בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

6 דרכים לקביעת איכות האוויר בבית

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

איכות אוויר לא טובה בבית, עלולה לגרום להצטננות, אלרגיות ואפילו לסרטן ריאות. כדי לברר איזה איכות האוויר שוררת בביתכם, מומלץ לבצע בדיקות כדי לגלות אם קיימת בבית לחות גבוהה, טמפרטורות לא אחידות והצטברות אבק בצורה מוגזמת, שאלו הם הסימנים לאיכות אוויר גרועה.

אוורור לא טוב הוא גם אחד מהגורמים לירידה באיכות האוויר, וכדי לשפר אותה, יש להפחית את השימוש בתאורה מלאכותית ולפתוח את החלונות כדי לתת לקרני השמש להיכנס פנימה. חלונות פתוחים עוזרים גם לזרימת האויר, מה שיכול לשפר את איכות האוויר הגרועה.

עם העלייה בפעילות ובמעורבות החיובית של התקשורת בנוגע לזיהום האויר וסיכוניו, חלה עלייה במספר האנשים שהתחילו לגלות רגישות לנושא. עם זאת, רובנו עדיין בורים בכל הנוגע לאותה בעייה גדולה שמסתתרת בביתנו, ושהורגת מעל ל-4.3 מיליון אנשים מדי שנה. זיהום אוויר פנימי בבית, וזאת לדברי ארגון הבריאות העולמי, נגרם בדרך כלל כתוצאה מאי אוורור המבנים, בישול על אש פתוחה או בתנורים המסורתיים, כך שאלה הם השלבים הראשונים הגורמים לאיכות אויר גרועה והתורמים לזיהום.

איכות אוויר גרועה בבית, אינה מוגבלת רק לבתים מסורתיים או כפרים, אלא קיימים גם ישובים עירוניים שנמצאים בסיכון. המחקרים מזהירים גם לגבי האתגר הסביבתי והבריאותי הקיים במדינות מתפתחות. להלן כמה נקודות שעל פיהן תוכלו לברר אם קיימת בביתכם איכות אוויר לא טובה.

לחות גבוהה

באופן אידיאלי, הלחות בבית אמורה להיות בין 40-50% (ומתחת ל-40% בחורף). כל שבועיים, מומלץ להשתמש במד לחות, למדידת הלחות בבית – ואם היא חורגת, או יורדת אל מתחת לרמה האידיאלית, זה עשוי לאותת על כך שאיכות האוויר בביתכם לא טובה. לחות גבוהה, מעודדת התפתחותו של עובש, ומשמשת קרקע פורייה לקרדית האבק, הגורמת לאלרגיות.

אבק מוגזם

אם לא מבצעים עבודות בנייה בבתיכם, או בסביבתם, אין כל סיבה שהחדרים יהיו מלאים באבק. כמובן שהצטברות קטנה של אבק היא דבר נורמלי, אולם, אם אתם מגלים שהספה מתמלאת אבק כמה שעות אחרי שניקיתם אותה, יתכן וזה הזמן לבדוק את איכות האוויר בתוך הבית. כדי לשפר את איכות האוויר ולמנוע מהאבק להיכנס פנימה, יש להשקיע במסנן אוויר. זה ישמור על מרחב המחייה שלכם ללא אבק ויגן על הציוד הטכנולוגי שבבית מפני התחממות יתר.

טמפרטורות לא אחידות

אם המזגנים פועלים בחדר אחד או שניים בביתכם, סביר להניח ששאר הבית חם יותר בצורה משמעותית. אותן טמפרטורות לא אחידות, משפיעות בדרך כלל על איכות האוויר שבתוך הבית וגורמות לסירקולציה לא טובה של האויר. כדי לשלוט במצב, יש לקחת בחשבון ולבחור מערכת ייעודית שמחלקת את הבית למקטעים שמקוררים ומתחממים בנפרד. זה יוכל למנוע קירור יתר או התחממות יתר של אזורים מסוימים בבית, ויקדם איכות אוויר בריאה.

כתבות שבריא לדעת
דרכים אלטרנטיביות לדיכאון

דיכאון: אלה הטיפולים האלטרנטיביים שיכולים לעזור

זה מה שקורה לגוף שלנו כשאנו מפסיקים לשתות אלכהול

זה מה שקורה לגוף שלנו כשאנחנו מפסיקים לשתות אלכוהול

ריחות לא נעימים

אם נכנסים לבית לאחר יום ארוך בעבודה, וריח לא נעים מקדם את פניכם, יתכן והאשם הוא באיכות האוויר. אם הבית אינו מאוורר היטב, יתכן וזה לא נותן מספיק מרחב לסירקולציה של האויר. זה יגרום לריח מעופש, שאותו אפשר להריח במיוחד לאחר שהייה של שעות ארוכות מחוץ לבית. כדי לשפר את זרימת האוויר בבית, יש לפתוח את החלונות, להתקין מאווררי תקרה, או לשקול לרכוש מערכות אוורור.

אור מלאכותי

אור מלאכותי לא רק שגורם להפעלת לחץ על הראיה (עצבנות בעיניים וכאבי ראש), אלא גם גורם לצניחה באיכות האוויר בתוך מבנים. השימוש ביותר מדי אורות בתוך הבית, עלול לשבש את איכות האויר. במקום זה, פתחו את החלונות ואפשרו לקרני השמש לחדור פנימה. זה יספק גם אוורור לבית, ואין ספק שזהו רווח כפול מבחינתכם.

בעיות נשימה ואלרגיות

לפעמים, איכות אוויר גרועה אינה נראית לעין ועלולה שלא לבוא לידי ביטוי על פי הנקודות המצויינות דלעיל. עם זאת, סימן מובהק לכך שמשהו לא מסתדר עם איכות האוויר בבית, היא בעיות בריאותיות שעלולות להיגרם. אם אתם, בני זוגכם או ילדיכם מצטננים לעתים קרובות, מופיעות פריחות בעור ודימום מהאף, זאת עלולה להיות אלרגיה שנגרמת בגלל איכות אויר גרועה. אם אתם סובלים ממחלות כגון אסטמה או ברונכיט, מומלץ לטפל מיד באיכות האויר הגרועה בבית, מאחר וזיהום אויר כזה, עלול לגרום אפילו לסרטן בריאות ולמצבים חמורים אחרים.

מלבד שיפור צורות האוורור בבית, חשוב גם לבלות בחוץ ולהתרחק מהאוויר שבתוך מבנים. חשיפה לאיכות אוויר גרועה בתוך מבנים, גבוהה במיוחד אצל אנשים שמבלים זמן רב בבית. כמו כן, אם אתם מרגישים ששתיים או יותר מהנקודות שהוזכרו דלעיל חלות עליכם, יש להתייעץ מיד עם איש מקצוע שיוכל לתת לכם עוד עצות, לגבי איך לשפר את המצב.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

דברים שצריך דלעת על ירידה במשקל
דיאטה

4 דברים שחשוב לדעת אם אתם מנסים לרדת במשקל

5 טכניקות מבריקות להתמודדות עם אנשים קשים

מתאמצים לעשות קקי? הנה מה שזה יכול לעשות לישבן שלכם

דברים שקוראים בגוף בזמן השינה

8 דברים מרתקים שקורים בגוף בזמן השינה

באותו נושא