 גורמים סביבתיים שגורמים לעלייה במשקל

איך להרגע מהכעסקים

הכעס שולט בך? 9 אסטרטגיות שיעזרו לך להשתחרר

מקורות של חומצות שומן של אומגה-3, כוללות דגים שומניים, כגון: טונה, סלמון, הרינג ומקרל. אפשר גם לצרוך במינון בריא, אגוזי מלך, שקדים, אגוזי פקאן וזרעים. אפשר ליטול אומגה-3 באמצעות תוספי שמן דגים.

5. ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע

כשמשלבים תזונה בריאה עם משטר פעילות גופנית על בסיס יומי, אפשר לרדת במשקל, להביא את הגוף למצב מאוזן ולהפחית את רמות הכולסטרול הגבוהות. ההשמנה עלולה לגרום לבעיות בריאות רבות, כגון מחלת לב כלילית, סוכרת, לחץ דם גבוה וסוגי סרטן מסויימים. לא רק שפעילות גופנית יכולה להפחית את הסיכון להשמנה, אלא היא יכולה גם להפחית את הכולסטרול הרע, ולהעלות את הטוב.

מחקרים הוכיחו שאפילו הליכה, יכולה לגרום לחיזוק יתרונות הכולסטרול. ככל שמתאמנים יותר, כך אפשר להפחית את רמות הכולסטרול הרעות, ולהפוך את הגוף לבריא יותר. שוחחו עם ספק הבריאות שלכם לגבי משטר הפעילות הגופני שהוא הטוב ביותר עבורכם.

6. לצרוך יותר סיבים

סיבים מסיסים עושים פלאים בשמירה על ויסות מערכת העיכול והמעיים. כמו כן, צריכתם יכולה לעזור ולהפחית את רמות הכולסטרול. זהו מקור מזון עיקרי שאפשר להפיק ממנו תועלת פרו-ביוטית למעיים.

פלורת המעיים המיקרוסקופית, יכולה להוריד את כמות הכולסטרול הרע מהגוף. במזונות עתירי סיבים יש גם הרבה מאד ויטמינים ומינרלים. מומלץ להגדיל את צריכת הסיבים באמצעות צריכתם של דגנים מלאים, שעועית, עדשים ופירות.

7. הימנעות מצריכת אלכוהול, או לצרוך משקאות בצורה מתונה

שתייה מופרזת של אלכוהול עלולה לגרום לנזק לכבד ולגרום למצבי בריאות חמורים אחרים. עם זאת, חלק מהמחקרים הראו שצריכת אלכוהול בצורה מתונה, יכולה להגדיל את רמות הכולסטרול הטוב, וגם להועיל בתהליך הסרת הכולסטרול מכלי האדם, שאמורים לעבור סינון בכבד.

8. לנסות ולצרוך תוספי תזונה

אם צורכים מוצרי מזון מלאים שונים ובריאים, אין ספק שיש בהם מספיק ויטמינים ומינרלים. עם זאת, חלק מתוספי התזונה נתגלו ככאלה שעוזרים להוריד רמות כולסטרול גבוהות. יש לשקול וליטול פסיליום, ושמן דגים.

9. תה ירוק

אפילו התה הירוק הפופולארי יכול להפחית כולסטרול. אין ספק שאתם כבר שותים תה ירוק בגלל היתרונות הבריאותיים האחרים שלו. שתיית תה ירוק או תה שחור, יכולה להפחית את רמות הכולסטרול הרע בגוף.

10. צריכת אשכוליות

זוכרים את דיאטת האשכוליות האייקונית שצצה מדי פעם ? הטענות שעלו לגבי אותה דיאטה אופנתית, אולי מפוקפקות, אך אכילה של אשכולית ביום, יכולה לעזור ולהוריד את רמות הכולסטרול בגוף.

אנשים הצורכים אשכולית, או מיץ אשכוליות, צריכים לברר עם רוקח, כדי לבדוק אם צריכת התרופות שלהם מתנגשת עם הפרי, מאחר והאשכולית ידועה ככזאת שמשפיעה על שלוש תרופות נגד כולסטרול שהן: simvastatin (Zocor), lovastatin (Mevacor), and atorvastatin (Lipitor). 

11. שתיה מרובה של מים

שתיית מים אולי לא מורידה רמות כולסטרול גבוהות בפני עצמה, אך היא יכולה לעזור בתהליכים אחרים בגוף. מחקר שנערך לאחרונה, טוען ששתיית מים במהלך היום, יכולה להפחית את הסיכון למחלת לב כלילית ב-60 אחוזים. כמו כן, היא יכולה להפחית את הסיכון להשמנה, ומכך, להגיע לרמות כולסטרול טובות יותר.

12. הפחתה ברמות המתח

מתח כרוני הוא אוייב הציבור מספר אחד כשמדובר בבריאות. מתח אינסטינקט ההישרדות גורם להנעת יתר ושואב את הדם כשהוא מלא בהורמוני לחץ, מה שעלול לגרום לעלייה בכולסטרול. מומלץ למצוא דרכים טבעיות כדי להירגע, כגון: יוגה, קריאה, או לצאת להליכות בשעות הפנאי בטבע.

13. צריכת שום

השום משמש מזה אלפי שנים כמרחיק אינספור מצבים בריאותיים, והמדע המודרני מוכיח את יתרונותיו. לא רק שהירק החריף הזה מחזק את הלב, אלא הוא גם יכול להוריד את רמות הכולסטרול בגוף.

14. ללמוד לצחוק יותר

מחקרים הוכיחו שהצחוק מעודד יותר את המוח לשחרר הורמונים המייצרים תחמוצת החנקן, שזה כימיקל טבעי ונוגד דלקתיות, המשפיע על כלי הדם ועשוי למנוע את הצטברות הכולסטרול.

15. תועלת הסויה

אנשים רבים ברחבי העולם משתמשים בחלבון סויה יותר מאשר בחלבונים מן החי. הסויה יכולה לעזור ולהוריד את רמות הכולסטרול הרע, ואת הסיכון לחלות במחלת לב. אפשר לבחור במוצרי סויה טבעיים רבים, כגון חלב סויה, טופו, או אגוזי סויה

16. הבזיליקום הטוב

זני הבזיליקום הם הרבה יותר מאשר רק סתם צמח טעים. מחקרים ראשוניים טוענים שהבזיליקום יכול להפחית את הסיכון לפיתוח סוכרת, וגם להוריד את רמות הכולסטרול. מחקרים נוספים נמצאים בעבודה.

17. כורכום

מחקרים, נכון לעכשיו, מזכירים את הצמח הקדום הזה, המשמש ברפואה ההודית במשך אלפי שנים. אם אתם נהנים ממנו כתוספת למאכלים שלכם, או כתוסף תזונה, אבקת השורש הזהוב הזאת, יכולה להפחית את הסיכונים למחלות לב וכלי דם, ולהוריד את רמות הכולסטרול בגוף באופן כולל.

מחשבות אחרונות על נקיטה בפעולה כבר מעכשיו, כדי להפחית את רמות הכולסטרול הגבוהות

תרופות סטטיניות משמשות את הרופאים כדי לטפל בכולסטרול. עם זאת, תופעות הלוואי של אותן תרופות, מטרידות, מה  שגורם לאנשים רבים להתייחס אליהם בחשדנות. למרבה המזל, יש כל כך הרבה דברים טבעיים שאפשר לעשות כדי לעזור בבעיות של רמות הכולסטרול.

לפני שמנסים לצרוך תוספי תזונה כלשהם, יש לשוחח קודם עם ספק הטיפול הרפואי שלכם. אין להפסיק בשום פנים ואופן או לשנות את מינוני התרופות לכולסטרול, ללא קבלת המלצה על כך מהרופא. אורח חיים בריא הוא אחד מהדברים העיקריים שאפשר לעשות, כדי להפחית רמות כולסטרול גבוהות.

אתם יכולים לנסות את האפשרויות הטבעיות. הבחירה בכמה מהשיטות הללו, יכולה להשפיע בצורה דרמטית על חייכם ולהוריד את רמות הכולסטרול הגבוהות בגוף.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

2 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
סוזי פקר
לפני 20 ימים

טוב לדעת

שקד
לפני 20 ימים

למה הכוונה תוספי מזון
צמחים שמועלים כנגד הכולסטרול?

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

בנות יש לכן "שפם" ? המתכון הטבעי הזה יעזור לכן להיפטר ממנו !

לא תאמינו מה יקרה אם תרססו אלכוהול על המיטה שלכם!

כך תנקו את המעי הגס שלכם בעזרת 8 התרופות הטבעיות הבאות!

צ'יפס עם קטשופ

4 מזונות מעובדים במיוחד שיש להימנע מהם המשפיעים על הזיכרון, האנרגיה ומטבוליזם

באותו נושא