בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

7 סימפטומים שכיחים של מחלת הסוכרת שכנראה לא ידעתם !

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

הפסקות שתן תכופות, צמא לעיתים תכופות, עייפות, ראיה מטושטשת, ואיבוד משקל בלתי צפוי בזמן קצר מצביע על סכרת מסוג 1.

אם יש לכם נשימה לא טובה מהרו אל הרופא 'ופירותית', בחילה או כאב בטן. זה יכול להיות 'חמצת קטוטית סוכרתית'.

לסוכרת מסוג 2 יש את אותם תסמינים, שבד"כ לא מופיעים מוקדם. אם אתם שמנים ולא פעילים, שימו עין על רמת הסוכר בדם.
אם יש משהו אחד ששחקן הקולנוע טום הנקס יכול ללמד אותנו – חוץ מאיך לשרוד התרסקות מטוס – זה לא להתעלם מתסמינים של סוכרת. זוכה האוסקר הודה שהוא קיבל סוכרת מכיוון שהיה 'אדיוט מוחלט' לגבי המאכלים שאכל. אנחנו מקווים שלא תתעלמו מהתסמינים שהזכרנו למעלה .

קראו עוד כדי ללמוד על סוכרת, סוגיה, והתסמינים שלה .

מה זה סוכרת ?

סוכרת זוהי הפרעה מטבולית בה רמת הסוכר בדם נשארת גבוהה או בגלל שהתאים לא יכולים לספוג את הסוכר או בגלל שהגוף לא מייצר מספיק או בכלל אינסולין, או שהגוף מייצר אבל האינסולין לא מצליח 'לטפל' בסוכר. תלוי במה הסיבה שגורמת לסוכר להעלות, סוכרת מוגדרת כ2 סוגים, סוג 1 וסוג 2.
אבל ראשית, תדריך צעד-אחרי-צעד איך הסוכר מתפרק בגוף שלנו ואיך זה משתבש אם סובלים מסוכרת.

מה קורה אם אין לכם סוכרת ?

הפחמימות, סוכר, חלב ומוצריו שאתם אוכלים מתפרקים לגלוקוז בבטן. הגלוקוז מתפזר בזרם הדם. רמת הגלוקוז בדם שלכם בכל רגע נתון זה מה שהרופאים קוראים 'רמת הסוכר בדם'.
חלק מהגלוקוז נספג בתאי הכבד ומומר לגליקוגן, שמתפקד כרזרבה של אנרגיה למקרה שרמת הגלוקוז בדם נמוכה.
כשהגוף חש עלייה ברמת הגלוקוז בדם, הלבלב מייצר את הורמון האינסולין. האינסולין ניקשר לקולטנים על השרירים ותאי הממברנות בשומן, כדי לאפשר לגלוקוז לעבור לתוך התאים שם הוא נשרף כדי לשחרר אנרגיה. למי שאין סוכרת, רמת האינסולין היא מיטבית, והגלוקוז והאנרגיה משוחררים בצורה מבוקרת.

מה קורה אם יש לכם סוכרת ?

רמת הגלוקוז בדם עולה באופן טבעי אחרי ארוחה. אבל אם הגוף שלכם לא מייצר אינסולין או מייצר אבל לא מספיק, רמת הגלוקוז תישאר גבוהה. אם היא חורגת מעל 140 מ"ג 2 שעות אחרי הארוחה
אתם תאובחנו כסובלים מטרום-סוכרת, ואם זה מעל 200 מ"ג תאובחנו הסובלים מסוכרת.

כתבות שבריא לדעת
מאכלים שגרמים לנו להזדקן

אלו 8 המזונות שגורמים לנו להזדקן (ושכדאי להגביל אותם)

דרכים ליהרדם מוקדם

6 צעדים פשוטים שיגרמו לכם ללכת לישון מוקדם

*אפי' אם אתם צמים כדי להוריד את הרמה, הכבד מפריש קצת גלוקוז. בכל מקרה, אם אחרי 8 שעות של צום הרמה היא מעל 108 מ"ג, אתם נמצאים במצב של טרום-סוכרת, ואם זה מעל 126 מ"ג, יש לכם סוכרת.

סכרת סוג 1

היא משפיעה על 5-10 אחוזים מהאוכלוסיה, במיוחד אלה שמתחת לגיל 30, ולפעמים זה מתחיל אצל נערים/ות לפני גיל 15, וזה המקור לשם שלה 'סוכרת נעורים'. היא גם משפיעה על יותר בנים מבנות.

במצב הכרוני הזה, שלפעמים מגיע בתורשה, המערכת החיסונית של הנערים תוקפת את התאים בלבלב שמייצרים אינסולין. כתוצאה מכך הגלוקוז לא יכול להיכנס לתאים, מצטבר בדם ועולה מעל הנורמלי.

סכרת סוג 2

זוהי הסוכרת הנפוצה יותר המהווה 90 אחוז ממקרי הסוכרת, ומופיעה בעיקר אצל אנשים מעל גיל 40, מה שנתן לה את השם 'סוכרת מבוגרים'.

במצב הזה, הגוף לא מייצר מספיק אינסולין או שהוא מפתח התנגדות לאינסולין, ולא נותן לו להתקשר לראשי השרירים בממברנות שבתאים שמאפשרות מעבר לגלוקוז לתוך התאים.

השמנה, יכולה לעכב את יכולתם של התאים להתקשר עם אינסולין. ומכיוון ששרירים פעילים משתמשים ברוב הגלוקוז בגוף, חוסר פעילות גופנית שמוביל לשימוש פחות בשרירים גורם לתאים להתנגד לכניסת גלוקוז.

סוכרת הריונית

זה לא כמו הסוגים שהזכרנו לעיל אבל זה מקרה רציני של סוכרת. זה מצוי שהסוכר בדם עולה בשליש השלישי של ההריון. המצב הזה יכול להוביל לסוכרת סוג 2, אבל לא תמיד. המפתח להימנע מזה זה להישאר פעילים עם תרגילים המתאימים לנשים בהריון.
מדוע התסמינים של סוכרת מתרחשים ?

התסמינים של סוג 1 ו2 דומים בגלל שהתוצאה הסופית של שניהם זה רמת גלוקוז גבוהה שנקראת גם 'היפרגליקמיה'. התסמינים בסוג 1 מופיעים מהר, לעומת זאת בסוג 2 לוקח להם זמן להופיע, לפעמים אפי' כמה שנים.

שתן בתדירות גבוהה

בגלל שהתאים בגוף לא יכולים לספוג את הגלוקוז, הכליות מנסות להסיר כמה שיותר גלוקוז. כתוצאה מכך, יש דחף להפסקות שתן יותר מאנשים רגילים, ובכמות של כ5 ליטרים ביום. וזה ממשיך גם ללילה, וגורם להתעורר בלילה כמה פעמים כדי להתפנות. המצב הזה ידוע בשם 'נוקטוריה'. בסופו של התהליך זה פוגע בכליות .

צמא

תודות לאיבוד נוזלים מהגוף בעקבות השתן בתדירות גבוהה,החולה מרגיש צמא וצריך כמות גדולה של מים כדי לפצות על החוסר.

עייפות

בגלל שהתאים בגוף אינם יכולים לספוג גלוקוז, הם גם לא יכולים לייצר שום אנרגיה, מה שגורם לחולים להרגיש סחוטים ותשושים .

איבוד משקל

כשהגוף לא יכול לשרוף את הגלוקוז, הוא שורף במקום את השרירים ואת רזרבות השומן, מה שגורם לאיבוד משקל.

ריפוי פצעים איטי

סוכרת מפחיתה את המספר והיעילות של תאי אב מסוימים שבמקרה של פציעה מגיעים למקום נהפכים לכלי דם ומרפאים את הפציעה.

ראיה מטושטשת ואפי' אובדן ראיה

כמות הגלוקוז שעולה גורמת לעדשות בעין למשוך מים מהגוף ולהתנפח. שינוי הצורה הזה פוגע ביכולת העיניים להתפקס. אפשר לרפא את זה עם תרופות של סוכרת. אבל כלי הדם שברשתית הופכים לחלשים ודקים אחרי שנים של היפרגליקמיה ונפלטים החוצה בשרירים שנקראים מיקרו-אנוריזמים, שמשחררים חלבון שומני. וכשהחלבון הזה דולף למרכז הרשתית, הנזק לראיה הוא קבוע.
האם אפשר לנהל ולשלוט בסוכרת ?

אי אפשר לרפא סוכרת, אבל בהחלט אפשר לנהל אותה. סוג 2 ניתן לניהול ע"י רמת גלוקוז נמוכה וטובה, דיאטה של מאכלים דלי שומן, לאימונים קבועים, לצד תרופות. לעומת זאת סוג 1 ניתן לניהול ע"י הזרקת אינסולין קבועה.

חולי סוכרת מסוג 1, צריכים להיות מאוד זהירים ולהימנע ממצבים בהם רמת הגלוקוז נופלת מתחת לממוצע, מה שמוביל להיפרגליקמיה, שיכול אפי' להוביל לעוויתות והתעלפויות.

ישנו סיכון נוסף של 'חמצת קטוטית סוכרתית'
מקרה חירום רפואי, שיותר מופיע אצל חולי סוג 1 מאשר סוג 2. המצב הזה קורה מתי שיש דליפה של גלוקוז, חומצות השומן והחלבונים שנפרדים כדי לשחרר אנרגיה בסופו של דבר מייצרים גופים חומציים של 'קטון'. מתי שרמות ה'קטון' בדם ובשתן גדולות מעבר לנורמלי, הדם הופך לחומצי. הסימפטומים האלו עשויים להיות הרמז הראשון לעובדה שאדם סובל מסוכרת סוג 1.

אם אתם רואים את התסמינים שהזכרנו בכתבה מתפתחים או נהיים גרועים יותר בפרק זמן של 24 שעות, לכו לראות רופא.
הישארו ערניים ולכו לבדיקות אל תיקחו שום סיכונים. שימו לב לתסמינים ולכו לבדיקות. האבחון הנכון בזמן יכול להאריך לכם שנים של חיים. היו ערניים, איכלו בריא, הקפידו על פעילות גופנית ואתם מסודרים.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

תזונה

זה מה שיקרה לגוף שלכם אם תאכלו לימונים קפואים

מוזיקה עוזרת לישון

בהתאם לדברי פסיכולוגים, האם מוזיקה עשויה לעזור לקדם שינה טובה יותר?

איך הליכה ברגליים יחפות משפיעה על הקשר בין המוח לגוף

היתרונות של שמן אורגנו

אלו התכונות הבריאותיות המיוחדות שיש לשמן אורגנו

באותו נושא