בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

10 הרגלים שמשפרים את בריאות הנפש, על פי יאיר ששון ותורת הפסיכולוגיה:

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

הצלחנו להשיג טור מיוחד מיאיר ששון, כוכב רשת אשר מוכר בכל בית במדינה – שינדב לנו 10 הרגלים שמשפרים את בריאות הנפש על פי תורת הפסיכולוגיה.

אם אתם חיים במערה: הכירו את יאיר ששון, משפיע המדיה החברתית שהסרטונים שלו על פסיכולוגיה וחברה כובשים את האינטרנט בסערה.

עם תשוקה לעזור לאנשים להבין את המורכבות של המוח והחברה האנושית, יאיר הפך למקור מידע מהימן עבור מי שמחפש לשפר את חייהם ומערכות היחסים שלהם.

מניתוח תובנות של אירועים אקטואליים ועד לעצות מעשיות לשיפור בריאות הנפש, הסרטונים של יאיר מציעים נקודת מבט רעננה על העולם שסביבנו.

עם כישרון לפרק נושאים מורכבים לקטעים קלים לעיכול, יאיר צבר קהל נאמן של צופים שמחכים בקוצר רוח להעלאה הבאה שלו.

אין תיאור זמין לתמונה.

החשיבות של הבריאות הנפשית
איכות הבריאות הנפשית שלך משפיעה על כל היבט של החיים שלך, כולל איך אתה מתנהג, מרגיש וחושב. איכות הבריאות הנפשית שלך קובעת כמה טוב אתה יכול להתמודד עם לחץ, להתגבר על מצוקות, ולהשיג את המטרות שלך. כאשר אתה אנרגטי וחיובי, הדברים האלה באים בקלות; כאשר אתה מדוכדך ושלילי, הכל נראה הרבה יותר קשה.

מה זה אומר שיש בריאות נפשית טובה? ובכן, בניגוד לאמונה הרווחת, זה לא אומר להרגיש מאושר כל (או אפילו רוב) הזמן. כמובן, אושר הוא נפלא, וכולנו צריכים להרגיש מאושרים שוב ושוב – זה פשוט לא סיבה או השפעה של בריאות נפשית טובה. במקום זאת, בריאות נפשית טובה פירושה הרגשה וחשיבה באופן חיובי יותר מאשר באופן שלילי.

אנשים עם בריאות נפשית תקינה עונים לעתים קרובות על הקריטריונים הבאים:

הערכה עצמית גבוהה יחסית וביטחון עצמי
רגשות של חמלה ואהבה לאחרים
איזון טוב בין עבודה לחיים בבית
יכולת הסתגלות לשינוי
הפקת תחושה של מטרה ממשהו (מעבודה או ממשהו אחר).
בעלי תחביב אחד או יותר על בסיס קבוע
היכולת להרגיע עצמם בתקופת מתח

כתבות שבריא לדעת
מאכלים שגרמים לנו להזדקן

אלו 8 המזונות שגורמים לנו להזדקן (ושכדאי להגביל אותם)

דרכים ליהרדם מוקדם

6 צעדים פשוטים שיגרמו לכם ללכת לישון מוקדם

הפסיכולוגיה האנושית הבסיסית קובעת שהרגליכם – לפחות במידה מסוימת – משפיעים על מצב בריאותכם הנפשית. אם אתה אוכל מזון מהיר כל הזמן, שותה יותר מדי אלכוהול, ולא מתעמל, למשל, אתה כנראה הולך להיות במצב מנטלי פחות אידיאלי. אם, לעומת זאת, אתה מפקח על הבריאות שלך בפועל, אתה צפוי להרגיש טוב נפשית.

עם זאת, הנה 10 הרגלים שיכולים לשפר את בריאות הנפש, על פי תורת הפסיכולוגיה:

פעילות גופנית על בסיס קבוע
אם לפני 30 שנה היית אומר שהמוח יכול להשפיע על הגוף, כמה אנשים – כולל מי שמכונים "מומחים" – היו מסתכלים עליך כאילו אתה משוגע. ובכן, הזמנים השתנו והמומחים הבינו ממזמן את הקשר בין גוף ונפש ולמדו כמה דברים מרתקים.
פעילות גופנית מגדילה את מספר הכימיקלים של הרגשה טובה במוח, משפרת את הזיכרון ומחדדת מיומנויות חשיבה. זה גם משפר את המיקוד ואת הריכוז ועובד כמו פתרון מעולה עבור מצבי מתח.

מדיטציה או יוגה
בעוד יוגה ומדיטציה הן שיטות שונות מבחינה טכנית, הם חלקים בלתי נפרדים. למעשה, שתי השיטות הן דומות מאוד – ובכך מציעות הרבה יתרונות.

לישון טוב

הפסיכולוגיה מצביעה לעתים קרובות על קשיי שינה כתסמין להפרעות בבריאות הנפש, במיוחד חרדה ודיכאון. מחקר שנערך באוניברסיטת 'אוקספורד' מוצא ששינה מספקת השפעה טובה לעוד בעיות. הכותב הראשי של המחקר, דניאל פרימן, פרופסור לפסיכולוגיה קלינית באוקספורד, אומר כי הרגל של שינה איכותית (קרן השינה הלאומית ממליצה על 7-9 שעות) עשוי "להתמודד עם מגוון רחב של בעיות פסיכולוגיות ורגשיות".

אל תעשו 'ריבוי משימות'

ההערכה היא כי פחות מ -2% מהאוכלוסייה יכולים לבצע ריבוי משימות "ביעילות". אך הפסיכולוגיה אומרת שהמוח אינו מסוגל לעשות שני דברים בבת אחת, אלא אם כן זה אומר, הליכה ולעיסת מסטיק או נהיגה והאזנה לרדיו לדוגמא. (כמובן, לעיסת מסטיק אינה דורשת להשקיע הרבה מחשבה…)

הבעיה הגדולה עם ריבוי משימות היא כפולה. ראשית, זה מדלדל את עתודות האנרגיה של המוח מהר יותר. שנית, זה יכול להיות מלחיץ מאוד. שני הבעיות הללו פועלות בניגוד לבריאות הנפש . במקום זאת, עבדו על יצירת הרגל של התעסקות במטלה אחת. שימו דגש על דבר אחד בכל פעם.

תשומת לב

אין באמת שום דבר מיסטי כשאתה מאמן את עצמך לתשומת לב. האימון כולל בדרך כלל שני דברים: (1) תשומת לב לרגע ההווה, למעט כל דבר אחר, וכן (2) מחשבות לא שיפוטיות.

זה דורש מאמץ, עם זאת, כדי להפוך את תשומת הלב להרגל קבוע. ובכל זאת, היתרונות של זה לבריאות הנפש שלך יכולות להיות יוצאות דופן.

מאזן עבודה טוב

אנשים בריאים מבחינה נפשית יודעים ליצור איזון טוב בין העבודה לחיים האישיים. טיפוח האיזון הזה (והשפעתו החיובית על הפסיכולוגיה שלנו) הינו חשוב מאוד. הזנחת האיזון הזה יכולה להוביל להתפתחות של בעיות בריאות הנפש כולל חרדה, דיכאון, ושחיקה.

עשו את המיטב כדי להפוך את ההרגל של שמירה על מאזן בין העבודה לחיים האישיים, כהרגל קבוע.

דחיינות

דחיינות היא אחת ההרגלים המביאים ביותר ללחץ – ויש בה כדי להרוס את מצבך הנפשי. אם יש לך משהו שצריך לעשות, זה הרבה פחות כואב נפשית פשוט לקום ולעשות את זה. תגלה כי נקיטת פעולה מיד מפחיתה מתח. מתברר כי הדבר שדחית ונמנעת מלעשות אותו לא כל כך גרוע אחרי הכול!

קח הפסקה מהעולם הדיגיטלי

לְהִרָגַע! זה לא אומר כי הגאדג'טים שלך רעים – רחוק מזה! טלפונים חכמים והתקנים דיגיטליים אחרים מביאים שפע של מידע רלוונטי ורווחי ליחידים ולעסקים כאחד.

אבל, היחסים שיש לאנשים עם מכשירים כאלה עלולים להיות לא בריאים. זה היה נושא לוויכוח, האם למשל ריכוז ומיקוד דעכו עם התפשטות המכשירים הדיגיטליים. הפוך את הרגל של לקיחת הפסקה דיגיטלית מדי פעם. (פעם בשבוע לדוגמא).

אכול טוב

אמנם, העצה "לאכול תזונה מאוזנת היטב" נשמעת כאילו היא יוצאת מהאופנה. אבל האם אתה יודע למה זה עצה שמחזיקה מעמד הרבה שנים? כי אכילה טובה עושה נפלאות לבריאות הנפש שלך.

מחקרים מראים, למשל, כי כמויות נאותות של חומצות אמינו, שומנים חיוניים, פחמימות מורכבות, ויטמינים ומינרלים יכולים ליצור מצב רוח מאוזן ותחושה כללית של שְׁלוֹמוּת, מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית.

לדבר עם מישהו

שוב, בני האדם הם יצורים חברתיים. כולנו חווים בעיות עם בריאות הנפש שלנו בשלב מסוים. אז אם אתה לא מרגיש כמו האני הרגיל שלך, קצת דיבור עם מישהו קרוב ואהוב יכול לעשות פלאים לבריאות הנפש שלך!

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

בריאות

8 מחלות נפוצות הקשורות לחוסר בויטמין D

מחדש שיער, נותן אנרגיה ונלחם בזיהומים: היתרונות הבריאותיים של הקינמון

8 מזונות אשר פותחים את העורקים הסתומים בצורה טבעית לגמרי

6 דרכים להיפטר מאלרגיות לתמיד

באותו נושא