בריא לדעת
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
היתרונות של אדם שמאלי

15 עובדות מפתיעות על אנשים שמאליים

הכתבות החזקות ביותר לפני כולם בקבוצות של בריא לדעת

אם אתם שמאליים, אתם בוודאי מכירים את המאבק הנלווה לכך, כמו גם על ההנחות הלא נכונות ודפוס החשיבה השלילי שלפעמים נוצר כלפי אנשים שמאליים. עם זאת, אנשים ימניים יכולים ללמוד כמה שעורים על החיים מאנשים שמאליים.

אנשים שמאליים צריכים להשתמש בצורה אחרת בדברים ולעתים קרובות חייבים להתפשר על נוחותם. עם זאת, לא הכל שלילי אצלם והם חווים לא מעט יתרונות. יש הרבה יתרונות בלהיות שמאלי, ואנשים ימניים יכולים ללמוד מזה.

רק כ-11% מהאוכלוסייה משתמשת באופן דומיננטי ביד שמאל, מה שגורם לאי הבנה. בדרך כלל יש סטיגמות ואמונות טפלות הקשורות ללהיות שמאליים, ואנשים ימניים אוהבים להתפאר שלהם קל יותר. עם זאת, ברגע שהם יתחילו ללמוד כמה דברים מאנשים שמאליים, הם מהר מאד ישנו את דפוס החשיבה שלהם.

חמש עשרה עובדות מפתיעות שכדאי לדעת על אנשים שמאליים

מדענים עדיין לא צמצמו את השערותיהם לגבי מה גורם לשמאליות, אבל עם זאת, יש מחקר שכן נותן כמה תובנות. נראה שלאנשים שמאליים יש חיווט שונה במוח, והם נוטים להיות בעלי סדרה מסויימת של תכונות אישיות. ללמוד דברים מאנשים שמאליים יכול לעזור להבין אותם, ומכך אפשר ללמוד על היתרונות הקשורים ללהיות שמאליים.

1. היכולת של השמאליים להראות לנו איך להשתמש במוח במלואו

אנשים שמאליים יכולים להשתמש בשני צידי המוח שלהם במהירות וביעילות. מחקרים מראים שיש להם חיבור מהיר יותר בין כל אחד משני חצאי המוח הגדול  שלהם, מה שמוביל לעיבוד מידע מהיר יותר. בהערכת זמן ההעברה בין כל אחד משני חצאי המוח, התגלה שמשתתפים שמאליים עיבדו מידע בצורה מהירה יותר.

היתרון הזה עוזר להם במצבים הדורשים ריבוי משימות, קואורדינציה בין עין-יד, או חשיבה מהירה. כמו כן, זאת הסיבה לכך שהם בדרך כלל מצטיינים בדברים, כגון במשחקי ווידיאו.

2. איך להיות טובים יותר בריבוי משימות.

נתוני מחקר מראים שאנשים שמאליים ואנשים ימניים מתמודדים בצורה שונה עם ביצועי משימות וזיכרון. המשתתפים במחקר זה קיבלו שתי משימות לעבוד עליהן בו-זמנית, וברוב המקרים, השמאליים הציגו ביצועים טובים יותר.

אחת מהסיבות שאנשים שמאליים טובים יותר בעיסוק בריבוי משימות, הוא מאחר ואנשים ימנים, נוטים לפרק את בעיותיהם, ולאחר מכן, הם מנתחים כל חלק מהבעיה בנפרד. לעומת זאת, אנשים שמאליים רואים את המצב כמו שהוא ומנסים לפתור אותו באותה צורה.

3. אנשים שמאליים מסבירים איך אפשר לעומד בתור בפחות זמן

אתם תוהים אולי איך אנשים שמאליים יכולים לקצר את זמנו של מי שעומד בתור, אבל זה הגיוני ברגע שיודעים. אנשים ימניים נוטים לבחור את התור צד ימין, אם יש להם יותר מתור אחד לבחירה. לעומת זאת, שמאליים בוחרים בדרך כלל בתור מצד שמאל.

מאחר והשמאליים הם במיעוט, פחות אנשים בוחרים בתור מצד שמאל, וכך הם מגיעים לתורים הקצרים יותר ועוברים אותם מהר יותר. מומלץ לזכור את השעור הזה של החיים וליישם אותו בפעם הבאה כשעומדים בתור, ולבחור את השמאלי.

כתבות שבריא לדעת
דרכים ליהרדם מוקדם

6 צעדים פשוטים שיגרמו לכם ללכת לישון מוקדם

אכילה מהירה

9 הרגלים לא בריאים שגורמים למחלות והשמנה

4. יכולת הקלדה טובה ומהירה יותר

בהקלדה נכונה בשתי ידיים, לשמאליים יש יתרון. רוב המידע המופיע במקלדת נמצא בצד שמאל. מחקרים מראים שכ-3,400 מילים מוקלדות ביד שמאל, בעוד שרק 450 ביד ימין, מה שנותן יתרון לשמאליים. אנשים שמאליים מקלידים מספר משמעותי יותר של מילים עם היד הדומיננטית שלהם, וכך ההקלדה מהירה וטובה יותר.

5. כישורים מרחביים

אנשים שמאליים בדרך כלל מפגינים כישורים מרחביים טובים יותר ויש להם מודעות לסביבה, ולא רק זה, אלא הם יכולים להבין גם איך להשתלב. בדרך כלל הם יזכרו היכן הם חנו וקל להם יותר לקרוא מפות.

6. נהגים טובים יותר

מחקרים מראים ש- 57% מהנהגים השמאליים עוברים את מבחן הנהיגה שלהם בפעם הראשונה, לעומת 47% מהנהגים הימניים. עם זאת, זה אינו אומר שלאנשים שמאליים יש יתרונות בלימוד נהיגה.

מחקר נוסף הניב תוצאות שהראו כי אנשים שמאליים נוטים פחות לגרום לתאונות דרכים. בעוד שהחוקרים עדיין מחפשים את הסיבה לכך, הם מאמינים שאנשים שמאליים מקדישים יותר תשומת לב בזמן הנהיגה.

7. אנשים מצביעים לעתים קרובות יותר לשמאליים

תופתעו אולי לגלות שרבים מנשיאי ארצות הברית היו שמאליים, כולל בין השאר כדלקמן:

 • ברק אובמה
 • ביל קלינטון
 • ג'ורג' בוש
 • ג'רלד פורד
 • ג'יימס גארפילד
 • הארי טרומן
 • הרברט הובר

האמונה הרווחת היא שגם רונלד רייגן היה שמאלי, אך מורים קפדניים אילצו אותו להשתמש ביד ימין. כשהוא היה ילד, חלק מהאנשים האמינו שלהיות שמאלי זוהי לקות ואילצו את הילדים להחליף ליד ימין. אם זה אכן נכון, זה מראה שאפשר ללמוד להיות ימני או שמאלי, ולא משנה איך מתחילים.

עם זאת, סביר להניח שאחוז כל כך גבוה מהנשיאים שהיו שמאליים, הוא פשוט צירוף מקרים. לא מומלץ לנסות להחליף בין הידיים כדי להגיע רחוק יותר, כי בכל מקרה זה בסדר.

8. לשמאליים יש את הייחוד שלהם – אך גם כל אחד צריך שיהיה לו ייחוד משלו.

לאנשים שמאליים יש תכונה שמבדילה אותם מאחרים בשלב מוקדם. הם לומדים לטפח תחושה של ייחודיות כשהם מתחילים להציג את היד הדומיננטית שלהם. עצם היותם שמאליים גם לימד אותם שהם לא צריכים לעמוד בסטנדרטים החברתיים.

9. הם טובים יותר בענף ספורט מסויים

אחד מהיתרונות שיש לשמאליים מאשר לימנים, הוא כשהם עוסקים בענפי ספורט מסויימים. יכולת הזריקה של אנשים שמאליים טובה יותר במשחק טניס. רוב האנשים רגילים  להגשה ביד ימין וזה תופס אותם לא מוכנים.

למתאגרפים ולשחקני בייסבול יש את אותו יתרון כמו לשחקני טניס, כשהם תופסים את היריב שלהם בתנופה כשהוא לא מוכן. טניס, בייסבול ואיגרוף הם לא ענפי הספורט היחידים שהשמאליים מצטיינים בהם. ספורטאים אתלטיים מקצועיים רבים מענפי ספורט שונים הם שמאליים, כולל את:

 •  סטיב יאנג
 • רפאל נדל
 • מרטינה נברטילובה
 • ביל ראסל
 • בייב רות
 • פיל מיקלסון
 • אוסקר דה לה הויה

10. אנשים שמאליים יכולים להציג יותר חמלה

אנשים שמאליים שומעים הערות שליליות על המיומנות הזאת שלהם כבר מגיל צעיר. ההערות האלה הולכות עם השמאליים גם בעתיד הרחוק, אפילו כשמישהו מתבדח על זה.

מאחר והשמאליים רגילים להיות שונים, הם הופכים להיות צנועים וחומלים יותר. הצורך שלהם לאורך החיים להיות גמישים וללמוד בצורה שונה, גורמים להם להיות יותר מכילים. הם מכילים יותר את ההבדלים הקיימים בין אנשים אחרים והם פתוחים יותר לאנשים שאינם מסכימים איתם.

11. להיות שמאלי אינו אומר שהם ירוויחו פחות

אל תבקרו אנשים שמאליים או שתניחו שהם מרוויחים פחות בקריירה שלהם. למרות שלעתים קרובות זה נתפס כתכונה שלילית, לשמאליים יש יתרונות.

מחקרים מראים שגברים שמאליים עם תואר אקדמי מרוויחים 15% יותר מעמיתיהם הימניים. עם זאת, אותו מחקר מצביע גם על כך שנשים שמאליות מרוויחות בסביבות 5% פחות מעמיתיהן הימניות.

12. שמאליים צריכים כל הזמן לתרגל משימות יומיות

רוב החפצים מיועדים לאנשים ימניים, מה שהופך כל משימה לאנשים שמאליים ליותר מורכבת. כמו למשל, כריכה של מחברת עלולה להפריע להם כשהם כותבים, בעיה שימנים לא צריכים להתמודד איתה. כמו כן, שמאליים צריכים לרכוש ציוד ספורט יקר שלפעמים קשה למצוא, או ללמוד להשתמש בציוד שנועד לאנשים ימנים. דברים נוספים שהם צריכים לתרגל גמישות בשבילם הוא שימוש במספריים ימנים, פותחני קופסאות שימורים, קוראי כרטיסי אשראי,  עכברים למחשב ועוד הרבה.

מעצם התרגול היומיומי שלהם, זה עוזר להם לשמור על חדות מחשבה כי הם צריכים לעבוד בצורה קצת יותר מורכבת. בנוסף, זה עוזר להם להישאר ערניים וממוקדים, תוך ידיעה שהם צריכים להיות מוכנים. אם אתם ימנים ורוצים להפיק יתרונות בתרגול משימות יומיומיות, אפשר לנסות ולעשות כמה דברים ביד שמאל מדי יום.

13. מצטיינים באמנות יצירתית ובאמנות חזותית

מחקרים מראים ששמאליים משתמשים בשני צידי המוח כשהם מתמודדים עם שפה. השימוש בשני צידי המוח מאפשר להם יותר הזדמנויות ליצירתיות. הם גם טובים יותר בחשיבה מגוונת, שזוהי דרך ליצירת רעיונות שבוחנים פתרונות אפשריים רבים.

סקר שנערך על יותר מ-2,000 אנשים, גילה שלאנשים שמאליים יש יתרונות אמנותיים ומוזיקליים, ויש להם גם יותר משיכה לקריירות של אמנות.

14. טובים בפתרון בעיות

אנשים שמאליים כל כך רגילים לעבוד קשה יותר כדי לעמוד באתגרים עד שהם הופכים לפותרי בעיות מצוינים. הם נאלצים להתגבר כל הזמן על בעיות במהלך חייהם, ולפעמים מדי יום. בעוד שהם נאבקים כדי לבצע דברים באמצעים שנועדו לימנים אינו דבר אידאלי, זה עדיין בכל זאת מעניק להם את היתרון הזה.

15. טובים מאד במתמטיקה

מחקרים מראים שאנשים שמאליים טובים יותר בפתרון בעיות מתמטיקה, והם מצליחים להשיג ציונים גבוהים יותר בין 5% ל-10% במבחנים מורכבים במתמטיקה יותר מאנשים ימניים. אחת מהסיבות שהם טובים במתמטיקה, היא בגלל שהם פותרים בעיות דרך חשיבה מופשטת והיגיון מרחבי.

מחשבות אחרונות על השיעורים בחיים שאפשר ללמוד מאנשים שמאליים

ההבדלים בין אנשים ימניים לשמאליים הם בדרך כלל די מינוריים. אמנם העובדות מעניינות, אבל אפשר להצטיין בכל דבר ולא משנה באיזו יד משתמשים.

השעורים שלומדים מהחיים נועדו לעזור להבין שלהיות שמאלי אינו דבר חריג וזה יכול להיות יתרון. עם זאת, גם לימנים יש את היתרונות שלהם. בכל מקרה, אפשר להשתמש במידע הזה כדי להתמקד בתחומים שונים בחייכם כשאתם רוצים להשתפר.

שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
טלגרם

תגובות לכתבה

9 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
יצחק
לפני 8 חודשים

לא מאמין לזה

רחלי
Reply to  יצחק
לפני 8 חודשים

לא צריך… שכל אחד יאמין בכוחות שלו(:

סוד
Reply to  יצחק
לפני 8 חודשים

לא צריך😸

צפונית
Reply to  יצחק
לפני 8 חודשים

גם אני לא… חארטה בפיתה

סוד
לפני 8 חודשים

אהבתי! פעם ראשונה שאני מרגישה מיוחדת🙃

שאן
לפני 8 חודשים

אף פעם לא פקפקתי בכמה הם כסף הם ירוויחו, ואני ימני. אבל צדקתם: צריך לעמוד בתור מצד שמאל.

פליציה
לפני 8 חודשים

חלק גדול , אכן נכון!

מ.ז.
לפני 8 חודשים

סוף סוף העלתם לי את הביטחון על זה שאני שמאלית!😊

אנה
לפני 8 חודשים

סוף כל סוף אני מבינה שלהיות שמאלית זה טוב 💪🫶😘🤓

להיות בריאים יותר בכל פלטפורמה, הצטרפו אלינו

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.

בריא לדעת בשבילך

היתרונות של מקלחת קרה
בריאות

8 סיבות מפתיעות שישכנעו אתכם לעשות מקלחת קרה

לילד יש חום ? הנה כמה דרכים להורדת החום תוך פחות מ – 5 דקות…

8 מזונות שעשויים לעזור להציל את הזיכרון שלכם

5 מזונות שצריך להימנע מהם כדי לשלוט על התיאבון שלכם

באותו נושא