בריא לדעת

8 מחלות נפוצות הקשורות לחוסר בויטמין D

שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
הצטרפו בחינם לקבוצת הוואטסאפ שלנו, מספר החברים מוגבל!
וואטסאפ vip

לפעמים, ההבראה ממחלה רצינית יכולה להיות השלמה לויטמינים או מינרלים הנמצאים אצלנו בגוף בחוסר.

חוסר ויטמין D משפיע על מיליוני אנשים וגורם למחלות שונות.

8 המחלות הנפוצות הבאות הוכחו מדעית שהן קשורות למחסור כרוני בויטמין D:

1. סוכרת סוג 2

כתב העת AIDS פרסם מחקר שנערך בשנת 2011 שמצא כי מחסור בוויטמין D מחמיר את הסימפטומים של תסמונת מטבולית במקרה של HIV. בנוסף, החוקרים גילו כי שמירה על רמות גבוהות של ויטמין D באמצעות חשיפה לאור השמש או בתוספים מפחיתה את הסיכון לפתח סוכרת מסוג 2 בכלל.

2. יתר לחץ דם

כתב העת The Journal of Medicine פרסם מחקר שהראה כי אנשים עם יתר לחץ דם הסתדרו טוב יותר במקרה של כמות ויטמין D גבוהה. בנוסף, רמות גבוההו בסרום בדם של 25-hydroxyvitamin D (25(OH)D) , שמהווה סמן של ויטמין D, מסייע לווסת דלקת כלי הדם ואינדיקטורים אחרים ללחץ דם גבוה.

3. דלקת מפרקים שיגרונית

מחקר קנדי אחרון מצא "קשר חזק באופן משמעותי" בין מחסור בויטמין D ודלקת מפרקים שגרונית. חוקרים אמרו כי נבדקים עם רמות פלזמת דם נמוכות ביותר של 25 (OH) D נטו לחלותעד 5 פעמים יותר במחלות הקשורות ל RA יותר מאחרים.

4. אסטמה

מחקר מדעי חדש מניח כי ויטמין D, ובעיקר החוסר בויטמין D הוא הגורם המרכזי לשכיחות האסתמה. במיוחד אצל ילדים, ויטמין D מפחית את עוצמת הסימפטומים של האסטמה ומקל על הדלקת המגבילה את דרכי הנשימה וגורמת לקשיי נשימה.

5. שפעת

שיעורי השפעת הם מהגבוהים ביותר בחורף כאשר שיעור החשיפה במהלך החורף לקרני אולטרה סגול B הוא מינימלי. מחקרים הראו גם כי ויטמין D מחזק את המערכת החיסונית, ולכן שמירה על אותה רמות אופטימליות נלחמת בשפעת והסימפטומים שלה.

6. עששת

לפחות מאמצע 1800, מומחים חשדו כי היעדר חשיפה לאור שמש טבעי הוא הסיבה השכיחה ביותר למחלות (רככת בעיקר). החוסר בויטמין D קושר גם לבריאות השיניים, המדענים מצאו כי רמות אופטימליות של ויטמין D עוזרות לרמת סידן אופטימלית בשיניים, בשעה שמחסור בויטמין D גורם לעששת בשיניים.

7. מחלת מעיים דלקתית (IBD)

במחקרים שנערך בהודו, אירופה, וארצות הברית נמצא קשר בין רמות נמוכות של ויטמין D ושיעור מוגבר של קוליטיס כיבית, מחלת קרוהן, וצורות אחרות של IBD. מחקרים הראו גם כי באוכלוסיות בהן קיימת חשיפה מרובה לאור שמש טבעי צומצמו שיעורי IBD ולהיפך.

8. סרטן

הוכח כי אנשים שסובלים מחוסר בויטמין D רגישים יותר לסרטן מכל הסוגים, כולל קיבה, סרטן שד, כליות, ערמונית, צוואר רחם, שחלות, סרטן מעי גס, ושט, רירית רחם. לעומת זאת לאנשים שיש להם ויטמין D ברמות גבוהות נוטים פחות לפתח סרטן.

שתפו

כתבות שבריא לדעת

6 היתרונות הבריאותיים החשובים של האגס

5 טיפים להתמודדות באמצעות יוגה נגד כאבי ברכיים

בריא לדעת מציג מידע כללי בתחומי בריאות ואורח חיים ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. תכני בריא לדעת אינם בגדר המלצה או עצה או ייעוץ רפואי. השימוש באתר באחריות בלעדית של הגולש/ת.
שתפו עם חברים ומשפחה, הם עוד יודו לכם!
שיתוף
וואטסאפ
ציוץ
שלח לחבר/ה
פינטרסט
טלגרם

תגובות לכתבה

בריא לדעת בשבילך

בריאות

אלה הסיבות הנפוצות לגירודים בפנים והדרכים לטפל בהם!

מי לימון חמים

12 היתרונות שמפיקים משתייה של מי לימון חמימים

זוהי הטמפרטורה הטובה ביותר לשינה, על פי מומחי שינה

5 מוצרי מזון שמחריפים את האלרגיות

באותו נושא